Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Traducator autorizat in Franta!!


Recommended Posts

Fetele ,ajutooooor!!! Trebuie sa imi traduc cazierul si nu gasesc un traducator pe aproape si mai ieftin daca se poate.Am gasit unul la Amiens,pot sa trimit actele prin posta dar ma costa 107 euro!!!Pentru o singura pagina!! Eventual cele din regiunea pariziana,daca cunoasteti sau ati tradus acte, spuneti-mi si mie ce si cum!!! va multumesc si va pup[dual] Corina si Anna nazdravana Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Corina, Cazierul il iei si-l traduci tu, il scrii in Word cu corector ortografic si gramatical, dupa care te duci la ambasada si legalizezi traducerea. Te costa 35€ parca legalizarea. Eu asa am facut cu permisele de conducere si cu livretul de familie si a fost OK. Pupici, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Corina! Vezi ca gasesti mai multe informatii aici, pusesem si eu intrebarea cine lucreaza pe cale postala ca sa nu ma deplasez pina la Paris si au raspuns citiva. Poti sa incerci sa-i suni sa vezi ce tarife au. Tine-ma si pe mine la curent :))) Linkul: http://www.franta-romania.com/article.php?id_article=54 Eu sunt cea care il recomanda pe Adrian Cremene, cred ca traduce si prin posta si nu ia asa mult. Daca vrei un model de traducere pentru cazier spune-mi si-ti trimit. Succes! [flo] Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai mai Corina ,cum nu te-ai gindit tu sa-l traduci si sa-l legalizezi in tara dupa ce l-ai luat?!!!acolo te costa 300.000 la "urgent"!!eu asa am facut vara trecuta!ca aici si mie mi-a luat pt tradus certificatul de nastere 278 fr,de ce n-ai intrebat si tu inainte sa pleci mai copila?acum nu mai stiu unde sa te trimit si eu ,ca cel unde am tradus eu nu mai are traductor de limba romina,ia vezi poate esti mai aproape de consulatul de la Strasburg ,ca banuiesc ca de ambasada esti ceva departe!!!! Aura&Luca,18 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aurelia, se pare ca aici nu se primesc acte traduse si legalizate in România! De tradus nu conteaza unde si cine o face, dar de legalizat trebuie sa fie in Franta, sau in orice caz ceva ce se recunoaste aici (gen stampila cu Conventia de la Haga). Dat fiind ca pentru o asemenea apostila la Ministerul de Externe din RO stai la coada citeva zile sau chiar trebuie sa te programezi cu citeva luni inainte, mai mare daraua decit ocaua... E mai simplu sa trimiti actul cuiva aici sa ti-l legalizeze. Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci fetele pentru raspunsuri.As traduce actul cum zice Olo,dar oare e valabila stampila ambasadei romane? Ca imi trebuie pentru depunerea dosarului pt cetatenie.Si trebuie sa aiba o stampila de pe aici. Merci Otilia pt link,o sa incerc sa dau telefon,sa vad cine mi-l poate face repede ,ieftin si prin posta[:D] Pupici Corina si Anna nazdravana Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, Stampila ambasadei este in regula! Mie actele traduse mi-au trebuit la prefectura (pt carte de sejour si pentru schimbarea permisului de conducere). In plus, eu am facut in Ro traduceri (din ro in fr) pe care le-am legalizat la amb Frantzei din Ro, si care traduceri sunt perfect valabile aici. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"2.În strãinãtate, la cererea persoanelor fizice având cetãþenia românã, precum ºi a persoanelor juridice române, misiunile diplomatice ºi oficiile consulare ale României îndeplinesc urmãtoarele acte notariale : a. redactarea de înscrisuri în vederea autentificãrii sau legalizãrii semnãturii; b. autentificarea înscrisurilor; c. legalizarea sigiliilor ºi semnãturilor; d. darea de datã certã înscrisurilor prezentate de pãrþi; e. certificarea unor fapte; f. legalizarea de copii de pe înscrisuri; g. efectuarea ºi legalizarea traducerilor; h. primirea în depozit a înscrisurilor ºi a documentelor prezentate de pãrþi; i. eliberarea de duplicate de pe actele notariale întocmite de misiunile diplomatice sau oficiile consulare. Þinând seama de competenþa generalã a notarului public, misiunile diplomatice ºi oficiile consulare nu pot efectua douã categorii de acte : a) în ceea ce priveºte procedura succesoralã; în acest caz misiunile diplomatice ºi consulare autentificã numai declaraþiile de renunþare la succesiune sau de acceptare a succesiunii; b) actele de protest al cambiilor, al biletelor la ordin ºi al cecurilor. De asemenea, misiunile diplomatice ºi oficiile consulare nu pot primi cereri ale cetãþenilor români sau strãini pentru autentificarea unor acte de dispoziþie, cum ar fi contractele de donaþie sau vânzare – cumpãrare pentru bunuri aflate în România, urmând ca cei interesaþi sã se adreseze în þarã, personal, birourilor notarilor publici. În schimb, pot fi autentificate procuri prezentate de cetãþeni români prin care se dã mandat unor persoane din þarã de a acþiona în numele lor pentru întocmirea unor acte de dispoziþie (vânzare, donaþie, etc.) privind construcþii ºi terenuri aferente acestora, precum ºi înscrisuri sau procuri prin care se dispune, indiferent de mod (vânzare, donaþie, testament), de astfel de bunuri. Actele notariale se îndeplinesc la cererea cetãþenilor români în baza actului de identitate valabil la data îndeplinirii actului notarial (paºaportul român, dovada de cetãþenie, emise de autoritãþile române)." http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=5076&idlnk=3&cat=5
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai mai Otilia cum mi-au primit cazierul tradus si legalizat in rominia(la un birou notarial obisnuit) cind am depus actele pt nationalitate? iaca acum pe 1 noiembrie se face un an de cind am depus dosarul ,si pot sa-ti spun ca ne-au puricat bine de tot toate actele cind mi-au acceptat dosarul(Asta se intimpla la Tribunalul de Instanta la Rennes)Dealtfel eu am facut asa sfatuita de o prietena a mea de la Laval care a despus si ea dosarul un pic inaintea mea,acum fiecare face ce vrea si cum crede de cuvinta ,multi pupici la toate [flo][flo][flo] Aura&Luca,18 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...