Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Spaga mai presus de lege!


Recommended Posts

Poate ca nu-si are locul pe un forum despre copii mesajul meu, dar sunt foarte revoltata pe Politia Romana, si simteam nevoia sa vorbesc si cu altii despre asta. Nu mi s-a intamplat mie, desi indirect am si eu legatura cu tot accidentul, pentru ca masina care a fost implicata in el era a mea. Prietena mea, incepatoare, circula Absolut regulamentar, pe banda a doua, semnaliza stanga pentru a putea intra in parcare si frana. Din spate, o duba condusa de un inconstient, cu viteza mult peste cea legala, a incercat sa o depaseasca tot pe partea stanga, dand flash-uri peste flash-uri. Rezultatul....din fericire pentru toata lumea, un accident soldat doar cu multe table indoite, fara nici un fel de rani. Si de aici incepe "distractia", soferul dubei a fugit inainte la politie, a dat spagile de rigoare, iar in momentul in care prietena mea, Laura, a ajuns acolo, totul era "stabilit". Politaiul ii explica senin ca degeaba semnaliza ca semnalizarea nu e SIGURA, daca masina avea o defectiune din fabricatie si semnalizarea nu functiona (adica semnalizati fratilor ca prostii, ca daca vine un tampit si va loveste, vina e tot a voastra, chiar daca erati incadrat cu mult timp inainte pe banda care trebuia), ca nu trebuia sa incetineasca (virajele se iau mai nou cu cel putin 50h, nu cum scrie in codul rutier sa reduca viteza pana la limita evitarii oricarui pericol, ca sa nu mai spun ca daca n-ar fi avut viteza mica, in loc de table indoite probabil erau amandoi soferii in spital), ca trebuia sa se asigure (nu din fata, cum e normal cand faci la stanga, ci din spate, pentru ca in ziua de azi cand un sofer semnalizeaza stanga cel din spate trebuie sa-l ocoleasca tot pe banda stanga, chiar daca pe dreapta e loc gramada!!), in fine ea incepatoare si speriata, l-a crezut pe politaiul "spaguit" si s-a recunoscut vinovata, desi nu avea nici o vina. Partea cea mai dura e ca cu o seara inainte, soferul dubei, NEVINOVAT dupa spusele politiei, avusese un alt accident, cu vatamare corporala, la o fetita, din care iesise normal, tot NEVINOVAT!!!!!! Poate ca n-as fi fost atat de revoltata, daca n-as fi aflat si ultima parte, cu accidentul din seara dinainte. Oare cat de multa spaga trebuie sa dai ca sa inchizi gura atator politai?! Oare tu, ca politai, cum poti sa dormi linistit stiind ca sunt nebuni care accidenteaza copii si lovesc masini zi de zi, si care-si vad mai departe de drum ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Oare ei nu se gandesc ca in locul fetitei din seara dinainte pute sa fie chiar fetita lor? Se pare ca nu, pentru ca pentru cateva sute de mii de lei isi vand sufletul. Si poate mai au si constiinta impacata, ca au facut un lucru bun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
De semnat a semnat procesul verbal de la Politie, numai ca politaiul stiindu-se cu musca pe caciula l-a facut foarte ambigu, adica scrie ca a fost vina ei pentru ca nu s-a asigurat (fraza exacta este "Deoarece la schimbarea directiei de mers, prin viraj stanga, pentru a intra in parcare, nu s-a asigurat corespunzator, a fost avariata de auto nr....). Atat si nimic mai mult, fara nici un fel de amnunte despre accident. Iar la dosar exista desenele celor 2 cu descrierea accidentului. Sunt total diferite. Accindetul a avut loc la 6.30 dimineata, pe o strada pustie (erau 3 masini la ora aia pe ea, ei 2 si inca o masina care venea din fata, dar destul de departe), numai ca la celalat sofer, era plin desenul de masini. Cat despre semnalizare, celalat sofer recunostea ca a vazut-o semnalizand, dar ca a crezut ca are semnalizarea blocata. (ea zice ca celalat sofer chiar ar fi scris asta la descrierea accidentului).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu asigurarea la schimbarea directiei de mers scartaie rau de tot pentru ca eu nu sunt obligata sa ma asigur decat din fata nu si din spate, ce-ar fi trebuit sa faca fata: sa nu-si schimbe directia ca era cineva in spatele ei? In cazul in care nu a semnalizat sau nu-i mergea semnalizarea, inseamna ca e si vina ei dar oricum, tipul e vinovat ca n-a mentinut distanta corespunzatoare fata de autovehiculul din fata. In nici un caz nu e numai ea vinovata si el nevinovat, vinovati sunt amandoi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, am citit din nou ultimul tau mesaj in care scrie ca tipa a semnalizat iar celalalt sofer a vazut ca ea a semnalizat dar a crezut ca are semnalizarea blocata. Pai asta e iar in favoarea voastra, nu ma intereseaza ce credea el, in momentul in care a vazut ca tipa semnaliza trebuia sa reduca viteza si sa mentina o distanta corespunzatoare. Eu zic ca se poate dovedi nevinovatia tipei, dar poate iti scriu si fetele care sunt in domeniu ca ele stiu mai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate aici e Roamnia!!! Mai mult ca sigur nu se va ajunge la proces, pentru ca reparatia masinii va fi mult mai ieftina decat alergatura si nervii facuti prin tribunale, mai ales ca aici totul functioneaza pe baza de SPAGA. Sa angajeze un avocat, sa astepte cateva luni (poate chiar ani) pana se va termina un proces, sa umble apoi alte cateva luni ca sa-si recupereze cheltuielile de judecata?! Nu se merita, pentru ca legile de-aici sunt de 2 bani, iar procese pot dura cu anii. Asta-i si motivul pentru care spaga prinde atat de bine, e mult mai simplu de rezolvat ceva cu spaga, chiar si atunci cand dreptatea e de partea ta, decat sa apelezi la calea legala!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

atata timp cat noi avem o atitudine de genul asta chiar si in evenimentele care ne privesc direct spaga o sa fie mai presus de lege. eu in locul ei l-as reclama pe politist pt intimidare si pt faptul ca i-a sugerat declaratia (daca asta e adevarul) si bineinteles ca daca e cazul i-as da si in judecata cu orice risc. Ceea ce povesteti tu e aberant din punct de vedere al tratamentului si e clar ca s-a mers la intimidare dar nu vad de ce nu ar merge si prietena ta la intimidare ca nu a dat omu ala atatia bani incat politistul sa-si riste slujba intr-un eventual proces. Marina PS: si as lasa aprecierile gen "aici e Romania" pentru ca nu sunt de nici un ajutor. Se intampla si la case mai mari si dupa parerea mea e doar o scuza in aceasta situatie pt ca prietena ta nu vrea sa-si sustina cauza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prietena mea e gata sa-si sustina cauza chiar si intr-un proces la tribunal, cat despre partea cu reclamatia, asta sigur o va face!! Dar hai sa fim realisti, e vorba de un proces importiva POLITIEI, indiferent cat de marunt e respectivul politai. Iar daca nu ai o relatie fie ea oricat de mica, n-ai nici o sansa, si asta o spun nu din auzite, ci din propria experienta. Stiu cum trateaza Politia Romana plangerile indiferent de natura lor, pentru ca am avut de-a face cu ei, asa ca daca cazul nu va fi mediatizat, parerea mea e ca nu are prea mari sanse de rezolvare. Intr-adevar, e greseala noastra (si cand zic noi ma refer la marea majoritate a romanilor) ca avem o atitudine de genul asta, dar degeaba te revolti doar tu impotriva sistemului, n-o sa se intample minuni peste noapte. Stiu, o sa-mi zici ca cineva candva tot v-a trebui s-o faca, de ce sa nu fie ea acum. Probabil au mai fost zeci inaintea ei, dar eu una n-am vazut rezultatele pana acum. Si am spus-o si o mai repet, nu am incredere nici cat negru sub unghie in sistemul nostru legislativ.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea Mikyyy, noua ne-au spart masina si au furat bateria. Stii care a fost replica politistului: o spargere de masina nu mai reprezinta o infractiune atat de grava. Ce poti sa le ceri sau ce le poti raspunde la asa replica!!! Ar trebui sa scoata un nomenclator de clasificare a infractiunilor!!! tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mdah, cam atitea despre Politzia Romana. Am spus shi eu ce ni s-a ntamplat in Ro, si mi-au sarit mai multzi in cap, ca nu au avut niciodata probleme cind au fost cu mashina cu numar strain in Romania. Iata ca eshti scos vinovat de "Garcea" shi daca circuli perfect regulamentar. Corinna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...