Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iubesc Romania asa cum este


Recommended Posts

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mirela, ai si dreptate sa iti fie dor, pai Nordul Moldovei e un mic paradis, sa nu mai vorbim de Campulung, hehe, n-am uitat nici acum brandusele locului si nici manastirile din jur, gospodariile ca in palma de curate si prospere, oamenii galesi si primitori, asta inca inainte de '89. imi place enorm si zona de dincolo de munti, intre Baia si Satu Mare, dar si mai jos spre Bistrita, si zona Banatului, astea sunt tinuturi-comori nu alta, inclusiv din punctul de vedere al oamenilor. din pacate, politica se face la Bucuresti...care pentru mine ramane inca ceea ce este Campulung pentru tine... foarte frumos ai povestit! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Acolo este tara mea Si neamul meu cel romanesc, Acolo eu sa mor as vrea Acolo vreau eu sa traiesc....." Cred ca va mai amintiti de Tudor Gheorghe si de cobza lui? Cuvinte simple si putine, mai intii sa mori si apoi sa traiesti... Draga Mirelea si eu iubesc Romania asa cum este ea. Daca schimbi ceva dupa parerea mea deja vorbim de un alt lucru. Cu drag Ciufulici (dupa trei ani de Thailanda, nostalgica dupa locurile copilariei din Romania)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pot sa .. ma alatur voua! Ma simt mindra ca sint rominca, si aici..si oriunde in lumea asta! Da nu-mi pot gasi locul nici cum, nici unde!Fac ce fac si trebuie sa ma duc sa-mi "incarc bateriile" sufletului acasa! As lua in brate si as stringe la piept tot ce vad cu ochii! mi-s dragi pina si buruienele de pe marginea drumului (pe care aici nu le vad)si de gropi mi-e dor! si de cum am trecut granita... parca se schimba aerul.. trag si respir .. adinc aer AER de-al nostru! Doamne.. si vad copacii, padurile ... si undeva totdeauna pe o culme de deal un copac singur.. sta ... sa se vada de departe...si ma simt ca el! Si mi-e drag si copacul! Si copacul de pe culmea cealalta, si urmatorul...si ma gindesc .. la atitea! nu stiu ce sa fac! sau nu stiu ce voi face! Deocamdata sint aici, dar... trebuie sa ma intorc acasa! Nu stiu cind, dar...o voi face! super ca ai deschis subiectul Mirela! Simteam nevoia sa aud si alte opinii! eu aici in jurul meu am numai .. din cei adapatti, care spun numai: acolo,niciodata inapoi! nu-i pot intelege! Si mai ales, nu mai vorbesc romana, ca, deh traim in germania! si tocmai ieri eram, la o expo de arta, imi plimbam fetita cu caruciorul, si, vad asa ... niste tablouri...pe un fond rece, verde cu albastru... si atunci.. caut cu mintea si altceva in afara perceptiei de culoare rece, si dau cu ochii de formele pictate.. si ajung la un tablou mare .. cel mai mare din toate care erau acolo in acea alveola a artistului repectiv.. si ma uit la formele lui! Reprezenta un om, un trup tinar puternic viguros, prins intre niste cuburi, care dadeau a se sparge.. simteam ..atmosfera de " prizonier".. setea de a trage aer si sentimentul chingilor care pusca pe piept in impotrivirea nevoi firesti de a respira! contemplu, adinc totul, ma intreb: oare ce-i cu mine.. de ce ..din nou , simt ... oarecum chestii cunoscute! si in cele din urma ma uit sa vad.. cine-i artistul! si-i citesc numele... si era un roman de-al nostru! l-am salutat .. rusinata, si n-am stiu cum sa-i spun.. sau daca sa-i spun... dar vroiam sa-i spun doar un simplu STIU. stiu ce simti! Nathalie si Sofi http://www.nathalie.net.ms/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela, Pe bune ca nu am mai plans pana acum la vreun subiect...Eu traiesc aici,chiar in week-endul asta am fost cu sotul meu si cei 2 copii la socrii mei la tara,unde e chiar ca la tara...adeca oamenii in sosoni,haine vechi..femeile cu batice strans legate sub barba...mustul in cada de vin...am mancat carne la borcan..si..culmea..."oua de tara"..ci galbenusul galben-galben...am intrat in vie si am ales de unde am pohtit ciorchine de strugure...m-am bucurat din toata inima de acest trai linistit..unde oamenii nu prea au contact cu minunile stiintei...inafara de televizor si radio...aici nu aveau nici telefon...iar noi la mobil nu aveam semnal macar. Eu stau in Romania si inca ma mai bucur de iesirile astea ce pacat ca atunci cand revii totul e asa de cenusiu...vin iarasi grijile..cand iau salariul??ce mai am de platit??? Tara asta cu siguranta foarte fumoasa...patriarhala...cu peisaje deosebite....insa ce pacat catraim asa de greu si prost!!!Cu atatea lipsuri..ca restul nu mai ai timp sa le privesti As vrea si eu sa zic ca o iubesc asa cum e...as vrea..o iubesc..dar iti spun sincer ca daca mi s-ar oferi sansa sa plec de aici..as pleca si maine...m-am saturat de lipsuri..de proasta tratare si privirile dispretuitoare ale noilor imbogatiti peste an...ale asa zisilor patroni As vrea sa o iubesc neconditionat...dar cu ce sa-mi cresc copii???am facut tot ce as putea face..am terminat si o facultate..am incercat si o afacere proprie,dar esti mancat de taxe si impozite..de spagagii de la finante..de controallele lor prin care nu fac decat sa cerseasca bani si alte avantaje..... A trebuit sa inchid magazinul...ma saturasem der cotizat la garda financiara. Nu am propria mea casa...nu am nici o masina..am doar 2 copii,un salariu mediu..o diploma cu care n-am ce face....am 31 de ani... Imi iubesc tara atata cat pot..insa am ajuns sa spun ca tara ta e acolo unde traiesti bine,unde ai ce oferi copiilor tai. Eu as pleca si maine ....e o moda...toata lumea cu studii sau fara ajunge sa ingrijeasca de batrani in Italia....:((( Imi pare rau ca te-am dezamagit.... E insa si al meu un punct de vedere KORINA mamica x 2 http://poze.acasa.ro/poze/album?id=408 http://poze.acasa.ro/poze/album?id=457
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...