Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Program de 6 ore-pina la 2 ani !!! ???


palmyrah2002

Recommended Posts

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
LIVIU SARU'MANA!!!CE M-AS FACE FARA TINE!!![flo] Nu am reusit sa intru ieri pe forum,asa incit iti spun acum despre ce este vorba: Am doua salariate care renunta la concediul de crestere si au cerut program redus.Eu nu imi aduceam aminte unde am citit paragraful respectiv.La noi contractul colectiv de munca face referire la acest articol,dar conducerea nu l-a semnat.[:p][zid]. MULTUMESC INCA O DATA!!!Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu prezinta relevanta faptul ca nu a semnat conducerea. ART. 3 din Contractul cilectiv de munca la nivel national pe anul 2003: (1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza: a) pentru toti salariatii incadrati in unitatile din tara, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt), in cazul contractelor colective de munca la nivel national; b) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt). (2) Contractele colective de munca se pot incheia si pentru salariatii institutiilor publice. Prin aceste contracte nu pot fi negociate clauze referitoare la drepturile a caror acordare si al caror cuantum sunt stabilite prin dispozitii legale. 3) In cazul in care, din diferite motive, partile au incheiat contracte colective de munca la un nivel inferior inaintea contractelor la nivel superior, cele de la nivelurile inferioare se vor adapta contractelor colective de la nivel superior, acolo unde prevederile minimale ale acestora nu au fost atinse.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gogosica
Marius, te rog, spune-mi daca am inteles corect: - daca renunti la concediul legal de ingrijire copil si vii la servici, iti iei program de 6 ore, in cartea de munca salariul nu se va schimba dar esti platita doar pt cele 6 ore de munca. Asa-i? Mihaela
ma bag shi eu ca musca'n lapte! NU SE SCHIMBA MAI NIMIC!DECAT FAPTUL CA TU LUCREZI CU DOUA ORE MAI PUTIN!! SALARIUL RAMANE NESCHIMBAT! ADECA TE PLATESTE TOT CA PENTRU 8 ORE!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Inseamna ca ai dreptul sa vii la serviciu si sa pleci cu 2 ore mai repede de exemplu, sau sa vii mai tarziu cu 2 ore si sa pleci normal sau orice alta combinatie. De exemplu daca ai avea un program de la ora 7 la 15 ai putea sa vii la ora 8 si sa pleci la 14 sau sa vii la 7 si sa pleci la 13 dar ai fi pontata si platita ca si cum ai veni si ai sta 8 ore. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, te mai rog ceva, din suflet: Eu am renuntat la concediu de ingrijire copil si imediat dupa ce mi s-a terminat concediul postnatal am venit la serviciu. Mi-am luat program de 6 ore. In cartea de munca salariul de baza a ramas acelasi dar am fost platita numai pt cele 6 ore.Din cate am inteles de la tine trebuia sa primesc salariu ca pt 8 ore. Daca este asa, as vrea sa-mi fie platite cele 2 ore, dar spune-mi temeiul legal. Nu vreau sa ma prosteasca si nici nu vreau sa renunt la ce mi se cuvine. Si inca ceva: concediul de odihna este afectat de concediile pre/post natal si de ingrijire copil? Adica ti-l da proportional cu lunile cat esti la serviciu in anul respectiv? Iti multumesc pt raspunsul anterior, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...