Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si burtici din Montreal


Recommended Posts

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu m-am ascuns, dar am inceput cursurile si nu prea mai am timp de taclale, nici macar pe DC. Si taaaareee mult imi mai lipsesc! Chiar... ce faceti, fetelor? Ange, Ungurea, Podeanu si restul? Ange, a venit Maia din Romania? Sa ne povestesti cum a fost vacanta. Agata a pus tricicleta „in cui“, nu mai iese decit cu bicicleta de la tine. Luni seara, dupa intilnire, a venit la mine cu o papusa in brate si a spus „chichia mare, veau afare cu papusa!“ (a tinut minte ce i-ai spus despre Maia, ca punea papusile in cosulet). Nu am inteles din prima ce mai voia de la mine (ca eram obosita si abia ne adunasem de prin parcuri), dar pina la urma m-a convins si am iesit. Jos, in fata blocului, am ajutat-o sa se urce pe bicicleta si m-am aplecat sa iau cheile cazute pe jos si cind m-am ridicat, Agata era la citiva metri in fata mea si pedala fara nici un gind sa se opreasca... acum abia ma tin dupa bicicleta, ca si cum nu alergam suficient dupa ea si fara bicicleta! [bang][bang][bang] Mamici cu experienta, spuneti-mi si mie ce sa fac cu racelile Agatei, ca deja sintem racita a treia oara in nici patru luni... chiar daca nu e grav, m-am saturat sa tot aiba nasucul infundat sau plin de muci si sa tuseasca. Prima data a avut gripa, a doua oara doctorul mi-a spus ca nu e gripa, ci doar o raceala (banala dupa parerea lui!), acum ce mai este? Ceai nu bea, i-am dat sirop pentru congestie nazala si tuse, dar nu pot sa-i dau tot timpul, doctorul mi-a spus sa-i dau 7 zile. Ce fac cind dupa aceste 7 zile a fost patru sanatoasa si de aseara a luat-o de la capat: nas infundat seara si noaptea, muci ziua, tuseste... doar ca nu face febra. Poate cineva sa ma ajute, ce sa-i dau preventiv (in afara de vitamina C), ce dati copiilor vostri, ma gindesc ca poate exista vitamine sau alte chestii de genul acesta, sa nu mai ia chiar toti microbii de la gradinita. Sau poate cunoasteti un pediatru foarte bun la care sa merg pentru un consult general, m-am gindit si la posibilitatea ca aceste raceli sa fie niste urmari ale gripei nasoale avuta in iulie pentru ca nu a fost tratata suficient. Paranoica cum sint, am luat in calcul si existenta unui microb mai puternic si care imi ride in nas ca incerc sa-l alung cu Dimetapp sau Balminil! Va pup si astept sfaturile voastre! Pa! Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Nelia! Ai fost mai rapida decat mine la scris. Cand am apasat butonul "trimite un raspuns" nu era nici un mejas de la tine. Apoi, surpriza..[:D] Imi pare rau sa aud ca Agata este iar bolnavioara. O fi cumva vreo alergie? Caci nas infundat si tuse e specific si pentru alergici... Ca si tine, si io am inceput scoala si ... timpul e mult mai scurt, dar sper sa ne mai "auzim" pe forum. Va pup, Georgeta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor ! Eu sint bine, bebelusul meu creste e tare frumos si alert. Draga Nelia eu cred ca fetita ta nu are neaparat gripa, s-ar putea sa aiba alergii, caci si eu am si spre dimineata am atita flegma ca abea mai pot respira... Trebuie asadar sa astepti sa mai treaca din acest polen... Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu,de la servici. Maia a venit -Nelia,a raspuns la celalat mesaj.Dar le-au venit si niste prieteni din R,asa ca gata cu timpul liber. Noi am devenit cetateni canadieni simbata la mozaic multicultural.A fost emotionat,am fost 47 viitori cetateni din 17 tari. In rest,eu am inceput si scoala,de azi,(sunt studenta la McGill)si luna viitoare ne vin si noua nasii din R. Astea au fost ultimele noutati. Georgeta parca nasteai in noiembrie? Cum te mai simti? A mai fost o tipa la intilnire,cea care lucreaza la tipografie,voi a-ti retinut cum o cheama? Era roscata si avea baietelul de 4 ani de se tot catara pe masa. Va las ca mi s-a terminat pauza. Pe curind Dana si gemenii http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Dana, cred ca pe fata despre care ai scris o cheama Simona, sper ca nu ma insel. Ma bucur ca primiti vizite din Romania, noi curind (nu stim inca in ce luna) vom primi vizita...permanenta ale cumnatei mele si familiei ei care va imigra in Canada. Asa ca tineti-ne pumnii ca sa primeasca viza cit de repede ! Pe curind la o noua intilnire, Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit bine... intilnire? Cind? Haideti mai repede, ca mi s-a facut dor de voi! M-am gindit si eu la alergii, daca ar fi doar infundata si ar tusi, dar ei ii curge nasul, scuzati-ma, dar m-am saturat eu de atitia muci, imi inchipui cum se simte ea, nici nu o mai deranjeaza... decit cind ii sterg, asta cred ca nu mai suporta. Ramin la intrebarea mea, stiti o cale naturista de a o imuniza putin? Nu de alta, dar vine iarna! Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...