Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pentru Marius


Ana68

Recommended Posts

[hia]Marius,multumesc inca o daca pentru recomandarea facuta mai devreme si iata ca ti-am urmat sfatul si,cu bucurie,[:)]te anunt ca m-am lamurit foarte bine despre indemnizatie pre si post natal si despre CIC.[flo] Sper sa ma poti ajuta din nou : locuiesc in Timisoara de un an,nu am mutatie aici,doar o viza de flotant ce trebuie reinnoita la sfarsitul anul 2003.Alocatia de stat pentru baiatul meu o primesc pe card prin Bank Post tocmai de la Constanta.Pe 15 septembrie,luni,baiatul meu incepe clasa I si am inteles ca de acum inainte va primi alocatia pe CEC,carnet care il va primi de la scoala(sau am inteles eu gresit?!)Este posibil sa primesc in continuare alocatia lui pe cardul Bank Post? Asa cum am scris anterior,in sfarsit de octombrie 2003 voi naste si mi s-a recomandat ca in momentul cand merg sa declar bebelusul si sa-i scot certificatul de nastere ,sa intru si la alocatii de stat ca sa pot beneficia cat mai curand de alocatia lui BB.Bebelica al meu va primi alocatia de la jud.Timis?Adica acolo unde s-a nascut?Are vreo importanta faptul ca eu si tatal lui bebe nu suntem casatoriti la starea civila si nu detinem certificat de casatorie?Si voi putea sa fac demersuri aici astfel incat si alocatia lui BB s-o primesc pe card(e mult mai simplu). Multumesc anticipat[:D],astept cu nerabdare lamuriri si...toate cele bune..... [copil]si[gravi] Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da ai dreptate copilul va primi de la scoala un carnet CEC ce va fi vizat de catre secretariatul(conducerea) scolii insa banii vor fi ridicati de la oficiul postal din cate stiu eu, nu de la scoala. Nu cred ca se va mai putea sa primesti banii in cont. Personal din cate stiu eu in cazul unei domicilieri in regim de flotant toate drepturile sociale le incasati de la serviciul social aferent adresei flotant in speta din Timisoara. Da, au dreptate cei care au spus ca mergand sa rezolvi certificatul de nastere se pot face si demersurile pt banii incasati pt copilul nascut in general serviciile de acest gen fiind localizate in aceeasi institutie. Da se pot face aceleasi demersuri pt cel de al doilea copil astfel incat sa primesti banii pe card. Nu are nici o importanta starea civila a parintilor. Banii sunt incasati de catre parinti in numele copilului minor pt alocatii, de mama pt nastere respectiv tot de mama indemnizatia pt maternitate (pre sau postnatala dupa caz) si indemnizatia pt ingrijirea copilului pan la varsta de 2 ani (daca se doreste) de unul din parinti optional la alegere daca prin prevederile legii are acest drept. Succes si felicitari pt primul an de scoala al copilului. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...