Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mai trebuie efectuate analize pentru Gradinite?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Karla! Ce mai faci? Eu i-am facut IDR-ul si coproparazitologicul ca am vrut eu si cu ocazia asta le voi avea in cazul in care mi le va cere la gradi. Noi nu am mai facut analizele. Asistenta nu a spus nimicin acest sens. Numai bine[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rebecca e la o gradi de stat si mi s-a cerut pt. 15.09.2003 avizul de la IDR si micro la parinti atat,nimic mai mult. Noi suntem in grupa mijlocie si deci cele de anul trecut nu mai sunt valabile. In ceea ce priveste IDR-ul parerile sunt impartite si nu la toate gradinitele se cere acest vaccin,acum am inteles ca se face contra cost,ca deh statul nu mai are fonduri si costa in jur de 30.000 lei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor si pentru Alexa -sunt plina de nervi ptr. ca Gradi nr. 2 nu incepe se pare pe 15 sept. In plus ma deranjeaza ca fiecare gradinita cere altceva si nu exista un sistem unitar sau o procedura generala ptr. toti copii care incep gradinita. Ce este IDR-ul? Eu oricum ii fac analize ca sa fiu impacata....I-am facut coprocultura si coproparazitologicul prin august dar nu cred ca mai sunt valabile. Am emotii ptr ca anul asta se duce prima oara la gradinita. Mai vorbim...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

IDR-ul este un vaccin care se face,de regula la inceput de saptamane si dupa 3-4 zile se citeste rezultatul si ti se elibereaza un aviz care e necesar la gradi. Acest vaccin arata daca copilul a venit in contact cu o serie de microbi si ii creste copilului imunitatea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

IDR-ul se face subcutanat in minuta, NU este un vaccin, reactia se citeste la 72 de ore si daca se inroseste inseamna ca are ceva la plamini. In special se face pentru depistarea tuberculozei. Nu intareste imunitatea. Asta stiu de la dr. [pup][pup][pup]
quote:
Originally posted by Karla
Multumesc fetelor si pentru Alexa -sunt plina de nervi ptr. ca Gradi nr. 2 nu incepe se pare pe 15 sept. In plus ma deranjeaza ca fiecare gradinita cere altceva si nu exista un sistem unitar sau o procedura generala ptr. toti copii care incep gradinita. Ce este IDR-ul? Eu oricum ii fac analize ca sa fiu impacata....I-am facut coprocultura si coproparazitologicul prin august dar nu cred ca mai sunt valabile. Am emotii ptr ca anul asta se duce prima oara la gradinita. Mai vorbim...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

IDR-ul NU intareste imunitatea copilului,el se face pentru depistarea tuberculozei,subcutanat,in manuta.Dupa 72 de ore se citeste de catre un medic,roseata din jurul intepaturii,nu trebuie sa depaseasca 1cm.Si eu i l-am facut Biancai si mi s-a cerut la gradinita,dar il faceam oricum,pentru siguranta. dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...