Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bani pentru studii


Recommended Posts

Buna fetelor, As dori sa stiu daca voi considerati ca este important de pus bani intr-un program de economii pentru studiile post-secundare ale copiilor (care in Canada si America costa, si destul de mult!). Noi ne-am gindit sa punem, caci guvernul canadian contribuie si el cu 20% din suma. Este chiar o doamna romanca care poate da informatii in acest sens (aviz pentru fetele de la Montréal si imprejurimi). Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si noi am inceput sa cotizam pt. Yasmine chiar la o saptamana dupa ce s-a nascut. Cred ca e un lucru bun, avand in vedere cat de mari sunt taxele aici ca sa mergi la facultate. Din pacate, nu prea multi parinti aici gandesc asa, lasandu-i pe copii sa se ocupe singurei de rezolvarea acestei probleme, fie angajandu-se pe timpul facultatii, fie luand bani de la guvern si rambursandu-i cand ies pe salariile proprii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, Noi cotizam pentru amindoi copiii, eu cred ca merita. Mai ales ca se preconizeaza niste preturi... [bang], pentru unul 65k, pentru al doilea 90k. Si asta numai pentru 4 ani de studii, restul scoatem din buzunar daca o fi cazul. Noi sa fim sanatosi! rosa Timpul le rezolva pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by khristin
Rosa, Vad ca le-ai stabilit deja copiilor carierele, din moment ce stii deja preturile [:D]. Pupici, Cristina
Khris, Nu, mey, nu-s chiar asa...demodata [;)]. Astea vor fi preturile pentru 4 ani de studii, diferenta provine din faptul ca in fiecare an cresc taxele cu cca 7k, iar intre ai mei e diferenta 5 ani la scoala. Doamne, da-le minte cind si-or alege carierele ! rosa Timpul le rezolva pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si aici se practica sistemul. Faci cont pentru fiecare copil in parte...si pina la 18 ani...tot pulsezi..aici pina la 20/21...din cauza armatei. Cred ca e totusi o chestie buna ...studiile totusi te cam seaca...si daca ai doi/trei copii... ala esti...[bang][bang] "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Banii sunt doar pt studii poste secundare? Ce te faci daca nu va dori sa urmeze o facultate?... Eu m-am gandit sa-i fac un AIG Junior, si la 21-22 de ani sa faca ce crede cu banii. Evident, cu acordul nostru... Aici nu costa facultatea. Deocamdata. Insa locurile cu plata sunt atat de multe, incat oricine poate intra la o facultate de stat. Din pacate. Cred ca avem tara cu cei mai multi someri cu diploma. :) Ma gandesc serios sa-l las sa-si dezvolte hobbiurile, pasiunile si sper sa prefere o meserie si nu o profesie. Pentru ca eu termin a doua facultate la anu si ma gandesc de-acum ce acte imi trebuiesc pt somaj. Sper ca la voi e altfel. Eu sunt pentru economiile pentru viitorul copiilor. Insa nu vreau sa anticipez ce va face cu ele. Florina & bb Tudor (1 an si 4 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by florina
Banii sunt doar pt studii poste secundare? Ce te faci daca nu va dori sa urmeze o facultate?... Eu m-am gandit sa-i fac un AIG Junior, si la 21-22 de ani sa faca ce crede cu banii. Evident, cu acordul nostru... Aici nu costa facultatea. Deocamdata. Insa locurile cu plata sunt atat de multe, incat oricine poate intra la o facultate de stat. Din pacate. Cred ca avem tara cu cei mai multi someri cu diploma. :) Ma gandesc serios sa-l las sa-si dezvolte hobbiurile, pasiunile si sper sa prefere o meserie si nu o profesie. Pentru ca eu termin a doua facultate la anu si ma gandesc de-acum ce acte imi trebuiesc pt somaj. Sper ca la voi e altfel. Eu sunt pentru economiile pentru viitorul copiilor. Insa nu vreau sa anticipez ce va face cu ele. Florina & bb Tudor (1 an si 4 luni)
Intr-un fel ai dreptate.Banii sint pentru facultate insa si scoala normala se plateste.Aici de ex. guvernul nu te ajuta cu nimic si facultatea este scumpa...oricum eu trebuie sa pun deoparte penrtu 3 copiii si ma gindesc ca ar cam trebui sa le "fac vint de aici". "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Florina, Contribui cu banii pana ce copilul face 18 ani...daca acel copil nu vrea sa urmeze o facultate, banii ii vor reveni parintilor, si ei vor decide cum sa-i administreze. Partea buna in Canada, e ca eu someri prea des nu am prea vazut (cu exceptia celor care nu vor sa munceasca, si stau bine merci pe welfare), ca sa nu mai spun de cei cu facultati, unde nici macar nu se pune problema in a nu-si gasi un job pe masura. E adevarat ca foarte putini aici urmeaza o facultate, dar asta e alta poveste. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da ...si noi am inscris ambii copii, la baiat platim deja de 10 ani (avea 2 ani cind am venit aici), iar la fetita, de la o luna.La baiat am incheiat deja un prim plan (poti termina si inainte de 18 ani, daca platesti totul odata, ceea ce am si facut ) Si eu cred ca e un lucru bun,nu vad cum am putea sa le platim studiile altfel... Si nici sa-i lasam sa se indatoreze, sa termine scoala deja cu zecile de mii datorii in spate! Si cum adica sa nu faca facultate?[:D]Glumesc, ei fac ce vor, dar macar au niste bani pusi deoparte! Cu drag, Simona[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...