Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

candidoza genitala


diana69

Recommended Posts

Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi despre o candidoza genitala persistenta ? La examenul secretiei vaginale mi-a iesit Candida si Trichomonas. Medicul ginecolog mi-a recomandat tratament 3 luni atit mie cit si sotului cu Polygynax si Atrican(si pentru sot) si apoi Lomexin si Nizoral(si pentru sot). Am urmat tratamentul dar nu a avut nici un efect pentru ca la fiecare 2 saptamini am din nou mincarimi groaznice de nu le mai suport. Fac spalaturi vaginale cu ceai de pelin si cu bicarbonat dar au doar efect imediat si nu de durata. Multumesc anticipat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Diana. Vin si eu cu un sfat din experienta... Eu nu ma puteam scapa de candida cu toate tratamentele atat recomandate de gimecolog, cat si homeopate... Revenea la fiecare luna... Si stii de la ce era..? De la pilulele anticonceptionale. Daca iei cumva pilule, incearca sa renunti la ele macar 2-3 luni...si o sa vezi rezultatele... Sanatate multa... Denisa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de diana69
Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi despre o candidoza genitala persistenta ? La examenul secretiei vaginale mi-a iesit Candida si Trichomonas. Medicul ginecolog mi-a recomandat tratament 3 luni atit mie cit si sotului cu Polygynax si Atrican(si pentru sot) si apoi Lomexin si Nizoral(si pentru sot). Am urmat tratamentul dar nu a avut nici un efect pentru ca la fiecare 2 saptamini am din nou mincarimi groaznice de nu le mai suport. Fac spalaturi vaginale cu ceai de pelin si cu bicarbonat dar au doar efect imediat si nu de durata. Multumesc anticipat.
lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Candia are legatura foarte mult cu alimentatia. Candida este si un debalansa al organismului si e bine sa se tina si un regim alimentar in timpul tratamentului- iar persoanele predispunse la candida trebuie sa tina aceasta dieta 6 luni de zile. Eu o fac deja de 3 luni! Ciuperca moare cand ii bagam pastilele potrivite pe gat, dar daca in acelashi timp ii dam zahar (dulciuri), drojdie (bere, paine...) paste fainoase..., alcool... nu facem altceva decat sa o hranim. Si poate ca ati observat ca atunci cand faceti tratamentul aveti nevoie subit de ceva dulce sau de o bere...hmm. In cazul tau, daca nu esti predispusa, fa tratamentul corect tu si sotul tau, desi crema sau ovulele Pimafucin sunt mai bune(dar mai scumpe!) si in paralel mergi la un plafar si cumpara usturoi cu propolis si ia 3 pe zi. Este un antibacterian puternic. ( pt ceilalti - daca esti predispusa la candida si iei antibiotice, baga si 3 pastile din astea pe gat si nu mai faci candida... asta am facut eu si amers!)Si cu trei zile inainte de tratament sterilizeaza prin fierbere chiloteii si prosoapele, spala bine toate vasele, etc. Bafta! lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...