Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Program de 6 ore-pina la 2 ani !!! ???


palmyrah2002

Recommended Posts

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hmm cum adica din ce fonduri? Din fondul de salarii ca altul nu exista. Probabil ca te intrebi cum sa incadrezi ca si munca efectiv prestata o persoana aflata in prevederile art. 17 din Codul Muncii redat mai jos: ART. 17 (1) Salariatii care renunta la concediul legal pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la doi ani beneficiaza de reducerea duratei normale a timpului de lucru cu 2 ore pe zi, fara sa le fie afectate salariul de baza si vechimea in munca. La cererea lor se poate acorda program decalat, cu alte ore de incepere a programului de lucru, daca activitatea unitatii permite. (2) Femeile care au in ingrijire copii de pana la 6 ani pot lucra cu 1/2 norma, daca nu beneficiaza de cresa sau camin, fara a le fi afectate drepturile ce decurg din calitatea de salariat. Timpul in care au fost incadrate in aceste conditii se considera, la calculul vechimii in munca, timp lucrat cu o norma intreaga. Dupa cum se poate observa angajatul are dreptul prin lege sa lucreze 6 ore dintr-o norma de 8 ore dara salarizarea se va face la nivelul de 8 ore. Ca si procedura efectiva desi nu cunosc situatia concret la care te referi probabil ca persoana ar pleca mai repede acasa (nu cunosc specificul locului de munca) dar la pontaj as ponta normal adica 8 ore sau program normal de lucru. Poate daca dai detalii ma mai gandesc. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa va descriu cazul meu concret, poate va ajuta. Situatia se refera la anul 2001, in care am beneficiat de prevederile Legii 19. Am revenit la munca dupa 6,5 luni de la nasterea copilului. Asta inseamna ca am intrerupt concediul de ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani. Am facut cerere pentru acordarea unui program redus de 6 ore (norma fiind de 8 ore in cazul meu), in pontaj am fost trecuta cu 6 ore lucrate, dar salariul acordat a fost conform unei norme intregi de lucru (de 8 ore). Salariul s-a platit din fondul de salarii, nu a avut alta specificatie. Sper ca am fost clara. Vilma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ierima
Marius, ma intereseaza si pe mine foarte acest subiect. Tot incerc sa gasesc acest articol din codul muncii, dar nu reusesc. Am accesat si cele 2 versiuni de la tine de pe site si nu-l gasesc. Poti sa-mi dai mai multe detalii. Multumesc, Livia
De fapt in Codul Muncii nu este acest articol. El figureaza in CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA nr. 1.116 din 30 ianuarie 2003 la nivel national pe anul 2003.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ierima
De aici alta intrebare, cine trebuie sa respecte acest contract, o firma particulara cu capital strain trebuie sau nu ? Multumesc, Livia
Firma cu capital strain daca este inregistrata in Romania este persoana juridica romana. Dar si daca ar fi persoana juridica straina, prin faptul ca isi desfasoara activitatea in Romania, trebuie sa respecte legile romanesti. Personalul de la respectiva firma este personal angajat pe baza de contract, prin urmare Contractul colectiv de munca la nivel national se aplica si acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...