Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vrem shi noi o casutsa mica :)


Recommended Posts

Buna, dragii mei! [flo] De ceva vreme am descoperit acest site minunat shi am citit multe dintre subiectele de pe forum cu o incantare shi o mirare deosebita. Am gasit aici suflete de oameni ashternute in randuri pentru ochii celor multsi shi iarashi m'am mirat. M'am mirat cat de deschishi suntetsi shi m'am gandit, facandu'mi curaj, sa va impartashesc shi eu of'ul meu. Eu am 25 de ani, iar Minunea mea are 1 an shi 9 luni. Suntem doar noi doua, Nana având un tata care e doar cont de banca (bine ca e macar atat). Momentan noi locuim in Tirgu Mures insa eu nu am mai avut un loc de munca stabil de aproape un an de zile pentru ca nu am gasit nimic serios in acest orash mic. Din cauza asta m'am gandit sa ma mut la Bucureshti shi sa iau viatsa in piept, din nou de la zero. Rugamintea mea mare e ca, necunoscand pe nimeni in Bucureshti shi shtiind cat de greu se gasehste o chirie buna din ziar, apelez la voi pentru a gasi o chirie convenabila ca prets. Caut un apartament curat, semimobilat shi cu doua camere, contorizat. Sper din tot sufletul ca cineva sa fie draguts(a) shi sa ne poata ajuta cu o informatsie sau chiar cu o idee cum ash putea gasi asha ceva. Cu [pup] shi sperantse, Nana mica shi gutuia ei de mamica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
"Galbena gutuie dulce-amaruie ..." zicea un cantec frumos din tineretea mea .... Vreau sa te salut si sa-ti urez numai bine ! Nu am chiar acum o idee concreta, dar te-as orienta putin asupra cartierelor din Bucuresti, daca nu le cunosti. Sigur, cei gasi ceva, si ideea ta cu "orasul mare" nu e rea. Deci, o sa exprim niste pareri personale asupra cartierelor pe care le-am prospectat cand am cumparat casa mea: - Berceni, ieftin, linistit, nu prea inverzit, cam lipsit de mijloace de transport (metrou), are magazine, multe blocuri de 10 et. - Titan (unde locuieste Je) e ieftin, are parcuri, e linistit, da' nu e prea select, are Billa, Mega si metrou, are multe blocuri de 4 et. (e de preferat), are metrou la greu. - Dr. Taberei, e mai scump, blocuri de 10 et. multe, da' si parcuri si magazine si e mai bine circulat (tot cam fara metrou) Restul cartierelor nu le-am cercetat atent. Ar fi super Floreasca, de ex, da' depinde de bani. Noi n-am avut prea multi cand am luat casa. Chiriile sunt dependente de zona si de pozitie. Iti tin pumnii, nu cred ca te-am ajutat cu ceva, da' m-am straduit. Mult noroc ! mama L
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

papadie aurie... ... eshti o dragutsa shi m'am simtsit ca acasa aici de la primul meu contact cu voi din seara asta, datorita tsie :) Multsumim cu drag pentru link'ul de mare ajutor shi promitem sa fim prezente des la voi [copil][mamica] Te pupam shi pe tine shi pe cei dragi inimii tale :) Ochishori negri [pup] :) M'ai ajutat mai mult deca crezi, iar vorba buna shi sfatul tau le voi lua in considerare ca mi'au mers chiar la suflet :) Nici nu speram sa primesc raspunsuri cand am postat subiectul, sa nu mai vorbesc de descrieri de genul asta care imi vor fi de foarte, foarte mare folos. E un pas mare pentru noi shi imi zic des "curaj gaina, ca te tai !" :)) Shi eu shi Ghiocelul meu itsi multsumim din sufletstele pentru ajutor! [bicla] Suntem pe drumul cel bun ! [huta] Nana mica shi a ei gutuie de mamica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru nana mica si gutuia ei de mamica un bun venit calduros!! Sunt convinsa ca va veti gasi locshorul vostru aici, la Bucuresti. Din pacate nu am acum nici o informatie despre vreun apartament disponibil, dar daca aud ceva dau de veste! Pupici!![pup] Monica Poate ajungeti pâna în octombrie, la marea întâlneala :-)) desi nu cred ca aveti timpul necesar sa reglati toate problemele pâna atunci! Dar întâlneli vor mai fi si ne vom cunoaste cu siguranta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamica_gutuie, si bine-ai venit printre noi. S-ar putea sa-tzi dau o veste proasta, e inceput de an scolar, si toate chiriile in Bucuresti au "explodat", sunt cu 30 pana la 50% mai mari decat in mod normal. Asa ca ai nevoie de foarte foarte multa bafta ca sa gasesti ceva convenabil. Eu am inchiriat acum o luna de zile un apartament, si sunt cat de cat in tema cu piata imobiliara. Parerea mea este sa mai astepti putin, sa treaca nebunia asta de inceput de an scolar, pentru ca altfel o sa ai nevoie de foarte foarte mult noroc sa reusesti sa gasesti o garsoniera mobilata la 80-90$/luna, intr-o zona cat de cat civilizata. Preturile normale la garsoniere in zone civilizate, nu centrale sau ultracentrale(presupun ca vrei cat de cat mobilata) sunt intre 70 si 100$. Poti sa ai noroc sa gasesti si mai ieftin, dar cam peste tot iti cer plata in avans pe 3 luni. Iar daca o sa apelezi la agentie, o sa iti ia comision si jumatate din prima chirie (si crede-ma ca nu-si merita bani deloc!!!) Apartamentele cu 2 camere (mobilate) incep (de fapt erau pe vremuri, ca acum ti-am zis, au crescut fff mult) cam de la 100 pana la 150 $, si cu mult noroc poti gasi ceva mai ieftin. Daca ai acces la internet, sunt multe site-uri cu imobiliare, asa ca poti incerca si asa. Din pacate, nu am cum sa te ajut cu ceva de inchiriat, dar daca imi spui in ce domeniu iti cauti un job, poate putem sa te ajutam. Eu cred ca la fel de important ca si gasirea unei chirii este gasirea unui loc de munca inainte de a veni aici. Oricum, multa bafta in gasirea unei casutze! [flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multsumim mamicutselor pentru vorbele lor frumoase shi de mare ajutor shi suport moral shi le pupicim la un loc cu puishorii lor [pup] :) Mickyyy, scumpo, banuiam ca asta este situatia pe piata imobiliara momentan pentru ca ultimul meu job a fost ca agent imobiliar aici, in Tg. Mures. Din pacate la noi pretsul chiriilor egaleaza Bucureshtiul, eu platind acum 80 de euro pe luna pentru un ap. cu 2 camere, semimobilat. Ce e shi mai trist ca preturile din Bucureshti nu cred ca vor mai scadea , se prevedea o explozie acum in toamna in domeniu. Motivul pentru care am apelat la voi e pentru a gasi ceva prin cunoshtintse, aceasta fiind inca singura modalitate de a gasi ceva decent shi fara cheltuieli nejustificate cu agentii imobiliare. La noi achita comision doar cel care da in chirie, nu ambele partsi, iar momentan nu imi pot permite decat strictul necesar. Multsumesc mult pentru informatsiile vis'a'vis de pretsuri , ma vor ajuta foarte mult. In ceea ce priveshte un loc de munca am trimis deja cateva CV'uri on'line pe site'ul bestjobs.ro. Sper, deocamdata, sa primesc ceva raspunsuri de acolo. Experientsa mea e destul de vasta shi in mai multe domenii. Iubesc munca shi in afara de Nana mica numai munca e importanta acum. Am construit literalmente o fabrica de mobila de la zero shi am condus'o 2 ani de zile. Am invatsat enorm de multe in acei 2 ani, iar limba engleza e ca limba materna pentru mine. Problema mea cea mare in privintsa asta e ca nu am avut NICIODATA carte de munca shi nici nu am referintse, chiar daca in acea societate eram partener. Din nefericire, eram partener cu tatal copilului meu. Ai spus ca poate imi potsi da o mana de ajutor in privintsa unui job asha ca sper sa itsi fie de folos cele ce tsi'am scris despre mine. Domeniul in care ash dori sa lucrez e irelevant pentru ca sunt o fire deosebit de adaptabila shi prind iute orice informatsii noi. Important e ca veniturile sa acopere cheltuielile. Nana mica shi a ei gutuie de mamica :)[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te-am intrebat despre job pentru ca firma la care lucrez eu e posibil sa faca angajari (am auzit discutii pe tema asta, dar nu-i nimic sigur deocamdata). E o firma de leasing mai mica, si in care, in eventualitatea in care se vor face angajari, pot avea si eu un cuvant de spus. Oricum, vor angaja cu siguranta pe cineva in perioada cat voi fi eu in concediu de maternitate (dar mai este mult pana atunci). Oricum, daca o sa apara ceva iar tu inca nu ai gasit nimic, o sa te anunt. Pana atunci multa bafta in gasirea unei locuinte!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...