Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre bunicii nostri


dyana

Recommended Posts

fetelor, ce frumos ati scris[flo], imi dau lacrimile! Fiti alaturi de bunici cat mai sunt printre voi, pentru ei conteaza orice atentie din partea voastra enorm. Eu din pacate nu mai am nici un bunic de la varsta de 13 ani si mi-e tare dor de ei desi pe bunicii din partea mamei abia mi-i amintesc. Dar sper ca o sa-i mai vad odata acolo sus in cer de unde ma ocrotesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns
ce dor mi s-a facuuut... [q]. eu am copilarit la bistrita... Doamne, ce departe sunt... ad_risnov, poate ar fi bine, inainte sa mai oferi si altora lectii gratuite de gramatica, oricat de "imense" ti s-ar parea greselile, sa citesti si regulamentul!!!!!!!!! (vezi pct.09) pupici. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ad_risnov
Fetelor, Poate dau cu bata in balta pt. ca scriu pe langa subiect, insa in titlul subiectului s-a strecurat o greseala imensa: NOSTRI se scrie cu un singur I, nu cu doi!!!!!!!!!!!!!!
Nu dai cu bata in balta deloc. Ovservatie corecta. Am corectat. Sper sa fii la fel de atenta si sa atragi atentia si la unele povestiri de la "Calatoriile sufletului", acolo sa vezi... Totusi, poate ai si tu ceva de spus, de povestit, despre bunicii tai, daca tot mi-ai raspuns la subiect. Daca nu... Dar , inca o data, ai facut foarte bine ca mi-ai atras atentia. Cu respect, Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dyana
quote:
Originally posted by ad_risnov
Fetelor, Poate dau cu bata in balta pt. ca scriu pe langa subiect, insa in titlul subiectului s-a strecurat o greseala imensa: NOSTRI se scrie cu un singur I, nu cu doi!!!!!!!!!!!!!!
Nu dai cu bata in balta deloc. Ovservatie corecta. Am corectat. Sper sa fii la fel de atenta si sa atragi atentia si la unele povestiri de la "Calatoriile sufletului", acolo sa vezi... Totusi, poate ai si tu ceva de spus, de povestit, despre bunicii tai, daca tot mi-ai raspuns la subiect. Daca nu... Dar , inca o data, ai facut foarte bine ca mi-ai atras atentia. Cu respect, Diana
Din curiozitate am periat cele 9 pagini de Calatorii ale sufletului. Nici o greseala in titluri. Doar 2 virgule puse nelalocul lor. Din curiozitate pentru ca, de obicei, am grija ca macar titlurile sa apara corect. Dacä gäsesti vreo greseala as fi bucuroasa sa mi-o semnalezi. Multumesc frumos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-e dor de bunici, defapt pentru ei ma gindesc sa merg la un moment dat in Romania, pentru a-si vedea si stranepotul ! Ei locuiesc la bloc, dar am petrecut unele vacante la ei si foarte mult imi placea sa ma plimb pe Faleza (Galati) cu ei. Ceream la plimbare neincetat ! O data, prin luna octombrie 197...si ceva, am vrut sa ies la plimbare dar era rece afara, cu toate ca soarele stralucea. Dar vazind ca insist, bunicul mi-a propus sa ies pe balcon si sa-i spun cum e afara. Asadar am iesit si cind am intrat inapoi in casa, m-a intrebat : "ei, vrei la plimbare ? Cum e afara ?". Nevoind sa admit in ruptul capului ca e frig, am spus ca e bine, dar ca sint prea multi..tintari ! Din pacate, sint departe de ei si tot ceea ce pot face este sa le dau cite un telefon ... [ups] Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine m-au crescut bunicii Si au fost cei ma frumosi ani din viata mea, de .... copilaria .... si niste bunici speciali. Mi-e dor de Taia care nu mai e, mi-e grija penru Maia care ma asteapta, de-o viata ..... De fiecare data cand scot masina pe poarta, imi ingheata sufletul ! Tare sunt buni bunicii ! nepoata L.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bunicuta mea e sufletul meu...ea m-a crescut de la 7 zile si pana am mers la scoala. Pe atunci traia si bunicul...am avut o copilarie minunata alaturi de ei. Din pacate el bunicul meu drag s-a stins cand eu aveam 16 ani...si a ramas ea sa poarte durerea pierderii omului drag...cat mai eram in Romania iarna venea si statea la oras cu mine si ce bine ne era impreuna...si apoi am plecat..."te duci dragul buni la marginea lumii si nu stiu daca oi mai apuca sa te vad".... cea mai mare bucurie a ei a fost cand ambasada americana i-a acordat viza de turist sa vina sa isi viziteze nepoata si stranepoata...nu i-a fost frica de avion numai ca ..."mi se parea ca nu mai ajung o data...si avionul ala parca statea in loc, si Doamne cand am vazut io atatia oameni si atatea bagaje nu m-am gandit ca poate sa zboare dar mare e puterea lui Dumnezeu"....a stat aici cu mine un an si de data asta a fost ea cea rasfatata si plimbata...s-a saturat de inghetata "io nu ma gandeam vreodata ca o sa ajung sa ma satur de inghetata si de banane"...si-a cumparat tot ce si-a dorit sufletul ei...ne-am plimbat prin toate locurile mai interesante din Florida...sunt multumita ca am putut sa o fac fericita si sa ii ofer o experienta de neuitat...si ce credeti?...s-a indragostit de america si in ianuarie vine inapoi:)...si stiti care e visul ei?...sa viziteze canada:) Te iubim mult de tot buni si te asteptam cu mare drag in ianuarie pe MIA. Julia si Diana "Nobody can make you feel inferior without your consent." Eleanor Roosevelt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost crescuta de bunici care acum din pacate s-au dus (bunica acum doi ani iar bunicul la inceputul verii care abia a trecut). Pentru mine bunicii au fost parca ceva mai mult decat parintii mei. Mi-am iubit bunicii mai mult chiar, decat o iubesc pe mama. Nu o sa uit niciodata povestile bunicului si povestirile lui din copilarie, nu o sa uit cum bunica se tinea diminetile cu orezul cu lapte dupa mine si dupa fratele meu. O sa-mi lipseasca acele zile de sfarsit de saptamana cand "puneam tara la cale" cu ai mei bunici. Acum cand merg la tara si trec prin camera lor , imi sta pe buze acel "sar-mana", de mult ori il rostesc dar ..... nu mai are cine sa-mi raspunda. Cand au murit am simtit ca "parca mi s-au rupt radacinile" dar cu voia lui Dumnezeu am inteles ca este un moment in viata cand trebuie sa ne luam "ramas bun" de la cei dragi noua. S-au dus, iar atunci cand s-au dus am fost acolo, parca m-au asteptat atunci, dar am multumirea ca nu i-am deazamgit. Imi aduc aminte din cand in cand de bunicii mei si imi lipseste bucuria pe care o citeam pe chipul lor atunci cand ajungeam in pragul usii. Fiecare vorba buna adresata unui om in varsta este cat o zi de viata. Asa ca iubiti-va bunicii daca ii mai aveti si nu-i uitati. Nici nu stii cate dragoste va poarta acum cand sunt la capat de drum si cat de mult pretuiesc universul creat de voi. Ioana si [copil] Stefan Dimitri http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b32aaebf6598
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni !!! nu venim aici sa ne scoatem ochii. Aici nu cred ca se fac greseli de ortografie din nestiintaci mai de graba din viteza sau din motivul de a nu ne pierde ideiile de moment. Si pana la urma urmei nu toti suntem buni naratori. Fiecare se exprima asa cum poate. Nu acesta este scopul acesui forum . Greselile sunt inerente mai ales ca nu toata lumea dispune de timp si de internet la discretie. Posibilitatile difera de la persoana la persoana. Haideti sa nu ne mai comportam ca la gradinita sa aratam cu degetul s-au sa ne param. Suntem adulti nu ?? Sunt de acord sa nu trecem cu vederea idei sau concepte dar sa ne coboram la a face observatii marunte nu are nici un rost. Pe viitor sa fim prieteni nu soacre. Ioana si [copil] Stefan Dimitri http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b32aaebf6598
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...