Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

dozare anticorpi


ariel_7000

Recommended Posts

prietena mea este insarcinata si va naste la inceputul lui octombrie prin cezariana, termenul fiind in ultima parte a lunii. a fost ieri la control la dr. ginecolog si i-a zis ca trebuie sa faca o dozare de anticorpi. stiu ca s-a mai discutat pe forum despre subiectul acesta, insa cum eu nu am avut astfel ed probleme nu am dat atentia necesara. ce sfaturi puteti sa-i dati pt ca este foarte speriata. ea are grupa 0 pozitiv, iar pe cea a sotului ei nu o cunoaste. ce trebuie sa faca si ce nu trebuie sa faca? multumesc. ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, Euam facut toata sarcina acea dozare. Am rh negativ si la inceput am fost si eu f. speriata. Mergi o data pe luna sau cand spune doctorul si-ti ia sange, ca la analize.Eu am fost la Institutul de Hematologie .Din analiza sangelui afla daca sunt sau nu probleme. In ultimele 2 luni mi-am facut analizele la 2 saptamani si chiar 1 saptamana. Chiar daca bb. a avut la nastere rh+ , n-am avut probleme in timpul sarcinii , doar ca mi-am facut un vaccin in 72 de ore. Prietena ta nu are de ce sa fie speriata, va fi intepata de mai multe ori decat alte burtici, atata tot. Mazarica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am rh negativ s sotul + si tot asa am fost in luna a 3 a am facut dozare anticorpi si ma duc acum iar in luna a 7 a; Nu e nici o tragedie, am citit si eu pe net multe despre problema asta, noroc ca acum exista toate mijloacele necesare pt a anu avea probleme spre deosebire de acum cateva zeci de ani cand nu prea se stia ce e acela rh. Mazarica, vroiam sa te intreb daca tu nu ai facut preventiv si in luna a 7 a acel vaccin, ca eu am inteles ca se face si in luna a 7 a si la max 72 ore dupa nastere!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu l-am facut dupa nastere. I-am spus pediatrei din maternitate ca am rh- , i-au facut analizele bb-ului, el avea rh+ si mi-a facut vaccinul. Nu stiu de vaccin in luna 7-a .Dar daca bb are tot negativ nici nu e cazul sa faci vaccinul. A, cand a vazut pediatra ca eu - si bb+ , a intrat in panica ca suntem incompatibili, ca vrea sa urmareasca bb mai atent .Aiurea n-a avut nimic, nici macar icter n-a facut, m-a tinut degeaba inca o zi in maternitate. Multa sanatate si sarcina usoara. Mazarica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa intreb si eu cum nu stie ce grupa are sotul? E nevoie de doua picaturi de sange ca sa afli grupa si RH. Mi se pare esential. Poate ca nici nu va fi nevoie de vaccin... In Canada, in saptamana 28a a sarcinii iti fac, pentru orice eventualitate, un RHogam. Fara ca inainte sa-ti faca vreun dozaj de anticorpi. Si, in cazul in care sangerezi in timpul sarcinii, la orice sangerare semnificativa, alt vaccin. Dar asta, daca stiu clar despre incompatibilitaea de grupa sot-sotie...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...