Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

pisica (partea a 2-a)


Recommended Posts

Nu ma intrebati cum ma descurc.... e greu da ma descurc... sa vezi ce haios e cand le chem la masa.... apar 15- 16 cozi... mai vin si de pe la vecini... zin de peste tot... din gauri, din copaci , de pe case, de dupa usi, geamuri, pietre, pomi... e extrem de haios. Cand mi-a sarbatorit ziua de nastere... cadeau matisori din cires direct pe masa... super haios. cert este un lucru: fiecare si-a primit numele dupa cum chiauna... dar aleatoriu mai au unu sau doua nume...exceptie Felix - the cat... Pisa e sclifosita si fara directie daca o arunci cade in cap, Miu mai e numita si diva sau gura bogata fiindca vorbeste mult si tare, MI este printesa mi fiindca e foarte, foarte eleganta si frumoasa, Mia este si nana fiindca adopta intotdeauna ceilalti mati, Tom este negru tot si ii mai zicem si Miti... i-am schimbat numele cand era sa moara ca sa inceapa o viata noua, Me e roscat tot cu labutele albe si cu stea in piept si face fara voce meee, Hai e un pui zbugiat salvat din gura unor caini, e tot roscat si e pretutindeni priunde asa si-a capatat numele.. Mau este alb ca un tanc de puternic si ii zicem Mautu, Poc e alb si nu prea sta pe acasa -erau doi poc si pic , da fratisu a disparut, Hercul e lele pui si e alb cu negru..., Patratelul este si Petre din cand in cand... e alb cu negru si impartit in mod egal pe blana....[bonjovi]iar tre sa fug lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 167
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, va spun ca Bogus al meu stie ca o sa ne mutam. De fapt, cred ca el presupune ca o sa ma mut doar eu si se uita la mine cu niste ochi tristi de nu-i adevarat! Dar nu-l lasa mama lui singur, ci il ia cu ea! Sunt stresata de cum o sa reactioneze cand vor veni o gramada de oameni in casa (la nunta). Nici nu stiu cum o sa procedez, Ce ma sfatuiti? Va pup!!! tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[zid][zid]Eu am o problemuta maaaaaaaaaaaaaaaaare. Ajutati-ma , va rog, sa rezolv. Tazz al meu are un canin rupt. Si doctorul a spus ca trebuie scos neaparat, ca altfel se cariaza si vor aparea probleme mari. Acum nu stiu cum sa fac sa-l scot pe motan din casa ca se sperie rau. Si mai am o problema. Unde sa-l duc sa-i scoata dintisorul? Ce fel de anestezie se foloseste?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casa de piatra Tilis. Sa fie intr-un ceas bun. Eu cred ca cel mai bine ar fi daca ai avea o incapere in care sa nu intre multa lume si in care sa fie lucruri familiare lui Bogus. O sa fie cam stresat, e adevarat, dar n-ai ce face. Ar mai fi o solutie. Sa-l lasi la cineva de incredere acasa pe perioada nuntii. Eu l-am lasat acasa pe Tazz, si am facut tot posibilul ca la mine in casa sa nu intre lume. Mai exact am "cazat" doar 1 familie de 2 persoane.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mariana_flo
[zid][zid]Eu am o problemuta maaaaaaaaaaaaaaaaare. Ajutati-ma , va rog, sa rezolv. Tazz al meu are un canin rupt. Si doctorul a spus ca trebuie scos neaparat, ca altfel se cariaza si vor aparea probleme mari. Acum nu stiu cum sa fac sa-l scot pe motan din casa ca se sperie rau. Si mai am o problema. Unde sa-l duc sa-i scoata dintisorul? Ce fel de anestezie se foloseste?
Mariana, sper sa ai un veterinar. lui Hugo ii facem control o data la 2 ani la dinti, si cu toate astea, anul acesta i-au scos un dinte. Nu caninul, altul. L-au adormit (numai anestezia a costat $ 80.00), i-au extras dintele si atat. A fost putin debusolat acasa, si-a plans putin, dar a doua zi era la fel de nebunatic ca inainte. Si al meu se sperie cand il scoatem din casa si asta 1-2 ori pe an. Noi avem cutie speciala, il inchidem in ea, nu-i convine, dar ce pisica ii place? Nu te speria, o sa fie ok. Numai bine! Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tilis exact asa m-am gandit si eu cand am fact nunta(mai anul acesta)ca ce o sa faca motanul cu atatia oameni care vin la noi in casa si am hotarat de comun acord cu mama sa i rezervam doar lui dormitorul(o camera din 4 existente) si sa inchidem usa cat e balamuc...iar in camera respectiva sa nu lasam pe nimeni sa intre sa nu se streseze matzoiul :D...dar cum planurile de acasa nu se potrivesc cu cele din targ....vreau sa va zic ca a prins o secunda usa deschisa,a zbghit-o direct in sufragerie tocmai in momentul cand se filma cum dadea sotul meu buchetul nasei si domnisoarelor,iar mama care stia ca vreau sa il am si pe el pe caseta(eu ma gandisem la un moment de tandrete in doi,la separeu sa nu ne vada uamenii sa zica ca-s nebuna)i zice cameramanului sa filmeze si animalu paros ca e tot din familie si e membru important.Asaaaaaaa...si vezi sa mai plece matzul dupa aceea din sufragerie....nu nenica...a stat acolo pana am venit si eu,m-a vazut,a tras un mieunat dragastos(pupa-l-ar mama de paros drag) m-am aplecat,l-am pupacit pe boticu umed si dupa aceea mi-am pupat sotul(soacra a zis ca-s nebuna[alcool][:D]) Dupa aia s-a dus in mijlocul holului si acolo a stat printre musafiri,de-l ocoleau toti si il admirau,si eu ca nebuna urlam la ei sa aiba grija cum ies din apartament sa nu iasa matzul. A ramas acasa o prietena de-a mamei,care a mai stat cu el putin sa se linisteasca(desi el era calm si mandru cu coada-n sus)iar cand respectiva a venit la biserica sa ne felicite,ghiciti ce am intrebat-o:"ce face matzul?E bine?N-a iesit pe usa,sa nu se piarda cumva!" O faza tare de tot....de matusa sotului nu i-a placut si ca sa se razbune s-a apucat sa i roada tocul de la sandale,desi el nu a facut in viatza lui asa ceva,si apoi vana sandaua.Noroc ca nu a vazut aia,ca ma punea la plata! o situatie haioasa,dar si acum cand ma uit la caseta mor de dragul lui,zici ca stia ca si el trebuie sa fie prezent cand ma dadeau ai mei parinti la sotz[pis] Nu va mai zic ca toata nuaptea nuntii cat am petrecut ma gandeam la el,ce-o face saracu singur acasa.....si cand m-au furat ca asa e obiceiul in Ardeal i-am rugat sa ma duca intai la mine acasa sa-mi vad odorul. Numai bine la pisicoase si scuze ca m-am lungit atattttttttt adina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga tilis, eu l-am lasat pe pizu intr-o camera separata la nunta. am avut grija sa aiba mancare si apa si mai treceam pe la el din cand in cand. cand m-au furat de la nunta, am mers acasa, pt. ca nu ma simteam bine, mi-a fost cam rau, si cotoiul meu a fost cel mai fericit sa ma vada, s-a alintat a inceput sa toarca, era tare dragut. mi-a fost mila de le pt. ca a stat singurel si a doua zi cand a fost petrecerea de dupa nunta. dar a trecut repede. in alta ordine de idei, va cer ajutorul: am un prieten din copilarie, care de felul lui nu prea iubeste matele, ci mai mult cateii. acum insa, de cateva luni, are grija de toate matele din spatele blocului. din pacate va dati seama ca nu o duc extraordinar. m-a sunat aseara ft. amarat ca din cei 6 puiuti de care avea grija, si a caror mamica a murit otravita nu la mult timp dupa nastere, au mai ramas 3: pe unul a reusit sa-l dea, unul a fost otravit, iar ieri, pe cel mai dragut si mai atasat de el, l-a calcat o masina. va dati seama ce tragedie. acum au mai ramas 3. astazi o sa-mi dea linkul pe care le-a pus fotografiile si o sa vi-l transmit. va rog mult, daca printre voi sunt persoane care vor un pisoias, sau daca stiti pe cineva care cauta un prieten mic si pufos, va rog, scrieti-mi. au nevoie de ajutor. va multumesc. alina[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Garofita, poti sa-mi spui cum decurge o astfel de interventie?. Va fi anesteziat total sau partial? Taz este arondat la clinica Armeneasca si e cam departe de casa. De aceea la clinica ajungem doar in cazuri de stricta necesitate. In rest, periodic il consulta acasa la noi un medic vetelinar iesit la pensie. Sunt cam ingrijorata ptr ca nu stiu cum va reactiona motanul dupa extractia caninului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mariana_flo
[zid][zid]Eu am o problemuta maaaaaaaaaaaaaaaaare. Ajutati-ma , va rog, sa rezolv. Tazz al meu are un canin rupt. Si doctorul a spus ca trebuie scos neaparat, ca altfel se cariaza si vor aparea probleme mari. Acum nu stiu cum sa fac sa-l scot pe motan din casa ca se sperie rau. Si mai am o problema. Unde sa-l duc sa-i scoata dintisorul? Ce fel de anestezie se foloseste?
Draga Mariana, Motanul mamei mele are 11 ani si are un canin rupt de la 3 ani cand a cazut de la etajul 3. Noi nu l-am dus la doctor atunci pt.ca nu a patit nimic numai i-au cazut dintii din fata si si-a rupt un canin. Nu l-am dus la doctor tot din acelasi motiv ca si tine si este sanatos-tun si nici cu dintisorul nu a avut nici o problema pana acum. In alta ordine de idei, spune-mi in ce cartier stai si o sa incerc sa-ti recomand un dr.bun. Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...