Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sondaj : sterilet sau nu ?


Recommended Posts

Cred ca depinde de corpul fiecareia...mie mi-e frica inca de sterilet si nu stiu ce voi face, caci condomul nu numai ca nu e asa placut dar ma si maninca "zona" dupa-aceea, mai ales ca alaptez si nu mai e ca inainte cind toti hormonii erau la locul lor. Iar pilulele mi-au creat durere de cap dupa trei ani de folosinta (inainte de a avea puiul). Greu tare...[iepu] Adina si bebe Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am avut streilet dupa prima sarcina , adica din 1997 pana in mai 2002 cand imi facea deja probleme(dureri, sangerarari prelungite),dar in rest nu a fost nici o problema. Sangerari mai abundente am avut in primele 4-5 luni (dupa montarea steriletului), apoi totul a revenit la normal, in rest nimic altceva. Dupa scoaterea steriletului am vrut sa am un al doilea bb, am luat cateva luni anticonceptionale(nu era momentul chiar atunci), apoi am facut o pauza de 2 luni( adica cu prezervative) iar dupa 4 luni am ramas insarcinata. Totul a fost in regula, trebuie sa nasc peste 2 saptamani si nu am avut nici o problema in timpul sarcinii, asa ca nupa nastere, eu tot pentru sterilet voi opta, e mult mai convenabil decat sa iei hormoni. Asta e parerea mea, ramane la latitudinea fiecareia ce hotarare va lua. mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, vad ca esti in Ca.... Mie dr., aici, mi-a propus steriletul Mirena, vorbea de el ca de a 8-a minune a lumii, functioneaza pe baza de hormoni , elibereaza zilnic nu stiu cite miniminigrame si tine ani, cica scurteaza si ciclul, dispar si durerile, etc, etc, unde mai pui ca e compensat pe Medicare si costa 30 de dolari nu 300. Eu am avut de-ala normal, pus in Ro, niste dureri de credeam ca nasc vreo tri zile dupa ce l-am pus, am trait cu fiole de algocalmin si indometacin, dar a trecut, l-am tinut peste un an jumate, e drept ca ciclul era ceva mai lung, dar altfel nu am avut probleme. L-am scos ca dezvoltasem ideea fixa ca nu imi face bine. S-a si mirat dr, zicea ca e bine, ca nu trebuie scos, eu nu si nu, ca sa-l scoata, ca iau contraceptive. Acu imi pare rau, asa ca trec la Mirena, i-am cerut reteta, miine ma duc la farmacie sa mi-l comand. Pentru doamnele din Ro, si acolo doctorita mi-a vorbit de Mirena, costa, in 2001, 5 milioane fara interventie, asa ca, din motive pe care le puteti intelege, l-am ales pe cel clasic. Oricum, intr-o luna va avea Mirena una din prietenele mele, asa ca revin cu noutati. Cu drag, Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Simona, O sa ma interesez si eu de acest sterilet, mie doctorul mi-a spus ca dureaza trei ani, deci oricum nu l-as tine mai mult, caci poate-poate voi dori pe atunci sa mai fac un pui...cu toate ca sint greu tare de crescut. Cred ca daca are si hormoni este si mai "safe" in sensul ca riscul e si mai mic de a ramine insarcinata. Pai sa stii ca ma interesez ! Adina si bebe Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am sterilet de 5 ani. Si nu am avut nici o problema. Chiar sunt foarte multumita ca nu mai trebuie sa tin calendar, sau sa-mi amintesc sa iau pilula. din cate mai tin minte din cce am citit, steritul este sigur aproape 99%, fata de pilule lunar 90% si locale 80%. Doar menstruatie mai abundenta. Nu mai lunga ca numar de zile. vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toate metodele de contraceptie, dupa cate stiu, prezinta un risc. In ce ma priveste am sterilet de ani de zile si, desi nu imi era recomandat, nu am avut deloc probleme. Sunt foarte multumita si este foarte comod faptul ca nu trebuie sa imi amintesc sa iau pilula (ca inainte) si nici sa imi fac griji ca m-as putea ingrasa, de pilda. Steriletul este eficace 100% cu exceptia unor cazuri particulare .In general se recomanda femeilor care au adus pe lume un copil. Exista mai multe tipuri de sterilete : cele cu armatura din plastic (polietilena), asa zise sterilete inerte, care au o eficacitate mai scazuta dar nu cere schimbarea regulata , adica o data la 3-4 ani. Mai exista sterilete din cupru sau care contin progesteron. Cuprul exerseaza o anumita toxicitate asupra spermatozoizilor si ii impiedica sa traverseze membrana ovulului. Progesteronul actioneaza asupra mucoasei uterine, provocand un fel de ariditate. Rezulta ca eficacitatea steriletului ce contine cupru sau progesteron incepe sa scada pe masura ce trece timpul, ceea ce necesita o inlocuire a steriletului la fiecare 3-4 ani (dezavantaj). Dispozitivul steriletului, care contine un fir dublu, permite sa i se controleze pozitia si sa fie oricand scos. Instalarea sa nu cere decat cateva minute, si primele 4-5 zile este recomandata absenta raporturilor sexuale. Scuza-ma pentru detaliile un pic tehnice, poate totusi iti vor fi de folos! Eu cred ca ar fi bine sa optezi pt un sterilet cu continut de progesteron sau de cupru. De pilda in Franta nici nu mai sunt disponibile steriletele din plastic, dar nu stiu cum este in Romania. Sper ca ti-am fost de folos.[bis] Miky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...