Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Moda in Romania


Recommended Posts

Sa stiti ca la "moda canadiana" sau chair americana contribuie foarte mult si toate natiile de imigranti care se imbraca care mai de care "ca la el acasa". Pai aveam niste colegi din India si SriLanca care veneau in slapi de genul celor pe care ii puratm eu la bunicamea prin curte... vin ii rochiile lor lalai si pestrite asta ca sa dau doar cateva exemple. Iar in Ro e usor sa sti ce se poarta pt ca imediat ce apare un nou curent, toata lumea il adopta plus in magazine predomina acel stil. In Canada gasesti de toate dar nici un stil nu e predominant tocmai pt ca e multiculturalismul asta. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Exact cum au spus si fetele mai sus ceea ce este placut si la moda este sa te simti lejera cu ce imbraci!!! cind locuiam in japonia purtam numai hainute din matase in weekend cind mergeam la festivale,,,iar in cursul saptamini purtam numai haine sport ca sa pot pedala la bicicleta mea favorita...in florida ma imbrac mai mult in bermude sau bligi ceea ce ma face sa ma simt bine si in acelasi timp lejera...cind merg in romania sigur mi-as dori sa pot tine pasul modei asa cum spun fetele sandalute cu toc si virful ascutit etc,,,doar ca trebuie sa ma simt lejera ,,pina ajung in romania o sa imi port eu bermudele mele si tricourile simple aici in Florida si cine stie la anul ce moda mai este... Pupici !!!! Elena cu burtica si sotul AL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu colegilor mei canadieni, (numai celor neinsurati, bineinteles, ca sa nu moara de oftica ailaltii, insuratii...) le spun ca daca vor o sotie frumoasa, supla, eleganta, dragastoasa si care pe deasupra sa stie si sa gateasca (lol) sa mearga in Ro... ca au de unde alege. Insa ori de cate ori furnizez un asemenea pont, trebe sa am mare grija sa nu fie vreo canadianca prin prejur :-) nu de alta, dar cred ca m-ar ucide !! :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor sa le vedetzi pe japonezele noastre cum umbla[bang]cu sortzul in gat pe bicicleta cu prazul atarnand din cosul [bicla],venind de la supermarket. E adevarat ca doar alea mai in varsta dar nici cu alea tinere nu mi-e rusine.Umbla cu fusta verde ,dresuri s-au shosete rosii,pantofi maro si bluze portocalii.Descrierile ar putea continuua ptr ca combinatiile sunt multiple.Intr-un cuvant zici ca sunt fugite de acasa,asa arata.Rar cand mai vezi vreo una eleganta.Eu deocamdata ma port sport,ptr ca e greu cu astia mici,stiti voi bine,si apoi nu vreau sa se uite lumea la mine ca la urs,aici in cartier pe unde ''bantui''pe la cumparaturi.Cand merg in oras incerc totusi sa nu arat ca o paparuda si cel mai important sa ma simt bine in hainele pe care le port.Culmea e ca am inceput sa ma simt bine ,fara tocuri,cu blugi si tricouri[bang][bang] Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi, fiind companie nationala, se poarta "business attire"...doar vinerea se poarta "casual" dar fara blue-jeans...in ciuda strictetii eu zic ca te poti imbraca decent, fara tricouri mulate si fuste ultra-scurte...iti poti pune un costum elegant fie cu fusta, fie cu pantaloni...cu toate astea vezi foarte putine femei elegante pe aici, iar daca vezi vreuna, stii sigur ca e emigranta, cam asta e adevarul. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vai ce subiect! [cool] inclin spre parerile Lidiei si Adelei. sa va povestesc si eu ceva, poate mai intregesc tabloul. cand mergem la spectacole sau la restaurant (d'alea mai de doamne ajuta, nu de zi cu zi), eu si sotul meu ne imbracam obligatoriu elegant, in sensul ca el isi agata cravata de gat si eu ma urc pe tocuri [^] si sa stiti ca ne simtim la fel cum povesteste Osolita, adica stanjeniti, caci suntem cam singurele manechine din peisaj. [bis]dar pur si simplu nu pot sa renunt la placerile modei numai pentru ca asa e aici. inca nu m-am dumirit ce e cu moda asta in agonie pe plaiurile americane, am inteles argumentul comfortului, si acela ca "nu haina face pe om" etc etc, dar nu ma pot opri sa ma bucur ca acum am nimerit in Florida unde moda e influentata de lumea spaniola. or spanioloaicele sunt pe cat de focoase, pe atat de cochete. si nu se tem de rochii vaporoase si coafuri, tocuri si eleganta senzuala. asa ca viva Florida deocamdata [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, la compania noastra e casual attire si eu n-am iesit din blugi vreo doi ani. Pe urma a venit mama in vizita si m-a bagat cu forta intr-o rochie, de erau sa faca colegii atac de cord.. Am ajuns sa ma scuz ca-s in rochie.. In topit, nici macar cine stie ce elegantza.. Deci asa, daca vad in downtown vreuna imbracata mai acatarii poate-i vreuna din voi! :) Sanatate la bebei si mamici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, eu am fost in mai anul trecut in Romania, si in Iasi lume eleganta ce mai. Ma gandeam ca si mie imi place sa fiu eleganta dar nu la moda, ca mergi pe strada cand imbracat cand dezbracat daca tii pasul cu moda.[:D] Acolo incepuse parca atunci cu noile articole de incaltamine de primavara-vara si erau papuci cu varful ascutit. Aici in Thailanda (pentru ca tot ma intreaba lumea unde stau in Asia)inca nu incepuse moda cu papucii ascutiti la varf, a aparut mai spre iarna anul trecut. Eu asa haine colorate ca in tara asta nu am vazut pe nicaieri, poate pe la festivalurile de moda.[:D] Aici pantalonii scurti si un tricou sau maiou e la putere, iar in picioare slapii "indecenti"[:D] (adica cei cu doua barete, trecute printre degete). Asa merge lumea peste tot in tot timpul anului, pe cand in Romania cum se schimba sezonul se schimba totul. Doamne cand am ajuns acasa si am vazut cate perechi de papuci de toate felurile si pentru toate sezoanele erau in camara, ma intrebam daca sunt doar ai mei?[:D] Aici am 3-4 perechi de papuci mari si lati de vreo trei ani de zile incoace.[:D] Iar stilul, moda de aici sunt tare diferite de cel din Europa. Au niste marimi care par a fi bune numai pentru copii de 10-15 ani. Ce e drept ca sunt si mici de statura dar si slabi. Umblu mult ca sa imi cumpar ceva care sa imi placa dar sa imi si vina. Sotul meu mai face glume, "mai da jos din burta si pe urma sa vezi ce iti gasesti". Asta e, moda e in Europa si Parisul va ramane pentru multa vreme inca o capitala a modei. Este doar o parere. Succes la cumparaturi[:D] Ciufulici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare... Mai, cu ce placere citesc ce e scris aici...Eu , la scurt timp dupa ce am ajuns in Nz, credeam ca astia-s asa pentru ca-s la capatul lumii...Dar auzind ca si pe la voi este la fel, m-am mai linistit! Sunt intr-o continua mirare de ceea ce pot purta femeile pe aici...Nu exista termenul de asortare, sau daca este, cred ca este inteles pe dos...Ma, si au o chestie cu umblatul in papuci din cei cu sfoara intre degetul mare si urmatorul (ca era sa scriu aratator....)Mi-am luat si eu o pereche, dar cred ca sunt cam sensibila, ca mi-au facut rana...asa ca zac pe aici... De coafura nici pomeneala. Se poarta stilul smuls sau nepieptanat...asa arata, desi am fost tare surprinsa cind o colege de serviciu mi-a spus ca statuse juma de ora sa-si aranjeze parul. Zau ziceai ca nu s-a pieptanat! Barbatii in schimb isi vopsesc parul si au cercei (unul sau doi) si alte bijuterii...Si parca sunt mai...acatarii..Femeile pe aici sunt chiar urite! Rideam cu un prieten roman care are baiat de 16 ani si ne spunea ca nu a vazut si el o tipa misto pentru fecior! Cica trebuie sa plece in Romania sa caute! Ca si prin USA si Canada, pantalonii (toate lungimile posibile) sunt in top. Cit mai comod - asta-i ideea. Uneori prinde bine, dar parca uitam sa mai fim femei! Mi-e dor sa mai stau 1 ora in fata oglinzii, sa ma gindesc alta ora cu ce sa ma imbrac...aici, in 5 minute am terminat cu imbracat, machiat, coafat... Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am savurat fiecare mesaj inparte. Sinteti pline de culoare si de personalitate. Da-i femeii un subiect despre tzoale si poate vorbi o luna...Si cum sint si eu femeie, normal ca ma incadrez!Aici cele elegante sint femeile peste 40. In regiunea valona le vezi mai aranjate (deh, singele de frantzuz...), mai pun o vopsea pe par, mai un fard, se vede diferenta. Am ranbuntat si eu la stilul pe care il abordam in Ro., desi tare imi era drag sa ma imbrac frumos. Un pic de toc, o fusta sau un pantalon care sa pice bine...Dar cred ca v=am mai spus deja, cind am postat prima oara la subiect. Acum vroiam doar sa va laud frumusetea si apartenenta la acest club al femeilor frumoase, made in Romania. (si aici se stie ca in Ro sint fete frumoase si de cite ori am ocazia le ridic in slavi pe fetele noastre). Va pup pe toate! GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...