Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce fructe pot manca daca alaptez?


Recommended Posts

Am un pui de aproape 3 saptamani - si un pic. Are colici cu gramada iar noi cearcane pana in talie. Eu ce fructe am voie sa mananc fara sa-i fac lui rau, daca il alaptez? Si apropo de colici, ce ati facut impotriva lor? Eu am luat- de la calciu carbonic, baby drink, bonisan si acum ii dau debridat, care pare a avea efect. I-am dat si luminal dar am renuntat ca il agita mai mult decat ii facea bine. Multumesc, Carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
carmen, incearca la "parintii intreaba, parintii raspund". sigur vei gasi acolo info despre acest subiect. eu cat l-am alaptat pe bb n-am mancat fructe si legume verzi aproape deloc, dar tot n-am scapat de colici. cred ca sunt normale, majoritatea bbilor le au. fii fara grija, va scapa de ele, ai rabdare. dupa 3 luni problema se va rezolva. pupici. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti incerca piersici, mere, banane. Eu nu am putut manca nici un fel de fruct si foarte putine legume cand alaptam, dar am o prietena care papa orice fruct si majoritatea legumelor(nu varza, fasole, conopida, ceapa, usturoi). Eu in schimb am papat cat usturoi am vrut. Trebuie sa incerci, si daca nu ii place gustul si refuza sa suga sau face caca moale, renunti la fructa/leguma respectiva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puiul meu face 6 saptamani si pana acum n-am indraznit sa mananc decat banane iar legumele le mananc numai fierte. Pentru tratamentul colicilor nu ne-a recomandat pediatrul nimic pentru ca, spune el, nu s-a gasit inca leacul colicilor. Eu beau in loc de apa infuzie de anason iar bb plange 2 ore continuu seara si in rest, ca toti bebelusii, daca ii este foame sau daca nu este in brate...Rabdare si iar rabdare si bucura-te de bb ca trece asa repede timpul. Mie imi este deja dor de zilele in care era chiar cat un ghemotoc. http://community.webshots.com/user/tangorezu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uuuuffffffffff, si Emma mea a avut colici vreo 2 luni si ceva! Groaznic!!![bang] Doctorita mi-a zis sa nu mananc legume crude, iar dintre fructe, sa evit portocalele, capsunile...Doar mere( nu multe), banane, caise parca am mai mancat...Insa putine, ca mi-era tare frica...Mi-era tare mila de ea, saracuta! Ii dadeam Sab Simplex, insa nu-i facea cine stie ce...Baby Drink-ul l-am descoperit cand colicile erau pe trecute![bang] Mor de ciuda, ca tare e bun! Mai e si ceaiul de la Milupa, Milutee de fenicul...E bun si el...N-am stiut de ele cand Emma avea colici...Ii dadeam ceai de colici obisnuit si nu prea avea efect...Nici nu-l prea primea[bang]...Cel mai bine ii facea sa o tin in brate, lipita de mine, sa aiba caldura la burtica si sa ma plimb cu ea prin camera(ca jos nu suporta sa stau)...si uite asa imi petreceam noptile! Astea sunt colicile![bang] Lasa, ca o sa treaca! Emma mea are 4 luni acum si asa de indepartata mi se pare perioada cu colicile! Asa de repede trece timpul! [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha! Si inca ceva: bea si tu ceai de colici, mult sa bei...Doi litri pe zi, daca poti...Bea-l in loc de apa...Ia-ti ceai de chimen, de anason si fa ceai din cele 2 plante combinate...O sa vezi efectul si la bb...Imi mai faceam si eu din cand in cand, insa nu destul...Oricum, se mai ameliora situatia... [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Multumesc mamici, Eu din pacate am avut ceva probleme cu al mic si am stat cu el in spital cateva zile... Si asa o nu am putut sa va multumesc la timp. Intre timp am aflat de la dr. din spital ca pot sa ii dau smecta, un plic/zi impartit in 7. A avut efect doar 4 zile apoi am revenit la vesnicile probleme. Dar la ce spaima am tras cu puiul meu, colicele mi se par nimicuri. Vor trece. Va multumesc si numai de bine, Carmen&Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by eli
Intreb si eu pt ca nu stiu, nici nu am bebe, dar am vazut de multe ori discutandu-se. Deci, ce sunt colicii? Va multumesc. [:)]Eli [il] de [bicla]si [dc]
FERICITO!!!Colicii sunt chestia aia cand bebele urla seara, da din picioruse, se chinuie sa faca partz si alte alea, nu reuseste, plange, se screme, iar plange, nu mai vrea nici in brate, nici in pat, nici nimic, nu vrea san, nu vrea sa bea picaturile sau ceaiul de colici, PLANGE, si tu incet-incet te transformi in zombi si te intrebi cine naiba a zis ca bebelushii sunt asa frumosi...Dupa care (2-3 ore, depinde de bebe) mogaldeatza iti zambeste, gangureste, face ochii mari...si te topesti de drag si-ti vine sa-l mananci, si a doua zi o iei de la capat. Acum serios: medica mea a zis sa mananc multe fructe, orice fel, si legume cu exceptia verzei si fasolei.Eu n-am indraznit vreo luna sa ma ating de cruditati, colicii erau la ei acasa, apoi am inceput sa mananc si piersici, si struguri, si ardei, si ceapa, si zau ca n-am observat vreo inrautatire a situatiei. Ba parca nici nu au mai fost asa de rai colicii-dar asta poate din cauza ca Andrada se apropie de 3 luni si ar cam fi momentul sa inceteze si colicii astia !!!Alo, tovarasii colici, ati auzit ???!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Carmen. Si noi (piticul) am suferit de colici si varsaturi si diaree (scaune spumante) (eram disperata [q]). I-am dat si lui smecta, dar avea efect atat timp cat ii dadeam si nu asta a fost solutia, i-am dar chiar si furazolidon .... Ma rog, pt colici doar ceva sirop de marar i-a fost bun, imi pare rau ca nu mai stiu cum se numeste, dar a fost fffffff bun pt el (debridatul a fost apa de ploaie). Din cate tin minte (si tin bine minte) cat timp am alaptat am tinut un regim de mi se rupea inima si plangea stomacelul meu [q][:D]. Nu tu chestii sifonate (oricum nu-mi plac sucurile carbogazoase), nu tu condimente (nici macar vegeta in supa), nu tu mustar si carnati (am prin perioada Craciunului [q]), fructe ... mere nu prea , mai mult banane, iar in rest muuuulta apa, eventual ceai de chimion ([vom] nu-mi place de nici o culoare ) cam asta e in linii f mari. Va doresc sanatate si o perioada cat mai scurta cu colici [flo].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...