Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre batranete si nu numai.


Recommended Posts

Batranetea incepe atunci cand crezi ca poti face toate lucrurile ca si in tinerete, dar le lasi intotdeauna pe maine ... Cand imbatranesti intri in Epoca Metalelor: dintii de aur, parul de argint si in picioare ai plumb. Ghioceii de la tample vestesc primavara unei alte vieti. Batranetea este pretul pe care trebuie sa-l platim ca sa ajungem la intelepciune Varsta inimii nu are nimic de a face cu culoarea parului. Sti ca ai imbatranit cand lumanarile de pe tort costa mai mult decat tortul. Cele sapte varste ale omului: scutece, examene, nebunii, note de plata, retete medicale, internari, testamente. Cel mai greu lucru cu imbatranirea este ca trebuie sa asculti de copiii tai. Sunt la varsta la care daca mi-as indrepta toate cutele si ridurile as avea cel putin 2 metri si jumatate. Iata ce a scris un medic despre bautura: Alcoolul face nasul rosu, ochii vineti, ficatul cenusiu, noptile albe, zilele negre, inima albastra si viitorul intunecat. Alcoolul conserva fiintele moarte, dar le ucide pe cele vii. Betia este o forma de nebunie voluntara. Paharul de gin ii spuse sticlei de sampanie: "Stii, n-oi fi eu prea dus la scoala, dar ceva matematica tot stiu sa fac! Adun necazuri pe capul omului. Scad banii din buzunarul lui. Ii inmultesc necazurile. Ii impart averea cu carciumarii, asa ca nu-i mai ramane decat o fractie din ce-a castigat. Iau dobanda din munca lui si-i reduc sansele de sanatate si viata lunga. Am observat ca cea mai buna cale de a afla caracterul cuiva este sa-l intrebi despre un altul. Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii. Conversatia este un exercitiu al mintii, barfa este doar un exercitiu al limbii O limba de zece centimetrii poate ucide un om de doi metrii. "Cum de nu te-ai casatorit pana acum?" "M-am tot uitat dupa femeia ideala ..." "Si n-ai gasit-o?" "Ba da, dar ea se uita dupa barbatul ideal ..." Ca sa sti daca ai in gradina plante bune sau buruieni, smulgele pe toate din radacina. Daca rasar iar, sunt cu siguranta buruieni. Ciufulici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[:(] "Ghioceii de la tample vestesc primavara unei alte vieti" [:(] Zicea mamaia mea (inca putzin shi face 84 de ani) odata: "Batrinetze,haine grele Ce n-ash da,sa scap de ele" Odata shi odata...v-om imbraca shi noi aceste haine,nu?Mie-mi vine sa zic PAS acestei mode ![ups] Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...