Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iubesc Romania asa cum este


Recommended Posts

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, nu sariti la mine. Imi cer scuze daca enervez pe cineva. Nu imi place sa ma lamentez, asa ca nu va spun problemele care le am traind in Romania. Asta e treaba mea sa le rezolv sau sa traiesc cu ele... Asa cum spuneati si voi, imi plac mult muntii, natura, cand merg la mare. Si imi place ca sunt alaturi de cei dragi. Mama are probleme, iese la pensie si sufera o depresie mare , eu sunt aici, cu ea. Toti banii din lume nu-i fac atat de bine decat prezenta mea langa ea. Bunicii m-au crescut 5 ani de zile. Pot sa fiu alaturi de ei la batranete , cand se fac din ce in ce mai mici... pe zi ce trece si as vrea sa ii bucur curand cu un stranepot. Sanatatea e cea mai importanta ! In rest, bucurii sau probleme in toata lumea poti sa ai, oriunde ai trai, mai mult sau mai putin. Nu putem trai in alta parte, fara familia si prietenii nostrii. Asta e adevarul. Sanatate multa va doresc si voua, Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu, iubesc Romania asa cum este. Iubesc locul(la poalele M-tiilor. Harghita) in care m-am nascut si in care traiesc, o zona de munte foarte frumoasa si linistita. Nu cred ca as putea trai in alta parte. Desi, de multe ori mi-am dorit sa ma fi nascut intr-o zona unde populatia majoritara nu este cea maghiara, pentru a auzi vorbindu-se in jurul meu in limba romana, pentru a simti ca traiesc in tara mea. Insa, de cate ori am fost plecata din oras, de-abia asteptam sa ajung inapoi acasa, in micul meu orasel. Pentru ca aici este acasa, si nici unde nu este mai bine ca acasa. Indiferent cat este de greu, cel putin sufleteste ma simt bine, sunt acasa cu ai mei. Nu sunt singura ! La bine si la greu, ii am pe cei dragi alaturi. Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 8 luni) http://groups.msn.com/NicoleTepuc/ninacristina.msnw
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by amalia123
Fara suparare vreau sa fac citeva precizari "nu am putut niciodata intelege atitudinea ciobanasului" Nu ai ce intelege e o poezie scrisa demult cu un scop si apoi popavaduita de comunisti in scoli in scopul supunerii fata de stapini, (stati cuminti in banca voastra). Ce ai vrea sa fie ciobasanul, Seniorul inelelor ce ia sabia si-i taie capul in 4 si apoi il maninca ca Hanibal, mai arunca in urma o grenada ca Rembo, si apoi sterge urmele pt ca vine Colombo? (partea a treia a fost deja filmata si o sa apara in vara urmatoare pe ecrane daca nu in divX). Continuarea de fapt nu o stim. Mai mult ca sigur Moldoveanul, om pasnic probabil a avut si el o limita, dar nu ar mai fi avut nici un farmec episodul asta, nu se mai inchidea cercul cosmogonic, echilibrul vietii si al mortii, cercul raminea deschis. Eventual venea un avocat american si rezolva totul si pe toti sau s-ar fi transformat totul intr-un razboi civil. "Pasivitatea..." ? e un paradox foare curios- moldoveanul are in regiune totusi mai multe cetati-fortarete decit in alte zone!!! "...patologicul comportamental" ? daca era criminal era mai sanatos la minte??? el a fost informat de un "...pericol fatal si a nu lua nici o atitudine defensiva" asta este inspirat mai degraba din bancul spus la emisiunile lui Florin Piersic in care se face trimiterea la gangsteri si actiune . Trebuia sa fie criminal asta e ideea nu, eventual sa tipe fetele dupa el cind le da autografe? "...tulburari serioase de gandire ale personajului mentionat..." ori a celor ce au gindul crimei - imperialismului. Nu cumva prefera sa moara decit sa-si imparta averea cu altii ca sa fie toti egali. Una e problematica si alta e practica. ...lamentare aproape iritanta...inteleg ca e valabil si pentru mesajele scrise in subiect "... atitudinea ciobanasului moldovean era sincera..." si identica cu codul BUSIDO al samuraiului japonez ce nu e ridicol- care spune ca 'conflictele trebuie rezolvate prin nonviolenta si diplomatie daca gindesti pe tiparul oii Ai sa vezi numai partea proasta din viata romaneasca si minunatia din west cintata in baladele holiwdiene. Cind stai in tara neglijezi tot ce e de valaore, iar cind esti departe regreti ca le-ai neglijat. Problemele romanesti par o bagatela in comparatie cu altele, ar putea fi rezolvate nu prin poezii ci o educatie adaptata la jungla cu "arme" valabile. Dificultatile economice sint o realitate dura pentru toata lumea nimeni nu compatimeste pe nimeni si nimeni nu ajuta pe nimeni in sensul termenului de la noi.Totul costa si orice lucru are un pret.De fiecare data exista un interes.Sa iei problema in mina cum e mai nou sugerat in parodiile mioritei face parte dintr-un plan simplu tocmai ca sa fie bine pedepsit autorul infractiunii si marginalizat apoi mai tb sa plateasca si datorii de razboi. Daca amesteci Miorita cu mesajele fetelor deranjezi multa lume pentru ca nu prea exista legatura. S-ar putea ca tocmai "ciobanitele" plecate de pe plaiurile mioritice sa faca ceva pentru Ro dar au nevoie si de ajutorul"ciobanilor" si "Baronilor"ramasi in tara . "Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski Marele secret al poeziei umane consta nu doar in a sti pentru ce traiesti - indivizii pot fi indoctrinati usor- ci cum sa traiesti tu si urmasii urmasilor tai!!
Amalia123, Tot fara suparare, trebuie sa-ti atrag atentia ca nu ai inteles mai nimic din ceea ce incearca a spune mesajul la care faci referire. Te autoalimentezi cu interpretari fanteziste, te ambalezi fara motiv si lovesti in plin absurdul, pentru ca finalmente sa proiectezi discutia in afara subiectului. Din aceste motive ma abtin a-ti raspunde mai mult decat aceste cateva randuri. Daca mi-as dori sa ma cert cu tine, as incheia citandu-te ("daca gindesti pe tiparul oii"...), dar nu vreau sa o fac. Oricum, am impresia ca vizionezi prea multe filme de calitate indoielnica... PS: Daca totusi vrei sa continuam schimbul acesta de replici, hai pe forumul destinat disputelor. Da-mi, rogu-te, un PM daca aceasta este optiunea ta. "Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by arian
Sincer sa fiu, nu am putut niciodata intelege atitudinea ciobanasului moldovean din "Miorita". Pasivitatea lui frizeaza in mod evident patologicul comportamental. A fi informat despre iminenta unui pericol fatal si a nu lua nici o atitudine defensiva este o pozitie care, daca eliminam eventualitatea lipsei de realism a povestitorului, tradeaza tulburari serioase de gandire ale personajului mentionat. Mai mult, lipsa de actiune este inlocuita de o lamentare aproape iritanta a carei valoare emotionala, ideatica, umana in general, numai criteriile socio-politice au putut-o stabili. Un singur lucru este cert si, poate, inaltator: atitudinea ciobanasului moldovean era sincera, ipocrizia nu se potriveste catusi de putin in tabloul fantasmagoric al baladei. Citind mesajele din subiectul de fata am fost surprins de atmosfera profund mioritica pe care acestea o cladesc, incet dar sigur si dezinvolt... PS: Tocmai parcurgeam acum vreo saptamana o statistica din care reiesea ca in deceniul 1945-1954 mai putin de 2,5% din populatia Germaniei postbelice si-a parasit tara de obarsie. Tinand cont de situatia dezastruoasa din toate punctele de vedere (si mai ales economic) in care se afla Germania la momentul respectiv, cred ca orice comentariu -- in contextul de fata -- este absolut inutil. Acum, mai mult decat oricand, mi se pare extraordinar de potrivit citatul pe care il folosesc drept semnatura: "Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski
[bis][bis][bis][bis][bis][cool][cool][cool][cool][bis][bis][bis][bis] Corinna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...