Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Traducator autorizat in Franta!!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu stau la Nice, am luat lista cu traducatorii autorizati de la prefectura (vedeti ca exista si pe internet site-uri ale diverselor prefecturi din Franta si listele aferente ). Aici costa 30 euros pe pagina, depinde de traducator, eu am negociat pt mai multe pagini. Informatii privind administratia, inclusiv pentru straini, veti gasi pe www.service-public.fr . Foarte bun site. Cautati la tema: etrangers en France, apoi navigati pe subiectul care va intereseaza (in cazul de fata Etrangers en France-Nationalité francaise-Acquisition par mariage ou par naturalisation). Actele necesare pt depunerea dosarului de nationalitate, sunt in functie de mai multe criterii (nascut in Franta,prin adoptie, prin filiatie, prin mariage sau prin naturalizare. Eu am o brosura luata de la tribunal, am depus dosarul in aprilie. Brosura e foarte completa, si vad ca pe spate scrie adresa www.justice.gouv.fr dar vizitand site-ul mi s-a parut ca trebuie cautate mult si bine articolele dorite. Am sa incerc sa transcriu din brosura cateva informatii: Nationalitate franceza prin mariage- pieces a fornir: *** in ce priveste cuplul: 1-copia integrala a actului de nastere (in aceasta privinta pot spune ca noile certificate emise in Romania sunt in romana, franceza si engleza, ceea ce nu mai necesita o traducere, ci doar o fotocopie care odata comparata cu originalul de serviciul caruia va adresati in Franta, va fi stampila drept "conform cu originalul"). In cazul certificatelor vechi va trebuie originalul si o traducere assermentée. 2-copie integrala a actului de mariage sau de transcriere in registrele consulare franceze (pt cazul casatoriilor facute in afara Frantei). Adaugire: copiile actului de mariage se cer prin posta, ori personal, de la primaria unde a avut loc casatoria, si sunt valabile trei luni. 3-atestatie sub onoare semnata de cuplu inaintea judecatorului sau consulatului,certificand ca in momentul declaratiei sotii traiesc impreuna (aceasta atestatie se va cere in momentul in care va fi inregistrat dosarul, cam la 3 luni dupa depunerea sa la Tribunalul de Instanta sau la primarie ). Cel mai bine am inteles ca ar fi sa se depuna dosarul la Tribunal! 4-orice document care atesteaza ca cuplul are o viata comuna: chitante de chirie, de telefon, Edf, extrase bancare, pe o perioada recenta de preferinta, pe numele unuia ori a celulilalt din soti, acoperind perioada casatoriei. Eu am depus un extras bancar pe numele meu, o chitanta pe numele lui, EDF pe numele meu, telefon, etc. merg si alocatii de logement, si orice altceva. 5-dovada nationalitatii franceze a sotului la data casatoriei (e de ajuns livretul de familie in copie, unde e specificata nationalitatea sotilor, sau extrasul de mariage de la primarie)+ in ziua declaratiei (ar fi bine ca sotul francez sa aiba noua carte de identitate,care specifica nationalitatea franceza; daca nu, dureaza 3 saptamani delivrarea unui certificat de nationalitate . Pe site-ul citat mai sus al administrtiei publice franceze, gasiti unde trebuiesc adresate astfel de cereri, cred ca tot la tribunal). 6-un extract de casier judiciar, si bineintles traducerea legalizata! Nu se accepta legalizarea la notariatele din Romania, ci doar traducerile facute de un traducator autorizat de tribunal, assermentés care va sa zica (nu traducatori obisnuiti), sau traducerile facute de ambasada ori consulatele romane din Franta, de consulatul Frantei in Romania. Sunt scumpe toate actele facute la ambasada ori consulat.Listele cu trducatorii autorizati sunt afisate la biroul "etrangers" unde se fac pasapoarte si carti de circulatie pt straini, in toate Prefecturile.Unii apar si in pages jaunes, sau pe minitel. 7-daca persoana care face cererea de nationalitate a mai fost casatorita, trebuiesc adaugate copiile integrale ale actelor de casatorie respective, si de divort. In cazul meu am dispus de o fotocopie dupa primul act de casatorie (caci originalul e oprit cum se stie in momentul divortului) pe care l-am tradus eu insami dupa un model al unui traduator autorizat. A functionat. In ce priveste actul de divort mi-a trebuit actul romanesc si o traducere autorizata . 8-daca exista copii ce au nationalitate romana, dintr-o casatorie anterioara, trebuie depus la dosar o cerere scrisa prin care se cere acordarea nationalitatii franceze si copilului. Cu conditia ca copilul sa traiasca cu mama si sa ii fie incredintat prin lege spre crestere si educare. In acest caz, se vor depune certificatul de nastere al copilului si traducerea + un justificativ ca pruncul traieste in Franta in mod obisnuit (nu doar in vacante adica) .Se cer in special toate certificatele de scolaritate ale copilului, pt anii de scoala din Franta. In caz contrar trebuie sa va adresati gradinitei, scolii (sau scolilor) pe care le-a frecventat micutul, pt a obtine certificatele pe anii respectivi. Se pastreaza cu sfintenie toate originalele. Se pot adauga fotocopii dupa cartea de circulatie a minorului, sau orice act cu fotografie, de ex. pasaportul. -daca exista copii nascuti din casatoria actuala, copie integrala dupa actul de nastere al copilului (chiar fiind nascut in Franta). aceeasi poveste: primaria unde e declarata nasterea, extrait de naissance. Asta pe scurt, mai trebuiesc adaugate fotocopii dupa pasaportul romanesc al solicitantului, dupa cartea de rezident, dupa cartea de identitate a sotului. In brosura nu scrie, dar mie mi s-a cerut si extras de nastere al sotului, si dupa livretul de familie al socrilor, insotit de filiatie. Toate le-am cerut printr-o cerere la primariile respective, si le-am primit cam intr-o saptamana (depinde de primarie si cat sunt de constipati). Pt naturalizare e mai dificil, in sensul ca se cer o groaza de acte. Mie mi s-au cerut si fotografii pt mine si pt fetita mea , si pe o pagina am notat datele de stare civila ale mele si separat ale copilului: nume prenume, nascut unde si cand, adresa actuala. Sa nu uit sa adaug ca daca doriti sa va schimbati numele ori/si prenumele, trebuie adaugata o cerere (iar!!!!) la dosarul de cetatenie, in care specificati ori francizarea numelui romanesc si a prenumelui, ori ca preferati sa purtati un nume francez. (de pilda al sotului sau altul, dar francez get beget sa fie). Nu puteti in schimb in cazul prenumelui decat sa il francizati:Cristina poate deveni Christine dar nu Michelle. E valabil si pt un copil nascut din alta casatorie, poate alege sa poarte numelui tatalui adoptiv si sa renunt la cel din nastere. Am adaugat asta din dorinta de a da informati icat mai complete! Daca va pot fi de ajutor si nu v-am innebunit cu amanuntele, voi reveni si pt cazul naturalizarii. Trebuie sa adaug ca in momentul depunerii dosarului la Tribunalul de Instanta, trebuie sa aveti ditamai dosarul cu originalele toate (care va vor fi inapoiate dupa verificare) si fotocopiile, care unele sunt cerute in dublu exemplar. Ca sa evitati orice problema, e bine sa stiti ca la Tribunalele de Instanta exista niste formulare in care sunt specificate amanuntit toate actele cerute : faceti o tura pe acolo, cereti hartia cu "pieces à fournir" si veti fi mai linistiti. Deasemenea incercati sa aratati functionarului care primeste dosarul ca vorbiti franceza, cat de putin. In general sunt foarte amabili. Cum sunt mari intarzieri cum dosarele pt nationalitate (care apoi vor fi trimise la prefectura pt o ancheta de voisinage si alte verificari) vi se va spune ca dupa aproximativ 3 luni veti fi chemati sa semnati celebra declaratie. Din acel moment dosarul primeste un numar (important de stiut si de pastrat cu grija recipisa) si urmeaza cursul obisnuit al birocratiei. Pt cetatenia prin mariaj dureaza cam 1 an, pt naturalizare cam 1 an jumatate chiar doi. Se poate verifica lista tribunalelor competente pt depunerea nationalitatii si pe www.justice-gouv.fr, rubrica "justice dans votre region". Pt. nationalitatea prin mariage, trebuie sa fiti casatorit de cel putin un an, sa nu fiti separat ori divortat, si dupa obtinerea nationalitatii sa nu incetati viata de cuplu cel putin un an. Am inteles ca dupa 5 ani de la casatorie, dosarul de nationalitate e identic ca pt naturalizare, adica full de hartogarie. pt naturalizare, trebuie sa aveti 5 ani cel putin de cand traiti in Franta legal. Va sunt de folos informatiile? Numai bine si succes, va trebuiesc nervi de otel. [bang][bang][bang] Miky & Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa spun ca ma bucur sa vad pe forum si fete ce traiesc in Franta. ramanem in contact si daca va mai trebuiesc informatii, dati o strigare! Sunt pusa la punct in ce priveste administratia franceza, vai de capul meu ce am mai patimit! Si eu care credeam ca birocratia din Romania e superioara! Dar se vede ca m-am inselat, si aici e de la Tanda la Manda! Pupici![B)] Miky & Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Samsara si bine ai venit in "clubul frantuzoaicelor".Ca sa facem cunostinta, eu stau linga Chartres (cu faimoasa catedrala) adica la vreo 80 km SV de Paris. Multumesc si pentru pretioasele informatii, si sper sa ne mai scriem pe-aici. Eu voiam sa mai intreb: se poate depune cererea pt. nationalitate la scurt timp dupa indeplinirea unui an de casatorie? Promit sa-ti mai scriu, dar acum imi cer scuze, ca ma grabesc Cu bine, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legea spune sa ai minimum un an de la casatorie! E logic, deoarece trebuie sa ai cartea de rezident in buzunar, care se obtine la implinirea unui an de la casatorie. Asadar daca ai cartea de rezident se considera ca esti OK. Sper sa nu dai peste functionari cu capete tari, de aceea te-am sfatuit sa nu ai de a face cu prefecturaori cu primaria pt depunerea dosarului ci direct cu Tribunalul de Instanta. In final ajunge dosarul tot la tribunal, si e pacat sa pierzi timp caci cei de la prefectua sunt in mod voit cam lenti si cam acriti de straini. Eu astept deja sa ma cheme pt semnarea declaratiei, au zis luna august, si iaca, nu am primit inca nimic! Ai grija ca extrasele sa nu depaseasca 3 luni (tot ce e legalizat) altfel te resping! Cand te hotarasti sa faci dosarul fa-ti timp sa reunesti actele in termenul de 3 luni (extrase, legalizarile, traducerile). Odata depus dosarul la Tribunal esti considerata in termen. Pt cazier, repet ca iti trebuie un traductor assermenté, doar daca nu il ceri prin Tribunalul de la Nantes care se ocupa de asa ceva, dar nu am apelat la ei, nu stiu cat dureaza, si nici cum arata documentul furnizat de ei. Oricum cazierul trebuie luat din Romania, daca se ocupa cineva pt tine in tara si ti-l trimite, mai bine sa treaca pe la ambasada Frantei si sa il legalizeze! dar atentie, trebuie luat ....rendez-vous pt asta! Anul trecut costa 500.000 legalizarea unei pagini la ambasada, consulatul francez din Bucuresti. iata si adresele alor nostri din Franta, pt ambasada, acolo ai trimiteri si pt consulatele de pe teritoriul francez: www.amb-roumanie.fr (ambasada romana in Franta, Paris) si www.consulats-marseille.org eventual: www.ambafrance-ro.org (ambasada Frantei la Bucuresti). Succes! Miky & Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, am copiat cu sfintenie tot ce ai scris. quote]Originally posted by Samsara7
Legea spune sa ai minimum un an de la casatorie! E logic, deoarece trebuie sa ai cartea de rezident in buzunar, care se obtine la implinirea unui an de la casatorie. Nu stiam ca cele doua sint legate, adica se cere sa ai carte de rezident cind depui cererea. Oricum, din cite am auzit eu, se va schimba legea si cartea de rezident se va da dupa doi ani de la casatorie, situatie in care din pacate se pare ca voi intra si eu (eu nu am inca un an de la casatorie... Cu bine, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fii la curent cu schimbarile (am citit si eu azi, cautand anumite informatii pt tine, dar nu am avut timp sa aprofundez) intra pe site-ul cu www.service public.fr pe care ti l-am mai scris, se reactualizeza in functie de legi! Am auzit ca vor da dupa doi ani cartile de rezident, in cazul acesta sigur se va schimba si termenul pt depunerea nationalitatii! In felul acesta ei controleaza cica ce nu e in regula, mariage en blanc si altele, si de aceea intri in drepturi depline abia cand ai cartea de rezident. Cand faci un an? Nu stiu daca legea a fost votata, am si eu o prietena care s-a maritat anul trecut in Franta si am sa o intreb daca si-a putut lua cartea sau nu. Daca da, inseamna ca legea cu 2 ani nu e inca in vigoare! O sa ma interesez si te tin la curent. Oricum, nationalitatea nu este o prioritate, si cred ca stii ca in Franta nu mai accepta dubla nationalitate, deci o vom pierde pe cea romana (pe care insa, o putem recupera, facand cerere in Romania)! Asta inseamna tradus: esti cetatean strin si ceri nationalitate franceza, o vei pierde pe cea prin nastere! Esti cetatean francez, atunci ai dreptul sa ceri inca o nationalitate.... Asa se schimba legile, si noi am prins-o pe asta. Mie imi trebuie nationalitate deoarece fiica mea o va avea prin mine, daca nu la 16 ani va trebui sa umblu mult, caci atunci scoala nu mai e obligatorie, si nu va avea dreptul nici sa se angajeze . Ca sa nu imi complic viata, am ales calea cu nationalitatea! Altfel nu e mare scofala, ca rezident ai drepturi la fel ca cetatenii francezi (afara de vot). E drept ca unele credite se obtin mai usor, fiind francez, la banca decouverte ai mai mare. Ce e de retinut e si faptul ca dupa ce obtii cetatenia, va trebui (daca vrei sa ai avantaje) sa te prezinti si sa ceri sa iti schimbe nr de securitate sociala , nr de cont la banca. Pt straini, putini stiu ca exista un fel de cod numeric personal, dupa care ne identifica ca suntem francezi ori ba. Asta o stiu sigur, dar nimeni nu se oboseste sa fim pusi la curent. Asa ca nu te grabii, ai tot timpul sa iti iei cetatenia, chiar si dupa doi ani ! Cum ai cartea de rezident, hop la tribunal si depune dosarul! Pana atunci nu te framanta! Daca aflu ceva nou, dau de veste. Mihaela & Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am primit nationalitatea franceza la inceputul anului (declaratie prin mariaj) si nu am pierdut nici nationalitatea româna. Mai multe info: http://vosquestions.service-public.fr/fiche/3426.htm Quel est le régime de la double nationalité ? La double nationalité ou la multinationalité résulte de l'application combinée de différentes législations nationales sur la nationalité. Elle n'est pas expressément envisagée par le droit de la nationalité. Elle peut s'acquérir à la naissance ou plus tard. Elle fait l'objet d'aménagements résultant d'accords internationaux le plus souvent. Enfin, elle n'est pas définitive en principe. L'acquisition de la double nationalité Un enfant né dans un pays étranger qui applique le droit du sol se voit reconnaître la nationalité dudit pays et acquiert la plupart du temps celle de ses parents lorsque l'Etat dont ils sont les ressortissants attribue la nationalité par filiation. La double nationalité peut s'acquérir également : - par la naturalisation - par la déclaration (ex : mariage, mineurs) - par effet direct du mariage dans certains pays - par cession d'un territoire ou indépendance d'un Etat (ex : cas des Algériens en 1962) La loi française n'exige pas qu'un étranger devenu français renonce à sa nationalité d'origine ou qu'un français ayant acquis une nationalité étrangère renonce à la nationalité française sauf dans le cas de la perte automatique de la nationalité d'origine en application des dispositions de la Convention de Strabourg (convention du conseil de l'Europe du 6 mai 1963 visant à limiter la double nationalité). C'est ainsi qu'un ressortissant des pays signataires de la Convention Européenne de Strabourg (Allemagne, Autriche, Belgique, Danemark, France, Italie, Luxembourg, Norvège, Pays-Bas, Suède) perd automatiquement sa nationalité d'origine en demandant et en obtenant la nationalité de l'un des autres pays signataires (s'agissant de l'Italie et des Pays-Bas, les acquisitions de la nationalité par mariage ne sont pas concernées par la convention) Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci fetele pentru informatii[flo],ma apuc sa fac dosarul si sa il depun.Am lista cu actele necesare,am cerut-o de la tribunal.Mai ramine sa adun tot si sa depun . Bine ai venit Samsara ,se pare ca sintem o gramada pe aici prin Franta[invazie] Pupici Corina si Anna nazdravana Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...