Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Reclame violente la televiziunile romanesti!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Reclamele cu bere nu-mi plac, dar nu pe ele sunt suparata. Ar fi multe de comentat, dar nu le consider violente. Ni s-a intamplat de curand sa cada Alexandra din cada pe gresie si sa se loveasca cu capul. Eram si eu si sotul meu in baie, pregateam prosoapele. a fost o fractiune de secunda. Alex a vrut sa coboare singura, eu am oprit-o dar fiind mainele ude mi-a alunecat. Sotul meu a prins-o de manuta, dar i-a alunecat si lui din maini. si nu pot sa zic ca am fost neatenti, a fost un accident. Deci refuz sa cred ca, cineva foloseste copii drept combustibil, cum spune reclama. sunt accidente nefericite. Plus ca cei care nu au grija de copii nu cred ca se sensibilizeaza la astfel de reclame. Cristina-mami si Sandica-bebe (08.01.2000)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este sunt inumane. Reclama cu pinochio este urata prin simplul fapt ca se arunca un personaj de poveste in foc prin simplul fapt ca distruge o poveste pe care copii o iubesc. Noi evitam a o lasa pe gaza noastra sa urmareasca reclamele la tv. Sunt unele care ar trebui sa aiba acordul parintilor...... Si cum noi suntem parinti cred ca ar trebui cineva sa ne intrebe.... Cum poti sa ii explici unui copil ca puiul care cade este o metafora sau ca papusa aruncata in foc nu este decat o reclama care vrea sa transmita un mesaj? Oricum cred ca cei carora le sunt adresa nu se sensibilizeaza doar privind aceste reclame agresive... jb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by danielac
Diana mea se sperie foarte tare la reclama cu pinocchio aruncat in foc si striga intr-una ade(arde), ade si aproape ca plange... eu cred ca nu exista reclama mai idioata decat asta... [*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac
Andreea nu numai ca se sperie, dar incepe sa urle! Plange foarte tare, cu lacrimi. Deja, am inceput sa ma sperii eu cand vad reclama, ca nu stiu ce sa fac mai intai: sa schimb postul, sa o linistesc pe ea... Mesajul e interesant, dar reclama este groaznica! Durerea e ca s-au cheltuit bani pentru astfel de reclame, campania este in toi, dar nu pricepe cine trebuie! Va mai amintiti de reclama cu baietelul care urmarea cum se bate un covor? S-au cheltuit sume fabuloase pentru toata campania impotriva violentei infantile!!! Rezultat? Copiii sunt la fel de mult agresati de parinti, sunt copii batuti si internati in spitale... Si nu e vorba numai de reclame. Uitati-va la desenele animate(nu vb de prod. Walt Disney s.a.m.d). Eu personal am urmarit o porcarie de desen animat pe FOX KIDS si am numarat , in mai putin de 10 minute, 8 scene de violenta! Nu mai comentez faptul ca din desenele alea animate mare lucru nu au de povestit! Sta mult in puterea noastra sa selectam programele pentru copii! Acum, cel putin pentru noi, ca "suntem" mici, este usor. Sa vedem mai tarziu... Angi si gemenii "Cu cat zbori mai sus, cu atat vezi mai departe" Richard Bach-<Pescarusul Jonathan Livingston>
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten bun al familiei mele, care este doctor, mi-a zis ca reclamele si videoclipurile, prin schimbarea frecventa a imaginilor excita creerul si pentru a reveni la normal acesta are nevoie de un timp de 2 ori mai mare decat dupa un film de actiune. Si cu siguranta a observat toata lumea ca atat videoclipurile cat si reclamele te fac sa nu te mai rupi de la TV, mai ales pe copii. Asa ca e cert faptul ca sunt daunatoare. Eu evit pe cat pot Atomicul, Mtv-ul, dar fetitza mea le adora. La inceput eram tentata sa o las cu vidoclipuri si reclame, ca sa stea cuminte si sa apuc eu sa-mi fac treaba, acum insa incerc sa evit aceste posturi, dar m-am sesizat putin cam prea tarziu. Cristina-mami si Sandica-bebe (08.01.2000)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca toata lumea se leaga doar de reclame, intr-adevar, asta-i si titlul subiectului, dar parerea mea e ca de multe ori emisiunile de stiri sunt mult mai violente decat reclamele. Primele pe lista stirlior sunt accidentele, care fie ca's de masina, fie ca s-au mai injunghiat unii sau altzii intre ei, sunt cu atat mai interesante cu cat petele sau baltile de sange sunt mai mari! Ca sa nu mai zic de eventualele imagini cu mortzii de la locul accidentelor, care constituie picanteria serii, si le repeta ori de cate ori au ocazia ca sa-si faca reclama la emisiunea respectiva. Mie astea mi se par de 10 ori mai periculoase pentru un copil decat reclamele. Si n-am vazut niciodata o bulina in fata unei emisiuni de stiri!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca stii la ce ora ruleaza stirile si poti inchide TV, nu te obliga nimeni sa te uiti la ele. Pe cand reclamele sunt chiar agresive. te uiti la un film si... iese ciudatenia din burta, te uiti la o emisiune care-ti place si .... cade puitzul. Cristina-mami si Sandica-bebe (08.01.2000)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ticka, ai dreptate din punctul asta de vedere, diferenta majora intre stiri si reclame este ca cele din urma apar atunci cand te astepti mai putin, si se repeta de mult mai multe ori intr-o zi decat stirile, si nu ai sanse sa scapi de ele daca schimbi postul (decat poate doar pe moment). Cu toate ca uneori si stirile au parte de aceeasi reclama, am vazut acum cateva zile la protv o stire cu unii care s-au injunghiat la un chef, dar pana sa vad stirea propriu-zisa, am mai vazut de vreo 3-4 ori reclama la stirile de la ora 7 in care-mi aratau doar baltzi de sange. Eu n-am zis ca reclamele nu's violente, nu vreau sa ma intelegi gresit, am zis doar ca mai exista si alte lucruri mult mai violente decat stirile care se dau la TV fara sa aiba bulina de rigoare in fatza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mickyyy Si eu am vazut reclama pentru stiri cu cei care s-au injunghiat. e o moda mai noua - reclama la stiri....desi pare extrem de ciudat, stirile sunt stiri si nu vad de ce s-ar face reclama. Dar mai nou la stiri te avertizeaza ca imaginile care urmeaza pot fi socante. Nu e mare lucru dar oarecum e un avetrisment, pe cand la reclame.... bine a zis cine a zis ca ar trebui difuzate dupa o anumita ora. Cristina-mami si Sandica-bebe (08.01.2000)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inainte nu o prea bagam in seama, desi nu pot spune ca nu ma tulbura. Acum insa nu mai suport reclama cu puiul caci ma ravaseste: pentru mine puiul are un chip intilnit aici pe forum, n-am vrut sa postez nimic la subiectul respectiv, am fost devastata atit de tragismul situatiei cit si de cinismul vietii ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...