Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Asistata sau nu de sot la nastere???????


julia23

Recommended Posts

Sotul meu a asistat la toate cele 3 nasteri pe care le-am avut. Dupa fiecare a fost impresionat in alt fel...prima pentru ca a fost "primul nascut" a doua fiindca a fost "baiat" si a treia asa ca sa isi "aduca aminte"(a fost la 10 ani dupa a doua). Adevarat ca isi lasa amprenta asupra psihicului unui barbat... "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns
vad ca multe ati nascut cu sotii alaturi si ca multe sinteti de acord.stiu ca multe zic:vai cum sa ma vada sotul asa,ca dupa nu o sa mai vrea sa facem dragoste si multe alte motive,eu cred ca dupa 6 sapt pauza de dupa si cum este la mine ca de 3 luni nu am mai avut voie,dupa perioada asta cred ca de abia o sa astepte sa o facem chiar daca o sa vada bb pe unde este.traind impreuna in casa ne vedem tot timpul in ipostaze placute si mai putin placute. a_dof stiu ca la municipal este permis sa te asiste sotul,trebuie doar sa vb cu dc dinainte.eu o sa nasc tot acolo si chiar daca mi face cezariana tot o sa stea cu mine,am vb cu dc el este seful clinicii si mi a spus ca nu este nici o prob ca sa ma asiste sotul indiferent de cum voi naste,doar ia atras lui atentia sa fie calm,sa nu se sperie. julia 32 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Decizia trebuie sa apartina amandurora. Eu as fi vrut sa ma asiste sotul, el nu a vrut si eu nu am mai insistat. Atunci mi s-a parut frustrant. Dar oricum a participat de acasa, prin telepatie.Il stiam alaturi de mine(chiar daca nu era fizic si a contat enorm).Apoi a venit momentul cand a tinut prima data mogaldeata in brate si abea atunci pot spune ca a devenit TATIC! Daca si el si tu doriti acest lucru, cred ca este minunat. Cand tine la tine si la copil, nimic nu poate schimba asta. Am discutat inainte de nastere cu moasa si a zis ca in general mamele care sunt asistate de soti sunt mai dificile, coopereaza mai putin, ceea ce tot lor le face rau. La nastere trebuie sa cooperezi total cu medicul si moasa, pentru ca astfel iti este cel mai usor. Nastere usoara tuturor viitoarelor mamici! Sobo si BB Dragos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca e o chestie extraordinara sa poti fi asistata de sotul tau la nastere. eu probabil ca nu voi putea naste pe cale naturala dupa ce voi ramane gravida (am deshis subiectul "viitoare mamici cu probleme" pe aceasta tema),tocmai de aceea mi se pare ca e pacat ca sotii sa nu vada si sa traiasdca din plin, impreuna momentul acela miraculos, extraordinar. [disco]v-am pupat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine a asistat sottul la nastere si a fost f bine, desi initial nu am vrut si a venit el peste mine in sala. M-a ajutat f mult si a fost primul care a vazut fetita, pt ca eu eram prea ocupata cu impinsul si aveam ochii inchisi. Eu zic ca este dreptul tatalui sa fie de fata cand vine bb. Bineinteles ca imediat dupa nastere - am ordonat - afara!!!!Ar fi fost horror sa asiste la ce s-a mai intamplat dupa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cine poate sa-ti acorde un sprijin mai mare decat persoana iubita ? Eu cel putin nici nu ma pot imagina ca in acele momente sa fiu singura , inconjurata de niste figuri straine fara a-l avea pe sot langa mine.Eu nu i-am cerut lucrul acesta , am lasat sa fie optiunea lui dar tare m-am bucurat cand mi-a zis prima data " Lasa ca o sa fie bine , eu am sa fiu acolo si tu ai sa ma tii de mana." Eu cred ca e un moment minunat si pentru TATIC sa fie prezent la acest unic eveniment.Manifestandu-si dorinta de a fi alaturi de sotia lui intr-un astfel de moment reprezinta un plus de respect , de dragoste fata de jumatatea aleasa : sunt neputinciosi dar isi doresc si ei sa faca ceva , sa contribuie cu ceva pentru a alina chinurile prin care trece mamica. Ma gandesc cu groaza la cati barbati sunt carora nici nu le pasa , carora li se pare normal ca femeia sa se chinuie sub pretextul " asa e dat sa fie " si care nici macar nu stiu sa adreseze o vorba buna aceleia care i-a adus pe lume un sufletel. Apreciez toti barbatii care cu bucurie isi manifesta dorinta de a fi alaturi de sotia lor in astfel de momente , de a sprijini psihic si de a-i transmite sentimentul sigurantei facand ca totul sa para mult mai usor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu a fost linga mine cand am nascut, nu am stat sa analizam prea mult situatia, ni s-a parut ca e normal sa fie asa, totul a decurs firesc, am plecat la spital impreuna si a ramas pana cand eu dupa ce am nascut am adormit si pana s-a asigurat ca fetita e bine sanatoasa. Mie mi-a fost de mare ajutor sa-l stiu langa mine, mi-a facut masaj la mijloc pe perioada travaliului (24 ore a durat totul de cand au inceput contractiile), mi-a dat apa si ce e cel mai important m-a incurajat tot timpul. Doctorul a fost de acord ca el sa participe la nasterea copilului, am nascut la Giulesti cu dr. Marinescu. albinutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Julia, Acum 2 ani si 4 luni am nascut un baietel pe cale naturala. Sotul meu nu a asista la nastere (a stat la usa salii de nasteri) si pot spune ca ma bucur ca nu a fost cu mine acolo inauntru! Sigur ca da, momentul este super emotionant, dar dincolo de asta nasterea este un eveniment superdureros, sangeros si nu prea cred ca e nimic placut de vazut acolo...cel putin asta e parerea mea! Sotul meu si-a vazut copilul la 7 minute de la nastere (i-a facut poze iar pe mine la jumatate de ora dupa aceea! Si asa a fost terorizat de "trilurile" pe care le-am scos eu, care s-au auzit pe tot etajul, poate daca ar fi fost inauntru, nu stiu daca medicii s-ar fi ocupat mai repede de mine sau de el? Si ar mai fi ceva, am auzit de cupluri in care sotul a asistat la nastere si a caror viata sexuala ulterioara a fost afectata de acest lucru (sotul a facut un soc la nastere si a avut tulburari de dinamica sexuala)! Sigura ca da, decizia o veti lua de comun acord, doar va cunoasteti unul pe celelalt...veti decide ce este mai bien pentru voi! Mult succes![am][si-eu] Denisa si copilul Alecu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-ar placea sa asiste sotul meu la nastere. La prima nastere nu a vrut sa auda pt. ca el nu poate sta langa mine si sa ma vada cum ma chinui. Acum sunt a doua oara insarcinata si am 32 sapt. si sper ca de data aceasta sa-l conving sa asiste la nastere. Nastere usoara la toata lumea. Miha[gravi]& Bogdan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...