Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Moda in Romania


Recommended Posts

Hai daca tot am ajuns aici sa va povestesc o alta faza....ma duc eu la interview la firma la care lucrez acum....si ma imbrac impecabil...m-am tras la sacou [vampa]...un material, ziceai ca e piele (dar nu era) si o haina lunga din piele...nu va spun ca au ramas cu gura cascata, m-au intrebat de unde le-am luat, si nu s-au abtinut chiar sa le pipaie[mariaj] ...le-am replicat cu mandrie din ROMANIA...ma mai intreaba si acum de unde ma imbrac (s-or fi gandind ca de la vreun designer ceva?!)...asa ca asta cu moda e adevarul gol-golutz, in CA tre sa le invatam pe native sa se imbrace [8D] ...in RO exista un ritual intreg inainte de a iesi pe strada...[dual]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sa va spun si eu o intamplare, acum cateva saptamani m-a invitat un prieten din Anglia la restaurant la pranz(era in timpul saptamanii). Stiam ca nu trebuie sa ma imbrac pretentios dar tocmai imi spalasem bluzitele si tricourile iar pe cele care le aveam in dulap n-aveam chef sa le mai calc. Asa ca mi-am luat o bluza destul de eleganta care era de curand calcata. Nu va spun ca la restaurant prietenul meu a venit in pantaloni scurti si in tricou dar a fost foarte uimit si nu s-a putut abtine sa-mi spuna: da ce eleganta esti! M-am simtit oarecum prost, cred ca a fost una din putinele dati cand eram bine imbracata si m-am simtit prost.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca in Ro se mai si exagereaza! Se umbla prin praf, dar imbracati ca la bal! Si eu umblam la fel in Ro, gatita de mama-mama, aici nu mai pot, ca se uita astia "dublu", asa ca incerc sa fiu "asa si asa". Tot mai bine imbracata ca altzii sunt ca asa mi-e educatia si personal cred ca e de mai mult bun gust in felul asta decat exagerat de elegant. Nici cu jerpelitzii astia de pe aici nu sunt de acord. Mai mentzionez ca pe vremea cand eram in Ro, cel mai elegant trebuia sa ma imbrac cand ma duceam in provincie la bunica-mea, cu tocuri, sacou, bla bla bla, de zici ca cine stie unde ma duceam la vreo ocazie si asta numai pt ca se uitau vecinii peste gard. Dar si eu mi-am luat haine frumoase din Ro, doar ca cam greu, ca tb. sa fii f. slaba acolo, cu forme adolescentine, sa n-ai nici d'aia nici d'aialalta ca sa te potzi imbraca. Eu totusi am fost la limita anul trecut, puteam sa imi gasesc "marimea maxima", dar acu' am mai dat jos si poate as gasi mai ushor. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, hai nu le mai trash-uiti asa pe canadience... ca nu-s numai ele de vina ca umbla ca niste paparude. La companiile la care lucrati nu sunt reguli cu ce poti sa porti si ce nu? ca la mine asa-i: nu ai voie sa porti maieuri, spaghetti-strap (bretelute subtiri) - in general, nu ai voie sa porti bluze fara maneca, fuse mai sus de genunchi, pantaloni stretch (gen aceia de jogging sau yoga), pantaloni scurti, sa nu-ti arati buricul, sandalele sunt interzise, palarii..... so, iaca de ce este totul ata de booring pe aici. Cat despre pantofii cu varf si toc ascuti: sunt pline magazinele si aici, ia uitati-va voi la Nine West sau Capezzio sau chiar si Aldo, pantaloni d-aia pescaresti cu siret mi-am cumparat si eu de la Old Navy, anul acesta au fost magazinele pline de inuri.... so, e cam la fel si acolo. Eu lucrez in downtown Toronto si pot sa va spun ca din cauza acestei culturi a marilor companii (vezi exemplele de mai sus cu ce ai voie si ce n-ai voie) totul este foarte plicticos..... adevarul e ca nici mie nu mi-ar place sa ma trezesc cu vreo fufita la servici care-i imbracata intr-o fusta ca o parere si cu tzatzele iesite din tricou... doar esti la servici, nu la disco! Iar cand ma duc la grocery store chiar nu-mi vine sa-mi iau pantofii cu toc si tzoalele din "camera din fatza"! PS: pantofii (sau mai bine zis papucii) pe care-i iubesc eu cel mai mult si pe care i-am purtat 4 luni de zile zi de zi: stil ciocati, cu toc de 10 cm, subtirel (stiletto), o culoare mustar superba, italienesti, cumparati de la Aldo cu 40 CAD asta iarna. Au mers de minune cu pantalonii aia stil anii 70 (stramti pe cur, tale joasa, evazati jos....) Toata lumea era: vaaai, ce pantofi frumosi! de unde i-ai luat?....[:D] Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat. Lidia mama de Dan Andrei (7 ani) si mitzi mic pe drum - 16 saptamani si-un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, de-ati stii voi ce m-ati impresionat... pe bune. Eu n-am fost niciodata in alta tara dar mereu mi-am inchipuit ca acolo e ca-n filme (stiti voi, cu tipele alea imbracate fain, cu picioare lungi etc). Si eu am ajuns sa ma uit pe strada dupa fete, sa le admir sau din contra (ca de...am inceput sa-mbatranesc si ochiul critic...); cand ies in parc cu copilul imi face capul girofar. Sa vedeti voi, mai ales sambata si duminica ce fain imbracate sunt fetele noastre.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu cu o intrebare...dintre cele ce locuiti in Bucuresti, unde as putea gasi haine frumoase pentru mamici cu burtici?venim luna viitoare acasa, si-mi mai trebuiesc provizii, ca nici eu nu prea gasesc frumoase pentru mamici, si nu-mi place s-arat neingrijita[bang]...si culmea..azi mi-am gasit o bluzita de matase la un super magazin..si surpriza...scria pe ea: MADE IN ROMANIA[:D]...o s-o port cu madrie... 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca moda e cam aceiasi si aici si in Romania, asa e ca si aici sint magazinele pline cu inuri si cu pantaloni pescaresti. Si adevarul e ca se pot gasi lucruri frumoase si aici (ca peste tot, calitatea se plateste, dar...asta e !). Si aici sint fete care se imbraca frumos (frumos nu inseamna neaparat foarte sexy) dar ... rar. Cred ca Montrealul totusi e mai ok din acest punct de vedere ca alte provincii. Iar eu...mai am un pic de burtica de dat jos ca sa ma pot imbraca frumos! Am auzit insa ca in Italia se imbraca femeile frumos, am o cunostinta care venise de acolo (e romanca) si cind a ajuns aici se imbraca ca acolo, ceea ce era distonant cu ceea ce se vede aici pe strada, iar sotul ei care e mai demult aici a convins-o sa nu se mai imbrace asa [ups] Adina si bebe Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lidia
Mai, hai nu le mai trash-uiti asa pe canadience... ca nu-s numai ele de vina ca umbla ca niste paparude. La companiile la care lucrati nu sunt reguli cu ce poti sa porti si ce nu? ca la mine asa-i: nu ai voie sa porti maieuri, spaghetti-strap (bretelute subtiri) - in general, nu ai voie sa porti bluze fara maneca, fuse mai sus de genunchi, pantaloni stretch (gen aceia de jogging sau yoga), pantaloni scurti, sa nu-ti arati buricul, sandalele sunt interzise, palarii..... so, iaca de ce este totul ata de booring pe aici. Cat despre pantofii cu varf si toc ascuti: sunt pline magazinele si aici, ia uitati-va voi la Nine West sau Capezzio sau chiar si Aldo, pantaloni d-aia pescaresti cu siret mi-am cumparat si eu de la Old Navy, anul acesta au fost magazinele pline de inuri.... so, e cam la fel si acolo. Eu lucrez in downtown Toronto si pot sa va spun ca din cauza acestei culturi a marilor companii (vezi exemplele de mai sus cu ce ai voie si ce n-ai voie) totul este foarte plicticos..... adevarul e ca nici mie nu mi-ar place sa ma trezesc cu vreo fufita la servici care-i imbracata intr-o fusta ca o parere si cu tzatzele iesite din tricou... doar esti la servici, nu la disco! Iar cand ma duc la grocery store chiar nu-mi vine sa-mi iau pantofii cu toc si tzoalele din "camera din fatza"! PS: pantofii (sau mai bine zis papucii) pe care-i iubesc eu cel mai mult si pe care i-am purtat 4 luni de zile zi de zi: stil ciocati, cu toc de 10 cm, subtirel (stiletto), o culoare mustar superba, italienesti, cumparati de la Aldo cu 40 CAD asta iarna. Au mers de minune cu pantalonii aia stil anii 70 (stramti pe cur, tale joasa, evazati jos....) Toata lumea era: vaaai, ce pantofi frumosi! de unde i-ai luat?....[:D] Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat. Lidia mama de Dan Andrei (7 ani) si mitzi mic pe drum - 16 saptamani si-un pic
Asa-i Lidia, eu nu aveam voie nici in Casual day, adica vinerea, in blugi. Era tinuta obligatorie! Eu personal, ma simt asaaaa de bineeeee, lejer si sport. Aseara pa parc, o tipa era cu copilasul in parc, un baietel de vreo 6 ani. Ea era imbracata fffff. frumos cu o rochie voalata, cu sandalute cu toc cui si varf ascutit. Mi-a placut, dar era ridicola, fiul alerga prin talaj si nisip, s-a impiedicat de vreo 2 ori. Am grija de mine si nu ma neglijez, dar am alte haine acum, sunt magazine gramada, din care ma pot imbraca si incalta deosebit de elegant si a fii in ton cu moda. Oldnavy, Banana Republic, Winners, Nordstrom samd, la preturi accesibile. Ceea ce in Ro, la un mall (am uitat numele, este in Militari langa statia de metrou Armata Poporului, e vospist in verde parca) toate vanzatoarele parca semnasera acelasi contract de munca: cu tricouri exceptionale de strampte pe ele, din care pieptul se ravarsa opulent, pantaloni si mai stransi pe corp. Parca erau invitatii la sex, scuzati-ma. Mai stateau si cu tigara in gura, ca sa fie si mai interesant. Moda,moda, romancele sunt cochete, fara doar si poate, dar uneori "less is more". Eu una cand ma intalnesc (si mergem pe undeva) cu amici americani ii intreb mai intai despre "dress code", ca sa nu am surprize, sa-mi trag chiar cea mai simpla rochita si cu o pereche de papuci si-o geanta in ton, ca sa nu par ridicola, deoarece ei vin in shlapi si bermude. Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...