Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre bunicii nostri


dyana

Recommended Posts

Bunicii mei - tin la ei, dar nu vreau sa exagerez. Bunica mea e vitrega. Nepotii ei "dulci" au fost crescuti in copilarie de catre ea. Eu nu. Si totusi eu am fost cea care in vacantele scolare ii ajutam la munca câmpului. Nepotii ei cei mai dragi, crescuti de ea in copilarie, faceau abstractie de la aceste munci. Insa, "sângele nu se face apa"... As fi dorit ca bunica mea adevarata sa fi trait, sa ma fi crescut sau indrumat, insa ea a murit inca in perioada in care mama mea era in fasa... Dumnezeu sa ne conduca pe mine si pe mama mea spre o intalnire viitoare cu ea in alte dimensiuni!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am fost crescuta de bunici pana la varsta de 3 ani dar apoi mai toate vacantele le-am petrecut la tara si tare imi mai placea.Bunicii mei sunt in viata si eu ma mandresc nespus de mult mai ales cu bunicul care la varsta de peste 80 de ani a ramas un ghidus , pus mereu pe shotii. Cand i-am vizitat ultima data inainte de a pleca din tara i-a spus sotului meu " Dane , sa nu-l uiti pe bunicu , poate mai trimiti si tu cate 1$ la mosnegi.Dupa o scurta pauza......Dane , hai ca bunicu a glumit , nu am nevoie de nimic doar din cand in cand cate o lama de barbierit sa fie mosul frumos pentru femeile din sat ".Am ras dar ne-am aruncat privirea catre bunica care dintotdeauna a vrut sa afiseze un aer de femeie serioasa si care nu intelegea glumele bunicului de cele mai multe ori si am constat ca nici de data asta nu a fost pe aceiasi lungime de unda cu noi. Imi aduc aminte frecvent de ei , dar nu am sa uit cand in poarta casei , cand imi luam ramas bun de la ei , bunicul meu , care aratase ca suporta cu mult stoicism despartirea de nepoata pe care a crescut-o, a izbucnit in hohote de plans. Poate ne va ajuta Dumnezeu sa-i mai gasim in viata cand vom merge in vizita " acasa". Gianina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu as fi putut avea o copilarie mai fericita decat aceea pe care am avut-o la tara.Nu as fi putut primi o educatie mai aleasa decat aceea pe care am primit-o.Si toate astea se datoreaza unui OM care nu mai e-bunica mea. Nu puteam trece subiectul acesta cu vederea fara a-mi face obligatia morala de a invia putin memoria unui OM pe care unii nu au sansa de a-l intalni nici macar o data in viata.Eu am avut sansa de a-mi petrece primii 7 ani din viata laga un astfel de OM si mai tarziu toate vacantele scolare.Ma opresc aici pentru ca amintirile sant pe cat de frumoase pe atat de dureroase acum pentru mine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patru nepoti au mamaie si tataie. Eu, fratele si ceilalti 2 copii ai unchiului. Sa vedeti ce mai saream prin paturi si cred ca i-am ciobit toate bibelourile lui mamaie. Si cand intra mamaie pe usa incepea:"Aoleu ce e aici, ia uita ba ce copii, hai, la culcare cu voi!" Cand ne loveam rau, ba spart capul , ba julitura nasoala, tataie ne punea pe bicicleta si la spital cu noi. HEHEHE! Si acum mai sunt bibelourile acelea. Tataie , dupa ce ne-a vazut casa, a uitat ca sunt ciobite, si, bun cum e ne-a spus ca vrea sa ne dea din bibelouri , da' mamaie i-a tras un cot si i-a spus ca "lasa copiii in pace, le dai bibelourile alea vechi si urate!" ... Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor m-ati facut sa ma induiesez rau de tot... Nu pot sa uit vacantele de la bunici unde ma intalneam cu verisoarele mele de la oras ...Era cea mai mare bucurie...Vara trecuta am urcat toate cararile pe care le stiam din copilarie...Sotului meu avea o frica teribila sa coboare acele carari abrupte ...mie imi erau asa familiare... Acum e doar bunica si la 96-97 de ani sta inca in piciare si singura ( locueste o matusa aproape). ..Si bunicu a dus-o pana pe la 97... Pana pe la 90 de ani bunica a tinut vaci ...si de fiecare data cand ne duceam la ea ne umplea sacosele cu lapte si branza. Inca mai are o frumoasa gradina cu flori si toti vecinii ii cer flori si de fiecare data plecam de la bunica cu un buchet frumos de flori sau cu un ghiveci de flori. Anul trecut, in vara cand m-am maritat am avut norocul sa ajung si pe la ea... M-a uimit cate lucruri isi aminteste ...de tot satul...si cum povesteste frumos de ti-e drag s-o asculti...are o voce aparte si chiar ma gandeam ca mi-ar fi placut s-o inregistrez cum povesteste....cine stie daca la vara voi avea norocul s-o gasesc pe bunica mea draga... Stiti ce mi-a spus ca daca stia ca plec asa departe ( m-am maritat in italia) nu ma mai crestea cand eram mica...bineinteles a zis-o cu drag. M-a intrebat ce vreau sa-mi de-a bunica acum ca m-am maritat, ce mi-ar place din ce are ea??...s-a gandit si mi-a dat o fata de masa si un tricou sotului. Nu erau lucruri de care aveam nevoie dar faptul ca a gandit sa ne daruiasca ceva e deja foarte mult... Bunicii din partea tatalui nu i-am cunoscut... Stela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa fiu sincera ,am ocolit subiectul acesta de cand l-am vazut postat ptr.ca stiam sigur ca voi plange.Intr-adevar ceea ce a-ti povestit,amintirile voastre le-au trezit pe ale mele si acum[q] Si eu am fost crescuta de bunicii din partea mamei,intr-o comuna ff aproape de Galati.M-au crescut de la 11 luni pana am mers la scoala,apoi in fiecare vacanta din prima zi pana in ultima stateam la ei.Acolo era ``casa`` mea.I-mi amintesc ca aveau o curte mare in fata casei era cimentuita si incapeau doua masini lejer parcate(cind veneau parintii si unchiul,fratele mamei)Apoi era gradinita cu flori,care avea alee de ciment,in spate oborul de vite era separat de gradina cu zarzavaturi,prumb,pepeni,vie si livada.Totul era la ``linie`` arajat ,curatat si maturat zilnic.Bunicii mei (ca de altfel toti ,cred)tare iubeau munca.Niciodata nu le-au lipsit calul,vacile ,oile ,caprele si pasarile din staule.Casa bunicii era ca un pahar intotdeauna,stralucea.Sambata si duminica cand veneu parintii mei si verisoarele cu parintii lor,bunica(de fapt ai ziceam mamaia)cocea cuptoare de placinte ,branzoaice si intotdeauna pregatea cele mai mari si frumoase pasari din ograda.Si Doamne cum gatea[papica]!!!Ea a fost cea pe care am iubit-o cel mai mult ,pana cand s-a stins si mi-am revarsat dragostea asupra mamei.A murit in 1996 la numai 66 de ani,cum zicea mama``cu rosu in obraji,de ziceai ca doarme,asa era de frumoasa``Mi-e asa dor de ea[q][q][q][q] Acum nimic nu mai este cum a fost.Singurul in viata mai este tataia care s-a recasatorit,zicand ca el singur nu face fata unei asa mari gospodarii.Dar casa incepe sa se surpe,florile din gradinita nu au mai inflorit de 7 ani![q][q] Acum este trist si el,se simte tradat ca-ci cea de a doua nevasta il fura din casa ,din munca lui si o da copiilor ei pe ascuns,ca parca tataia nu le da el singur de ajuns.Copiilor acelei femei cu care el nu are nici o leg de sange le-a dat cal si oi si mereu cand ea se duce sa-i vada ai umple sacosele cu de toate,dar ea tot nu e multumita.Si sunt deja adulti de 30 de ani,dar nu le place munca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...