Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

pisica (partea a 2-a)


Recommended Posts

Vad ca suntem o multime de "pisicoase" pe aici. Si mie mi-ar fii placut ca motanul meu sa-si faca nevoile la toaleta, si sa nu mai fie nevoie de ladita cu nisip. Cu animalute prin casa, e mai greu sa pleci de acasa cateva zile si chiar intr-o vacanta. Trebuie sa-mi caut mereu pe cate cineva sa aiba grija de el pe aceasta perioada. Noroc ca mi-am facut niste prieteni,ce si ei au pisici si s-a rezolvat problema. Cum a spus si Oana si Lia, si acesti amici ai meu, au pisica "dresata" sa-si faca nevoia la toaleta. Cat am avut si eu grija de pisica lor, ma duceam de 2 ori pe zi, si nu faceam decat sa trag apa la cele 2 toaleta si sa-i schimb apa si sa-i dau papa. Madama lor pisica, facea intr-o toaleta kk si in cealalta pp. Ciudate animalute mai avem. Mi-a spus ca de mica, la 3-4 luni a invatat-o sa mearga la toaleta. Eu am rezolvat-o cu ladita, am cumparat o masina automata ce se curata singura, iar eu la cateva zile sa-i schimb cutia. E scumpa, dar buna, nu miroase, si daca-s plecata 2-3 zile, nu-i trebuie lui Hugo decat mancare si apa. Si al meu are 9 kg si este un dragut, nu-i se lasa mangaiat decat cand vrea ea. Nu-i este frica de nimic, iar cand avem musafiri nu sta decat in picioarele lor. Il lasa pe fi-miu sa-i faca orice, cand se plictiseste fuge si se ascunde prin casa. Ii place sa fure pixuri, jucarii mici, si mananca masline. Am pus o poza noua cu el aici: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Garofitza Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 167
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Oana[flo],ma bucur ca ai vazut o pisica dintr-asta ciudata,ca in timp ce scriam mesajul precedent ma tot gandeam ca nu ma va crede nimeni[:)]. Garo,pe Dick(asa se numea motanul despre care am povestit)nu l-a invatat nimeni sa foloseasca toaleta,sau sa bea de la robinet.A invatat singur.[:)]Ziua ii placea sa le soileasca in baie,pe masina de spalat...probabil asa a "studiat" cum procedeaza ceilalti membri ai familiei. Cand ii era foame si voia carnita cruda,mergea la frigider si cerea.Si pentru ca se pricepea sa ceara,frigideru' se "executa" si primea carnita.[:)]Si ii placea sa "trimita buzduganu' inainte" ca zmeul....mieuna intr-un mod diferit de mieunatul pentru carnita si stiam ca vine acasa cu un minut inainte de a aparea... A fost un animal minunat...frumos si teribil de destept.Dupa ce a murit,n-am mai fost capabila sa ma leg de o pisica la fel de mult[:(].Si pisica pe care o au ai mei acum e dragalasa si isteata,dar nu e acelasi lucru... Revin,ca mi-am mai amintit ceva.Nu i-au placut pisicile de rasa.Noi i-am tot adus posibile "mirese",ca era foarte frumos si toata lumea voia sa aiba pisoi frumosi,dar el era hotarat.Numai fete de cartier,fara pretentii si "sange albastru"!!![:)] Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia [:D]...aveam niste prieteni care la rindul lor aveau o pisica sado maso:) Cind venea cineva in vizita si nu era pe placul pisicii alerga pe tot holul si se proptea cu capul in peretele sufrageriei pina cind pleca respectivul(a):-)))) In alta ordine de idei Marina noastra e ca o atä cu noduri de impletit sosete la babe:( Te zgarii daca o mangai pe spinare e slaba si simandicoasa. Maninca numai purina si numai ton in apä. Ce sa-i fac sä se îngrase? Ne disperä, pe cuvint. Când am transportat-o icoace cintarea atât de putin la bagaje cä simteam nevoia sa motiväm ca e "in calduri" si d-aia e asa slabä. Da' asa e ea mereu. Hachitzoasä. Nu vrea sa manince decât daca stam cu ea in baie...si puteti sa va imaginati ca de cite ori tronam ea vine si maninca [bang] Ne inhibä si ne constipä. Ce sa-i däm sa-i stimuläm pofta de mâncare??? Aaaargh nu vrea sä manince in alte camere...am incercat varianta cind mincam noi sa-i aducem castroanele la bucatarie. NTZ! Dr. zicea ca atita timp cit se misca sa nu ne facem probleme...dar se misca taaaare deshirat !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Papa,mergi la marmacii veterinare si vezi ca sunt vitamine pentru pesici si tot felu' de suplimente nutritive.Pastilutele i le "indesi" in treimea posterioara a limbii,ca reflexu' de deglutitie se declanseaza si-nghite si daca n-are kef.Incearca,s-ar putea sa functioneze.[:)]Si fiti si voi mai putin pudici,lasatzi pesica sa enjoiasca oliaca di companie selecta in timp ce inghite tonu',ca poate-i e urat sa stea singura in baie sa manance.[:D] Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce subiect fain, cu matze! [pis] Am a vut si eu o pisica persana, o chema Ella ( de aici pisi_ella), insa am dat-o acum doi ani...Avea un par foarte lung si ii cadea incontinuu, trebuia sa perii covorul o data la cateva zile...Toalele noastre erau pline de par...Pe mine nu ma deranja foarte tare, insa pe sotul meu, da[bang]! Imi zicea deseori ca o sa ma puna sa aleg intre el si pisica si eu chiar ca eram intr-o adevarata dilema![:D] Era frumoasa rau, cu boticul ei turtit si cu ochii aceia enormi...Era bej, iar pe burtica - alba. O aveam de mititica, de la doua luni, cand era doar un ghemotoc de blana...S-a atasat mult e mine, simtea ca eu o iubeam cel mai mult...Cand ma intorceam de la serviciu, miorlaia si umbla dupa mine prin casa sa o iau in brate...Dormea pe burta mea...Era o dulceata...Daca n-ar fi avut blana aia[bang]! Era si cam bolnavioara, saraca, a avut probleme cu rinichii, i-am facut tratament...I-am dat-o mamei, a stat la ea cam un an, apoi a dat-o si ea, unei prietene...Se saturase si ea de par in tota casa...Mi-e dor de ea uneori...Era asa frumoasa... Acum am copil insa...Am o fetita de aproape 4 luni...Deci...adio, pisica! Poate peste cativa ani...Ma mai gandesc...Sunt niste animalutze tare dragutze! [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte dragutz subiect .... Cand era Mitza mica sarea de pe frigider pe usa de la bucatarie. Normal, din saritura se izbea cu capul de perete, ceea ce facea usa sa se miste si Mitza sa se mai dea de cateva ori cu capul de perete. Da' ii placea - facea chestia asta de cateva ori pe zi si statea cate 1/2 de ora sus pe usa, usor chiauna de lovituri!! In plus, de cateva ori, cand am venit de la servici am gasit-o incurcata intr-un mod greu de descris in jaluzele. Din pacate am dat-o pe Mitza cand avea Monica 4 luni ca dadea cu labutza si zgaria copilul. Sper sa ne luam o matza peste cativa ani (sa mai creasca un pic Monica). bb Monica si Sorana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama... ce de-a pisicoase!!! Fetelor, azi dimineata (pe la 4.30) ma trezesc cu impresia ca cineva ma priveste intens. Cand deschid ochii Bogusica al meu statea si ma fixa... nu deschizi ochii odata!!! - parca asta vroia sa spuna. Nici m-am apucat bine sa ma dezmeticesc ca Bogus era calare pe mine. Vine tata si incepe Bogus: miau, miau (parca tipa) lasa-ma in pace nu vezi ca ma iubesc cu mama mea!!! Ce conteaza ca m-am trezit chiauna, m-am iubit de dimineata cu pisili meu!!! Super frumos pisu tau Garofitza, sa-ti traiasca!!! Cum te descurci cu paru'? Va pup! tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem doua, Kity de 10 ani si Bety, fata ei, de 8 ani. Acum sunt mai calme ca au mai imbatranit, insa cand erau tinere era circ in casa. Kity avea o gumita mica de sters, pe care ti-o aducea la picioare sa te joci cu ea, noi o aruncam destul de sus, iar ea ca un portar adevarat sarea si la peste un metru si o prindea in gura. Faza se repeta pana obosea, dupa care se aseza cu burta pe gumita, pentru a nu mai putea noi sa o aruncam, pentru ca nu ar fi rezistat si ar fi sarit. Am patit si noi sa o cautam noaptea pe afara, crezand ca a cazut de la et IV si peste o ora sunau vecinii cu o pisica ce semana cu Kity in brate, le intrase pe geam si cica vecina dormea si a simtit o pisica si se credea la parinti unde avea si ea un exemplar. Si cate as putea sa va mai povestesc, dar intr-un episod viitor. Avem noroc ca nu ii fac nimic copilului, iar Dragos este foarte incantat sa le urmareasca prin toata casa, rade si chitaie. Sobo si BB Dragos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, pisicoaselor, chiar am epuizat subiectul (sau cum zice a vecina de la tara "am epurizat")!!! Ce va fac blanosii si blanoasele? Eu tocmai am petrecut un weekend plin de tandrete cu Bogus, care m-a pupacit in fiecare dimineata. Voi? Va pup!!! tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...