Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Traducator autorizat in Franta!!


Recommended Posts

Samsara,[hia]bine ai venit!!![flo][flo]printre noi,ai un nick ,super "sampa",numele parfumului meu preferat[pk],e bine sa avem printre noi pe cineva atit de informat si cu experienta in "birocratia franceza"!!!sint sigura ca la multi le vei putea fi de ajutor,dupa cite vad eu de cind am depus eu dosarul legile se tot inaspresc pt noi ,eu am semnat declaratia la o luna de cind am depus actele iar la" Police de police"ne-au comvocat la fel de repede,nu stiu ce sa zic ,ori "brotonii" sint mai constiinciosi ori in vest sint mai putini straini!habar nu am cert este ca exista ceva nuante de situatie de la zona la zona ,apropo de problemele noastre pe aici ,poti sa-mi spui si mie daca tu ai putut sa-ti echivalezi vreo diploma s-au sa faci vreun alt curs de calificare aici de cind ai venit?Mersi mult si pe curind!Corina iarta pacatoasa de mine ca ti-am monopolizat subiectul ,promit sa nu mai fac alta data!!![flo] Aura&Luca,18 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[quote]Originally posted by Otilia
Eu am primit nationalitatea franceza la inceputul anului (declaratie prin mariaj) si nu am pierdut nici nationalitatea româna. Mai multe info: http://vosquestions.service-public.fr/fiche/3426.htm Cu atat mai bine Otilia! Dar am inteles ca pastrarea dublei nationalitati este in functie de conventiile dintre Franta si celalalt stat. Daca tu spui ca nu ai pierdut nationalitatea, inseamna ca exista conventia intre Franta si Romania, si sunt bucuroasa ca nu voi pierde nationalitatea romana. In ce ma priveste nu am avut timp sa aprofundez subiectul pe internet(trebuia sa ma interesez daca conventia respectiva exista) , si asteptam sa fiu chemata pt semnarea declaratiei ca sa intreb la Tribunal! Am uitat sa o fac cand am depus dosarul. Ma incred mai mult in experienta cuiva, caci atunci cand ne lovim de legi, nu intotdeauna primit informatiile exacte de la functionari. In cazul meu, au vrut sa o expulzeze pe micuta mea, spunand ca e irreguliere in Franta, desi am intrat amandoua odata pe teritoriul francez, m-am casatorit avand viza in regula (in 1999 era inca valabila viza turistica prin ambasada) si am fost asigurata dinainte de catre primarie ca nu e nici o problema pt micuta (eu avand toate drepturile dupa divort). Si totusi prefectura mi-a spus ca o vor expulza! ca intre Romania si Franta nu exista conventia internationala, am primit si hartie oficiala in privinta asta. Nici macar divortul romanesc nu mi-l recunosteau. Am facut un proces in Franta special pt asta, pt ca judecatorul sa spuna ca prefectura a facut exces de zel, ca procesul e neintemeiat, ca divortul din Ro e recunoscut, conventii internationale exista... Iar fetita mea, fiind minora, oricum nu poate fi expulzata. Dar dupa ce am chetuit timp si bani, am obtinut decizia judecatoreasca, care nu mi-a folosit la nimic. A fost o stratagema a serviciului de la Prefectura, nu mai intru in amanunte. Toate astea ca sa spun ca uneori suntem indrumati pe cai gresite, in mod special! E drept ca la Nice sunt cam acriti de straini, mai ales de romani!Ati vazut ca la alegeri departamentul nostru a fost cu FN. Si cunosc cazuri din cele mai diverse de abuz de putere, cel putin in cazul unor romani. De aceea sunt sceptica, nu cred pana in ultima clipa in ei, prea m-au indus in eroare. Dar asta e viata, ne lovim de tot felul! Nu sunt amara, m-am obisnuit! Cred ca am specificat in mesaj cand informatiile au fost oficiale, din brosura, si cand "am auzit ca...". O zi buna tuturor! Mihaela & Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru primirea calduroasa! Zau ca imi prinde bine si sunt taaaaare multumita ca sunt si fete din Franta aici! Ruxandra vrea si ea sa isi bage nasucul aici, si simt ca in curand ne vom lupta pt monopolul ordinatorului...Va pup, e tarziu si am capul plin de glucide, protide si lipide de la scoala. Dar tot nu rezist sa nu trag cu ochiul la ce s-a mai scris nou pe aici! Mihaela & Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...