Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Asistata sau nu de sot la nastere???????


julia23

Recommended Posts

La noi nu se pune problema sa te asiste sotul la nastere, fiindca nu ii este permis accesul in sala de travaliu, cu atat mai putin in cea de nasteri.Desi sotul meu ma iubeste f.mult, era cat se poate de reticent in privinta asistarii mele (doctorul meu a zis ca , daca el insista, ar putea face o derogare de la regula si sa-i permita accesul). In ultimele zile insa a constatat ca bebele era tot in prezentatie transversala, deci cezariana se impunea, asa ca nici vorba sa fie sotul meu cu mine in sala de oparatii.Oricum, a fost un moment haios in noaptea dinaintea nasterii: eram programata sa nasc prin cezariana in dimineata zilei de 8 iulie si in noaptea dintre 7 si 8 , pe la 2 noaptea, mie mi s-a rupt apa si mi-am trezit sotul sa mergem la spital. Si acum rad cand imi amintesc ce disperat era: ma intreba din minut in minut "Te doare? Iese copilul?", desi nu ma durea nimic, iar drumul pana la spital l-am facut in 10 minute. Cand am ajuns acolo, le-a anuntat pe asistente "Vedeti ca i s-a rupt apa si mai are putin si naste, faceti-i ceva sa fie in regula, hai sa-l sun pe doctor, sa-i faca cezariana acum, unde-i sala de oparatii??" si altele, de le innebunise pe bietele femei si pe mine incepuse sa ma sperie..Pana la urma, l-au dat asistentele afara, si zau ca m-am bucurat ca am scapat de melita lui.Cezariana mi-au facut-o dupa cateva ore, la 9 dimineata, si nu eram dilatata atat incat sa nasc natural.Dar daca sotul meu iubit stia ca deja iese copilul in momentul cand s-a rupt apa..Asa ca, daca sotul isi pastreaza cumpatul si nu intra in panica, transmitandu-ti si tie starea de nervozitate, e bine sa te tina de mana, daca nu, mai bine lipsa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sotul meu nu m-a asistat la nastere, bine, la Elias nici nu il lasau in spital, daramite in sala de nasteri. Nu cred insa nici ca ar fi avut atata curaj sa ma vada chinuindu-ma, el nu suporta sa vada nici un ac de seringa! As fi avut insa nevoie de o strangere de mana in momentele acelea grele! Prietena mea cea mai buna s-a oferit sa stea langa mine, mi-ar fi fost de un real ajutor, insa cei din spital nici nu au vrut sa auda de asa ceva! Melina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind am ramas pt prima data insarcinata, de la inceput i-am spus sotului meu ca altfel nu nasc daca el nu sta cu mine la nastere. El nici nu a pus problema sa nu stea. Cind a venit momentul, am stat 3 zile in spital impreuna ca sa ma dilat, lucru care nu s-a intimplat. Atunci cind am stabilit cezariana, nici nu se punea problema sa fie cu mine. Dar, cind a adus-o pe Melany din sala de nastere si i-a dat-o in brate era fericit(asta mi-a povestit el). Urmatoarele 9 zile cit am sta in spital a stat efectiv cu mine.Asa am invatat impreuna sa schimba un scutec, cum sa ne comportam cu bebe. In prima noapte cind a ramas cu noi si am incercat sa o alaptez si tot plingea el nu si-a pierdut firea si a cerut laptele praf si i-a dat sa minince. Acuma asteptam al doilea bebe si la fel i-am spus ca trebuie sa stea cu mine, si el ma aproba. Vom vedea. Delia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi doresc ca sotul meu sa ma asiste la nastere, si vrea si el. Dr sper sa nu fie vreo problema cu cei de la spital(pe ultima suta de metri, cum se intampla de obicei). Voi naste la Municipal si pare ca ai voie cu sotul pe acolo. Ma gandesc ca-mi va fi rusine, dar totusi el e sotul meu, ma va intelege. alinkav
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna mamicilor in devenire sau deja cu state vechi in meseria asta eu mai am doua luni pana nasc, o sa nasc la municipal prin cezariana. Si eu si sotul meu ne-am dori sa fim impreuna la nastere, dar nu stiu cum sa-i spun d-nei doctor (badea Georgeta) acest lucru, pentru ca nu stiu daca e permis si daca lor ca doctori le si convine prezenta sotului in sala de nastere. daca unele dintre voi stiti amanunte despre acest lucru , la municipal, va rog mult sa-mi spuneti, pentru ca nu vreau sa indraznesc sa-i cer asta si dansa sa-mi spuna ca nu e voie. multam fain si va astept cu raspunsuri. ancuta[cina2] \\\\|//// \\ ~ ~ // (@ @) -----.oOOo-(_)-oOOo.----- Doftoreanu Ancuta a_dof@hotmail ------------------------- .oooO Oooo. ( ) ( ) \ ( ) / \_) (_/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi prieteni, Ma adresez celor care isi fac probleme sau nu vor sa fie asistate la nastere. Am citit parerile voastre si ceva ma nelinisteste si in acelasi timp imi ridica o suma de intrebari ciudate: - copiii aceia nu i-ati facut cu aceleasi persoane care vor sa va asiste? - nu ati ajuns la acel grad de intimitate astfel ca sotzii vostrii sa faca parte din intimitatea voastra? - parca undeva se spunea "si la bine si la greu..."? Asistarea de catre sotz la nastere implica o pregatire speciala in care omului i se explica clar care e rolul si locul lui acolo. Daca o facetzi la nimereala, tot la nimereala vor fi si efectele. In fatza mesei pe care se naste e doar locul ginecologului. Nu cred ca vreun sotz ar fi curios sa vada acea priveliste. Oricum, nu e treaba lui ce se intimpla acolo in fatza. Poate sta undeva in lateral si sa vada copilul nascut (nu neaparat cum iese). Eu chiar am filmat nasterea copilului nostru si e atit de decenta ca poate sa o vada oricine. Nu cred ca a fost vreun moment in care sa fiu mai fericit. Nici un sotz nu ar avea vreun motiv sa i se taie picioarele. Barbatzii rezista la multe chestii oribile. Vaicareala lor e doar o piesa de teatru ieftin. Ginditzi-va ca unii au fost in razboaie, ca la majoritatea locurilor de munca taie si spinzura (la figurat) asa ca nu au motive sa faca pe sensibilii. Experientza nasterii pe mine m-a schimbat si cu certitudine in bine. Ma simt mult mai apropiat de sotzia mea si mult mai responsabil fatza de copilul nostru. Viatza are alta culoare. Abia astept sa creasca si sa vada si el cum s-a nascut. Eu unul as fi fost super fericit sa fi vazut momentul nasterii mele. Din pacate, ai mei parintzi au foarte putzine poze cu mine mic. Mi se pare lipsa de respect tu sa bei cu prietenii si sa faci chefuri ca ti se naste copilul, cind habar nu ai, ca mascul, ce implica asta. Una e sa vezi prin filme si cu totul altceva e sa traiesti acele momente. Diferentza calitativa e semnificativa. Ce urmeaza dupa aceea e cu totul altfel, alte valori, alte atitudini, cu totul alte sentimente. Radu Tudorica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frumos ai scris RADU! Si sotul meu a asistat la nastere si cu toate ca eu imi faceam probleme pentru el ca nu va suporta vreau sa-ti spun ca m-am inselat amarnic! A fost foarte curajos chiar a reusit sa-mi dea din curajul lui , sa ma imbarbateze ! E nemaipomenit sa stii ca jumatatea ta e linga tine , sa stii ca amindoi traiti momentele acelea unice! SINT CLIPE DE NEUITAT! [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am zis ca-l tarai dupa mine, ca-mi e frica.Nu se pune vorba de fortat, dar stie ca la capitolul nastere e dificil, si vrea sa ma incurajeze.[:D]Medicul ginecolog ii explica la fiecare control ce se intampla,intreaba cum ne e, ne sfatuieste..si i-a mai trecut si lui frica, ma incurajeaza[cheers].Avem noroc ca pe noi la spital ne lasa, deja mergem la cursul de gimnastica pentru mamici, si ne ajuta[8D]. Nastere usoara si bebei sanatosi [pup] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un subiect grozav!!!!!!!!!!!!!! Eu sunt [gravi] in 18 saptamani si mai am pana la nastere. Nu am discutat subiectul asta foarte serios cu sotul meu pt. ca nici nu credeam ca exista spitale in Romania unde il lasa pe sot sa asiste la nastere. Acum aflu ca se poate. Asa ca diseara o sa atac problema!!![mariaj]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...