Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

probleme mari pt mine, minore pt altii....


geta_sava

Recommended Posts

Dragilor multumesc mult tuturor celor care au binevoit si mi-au raspuns, dar din pacate am o veste proasta: am fost luni la medic si mi-a facut ecograf iar luni noapte am pierdut sarcina! Am suferit foarte mult mai ales ca nimeni nu m-a bagat in seama si durerea sufleteasca este imensa. Dar a trecut toti ma incurajeaza ca sunt tanara si mai am timp...dar durerea ramane!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Geta, Imi pare nespus de rau pt cele intamplate![q][q]! E ingrozitor! Si eu am aut o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani si eu am dus-o pana la 12 cu simptome de sarcina. Stiu ce simti si e cumplit! O sa iti revii in cateva luni, dar durerea va ramane vesnic!Poate ca va trece o data cu aparitia primului bb! Te pup si revenire grabnica! Marcela.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Geta, Am pierdut o sarcina In 2001, si de atunci ne chinuim sa raman insarcinata si nu reusim. Si cu prima sarcina am ramas f. greu, dupa apropape 1 an jumate. Acum au trecut 2 ani de la acea pierderi si tot nimic din pacate! Acum am descoperit mai multe probleme: absenta mucusului, porbleme cu LH-ul care declansaza ovulatia cand foliculul nu este inca matur, spermograma nu prea buna, si iata asa am ajuns la inseminare artificiala. Luna asta am facut una, dar nu in conditiile cele mai bune, ca a scapat ovulatia din cauza acestui LH, mare neprevazut.Totusi avem o mica sansa! Sarcina mea a fost oprita din evolutie! Nu, Geta nu e vina ta! Tie medicii ce ti-au spus? Mie mi-au spus ca se intampla la oricine!Sunt femei destule care dupa un chiuretaj rama repede insarcinate, se pare ca majoritatea! Sper sa te numeri printre ele, si sa gandesti pozitiv este foarte important! Eu pe urmatoarea sarcina o voi duce la bun sfrasit sunt sigura! TRebuie sa iti intre bine in minte asta, ca psihicul are mare influenta. Copii Geta nu am, dar sper ca voi avea cat de curand, simt ca asa va fi!! Iti doresc tarie, sa treci bine peste aceste momente si daca te pot ajuta cu ceva, un sfat, o vorba, nu ezita! Te pup, Marcela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Marcela esti o dulce ca mi-ai spus problemele tale desi stiu ca nu e prea placut sa vorbesti despre ele. Mie medicii nu mi-au spus nimic concret nu se stie ce a fost si de la ce.Dar mi-au spus ca nu am voie sa raman insarcinata 6 luni, desi si eu stiam ca dupa un chiuretaj ramai mult mai repede. Am sa merg la alt medic la control sa vad ce imi spune. Ma bucur ca gandesti pozitiv! Asta chiar ajuta foarte mult si in cele din urma vei avea copilul sanatos si frumos pe care ti-l doresti. iti doresc din tot sufletul asta! Ai grija de tine si sa ma anunti cand "s-a prins" bb. pupici[grasa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am pierdut prima sarcina la trei luni, am suferit foarte mult si sotul meu nu m-a inteles nici un moment si nu a fost alaturi de mine, dimpotriva. Doctorul mi-a spus sa fac o pauza de o luna inainte de a incerca din nou sa raman insarcinata, dar am avut doua cicluri anovulatorii (organismul simtindu-se nepregatit de o noua sarcina), asa ca am ramas insarcinata dupa trei luni (deci nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme, organismul se protejeaza singur si stie cand este capabil sa duca la capat o noua sarcina). In cele trei luni am fost cu moralul la pamant (ca tine acum), nu stiam daca pot avea copii, nu stiam de ce am pierdut sarcina, nu puteam vedea un copil fara sa-mi dea lacrimile. Cand am ramas din nou insarcinata, dorind sa duc neaparat sarcina la bun sfarsit si sa am un copil sanatos, m-am dus la control regulat ca sa ma asigur ca totul e OK. Dupa doua luni au aparut deja sangerari (am fost disperata!!!), m-am internat imediat in spital, dar nu am mai pierdut sarcina. A trebuit sa ma lupt mult singura (poate tu vei avea mai mult noroc) imi faceau tratament cu scobutil si nu mai stiu ce pentru ca sa nu am contractii, dar eu banuiam ca am o carenta hormonala (pentru ca are si sora mea) si nimeni nu vroia sa-mi dea sa fac niste dozari hormonale. Pana la urma m-am dus singura la spitalul Parhon, am dat de un doctor (nu mai stiu, din fericire cum il chema), care fara sa fie deloc impresionat de situatia mea, m-a facut cu ou si cu otet ca am venit fara trimitere (dar nimeni n-a vrut sa mi-o dea!!!). M-a trimis la alta doctorita, care mi-a facut in sfarsit dozarile hormonale mult dorite si am constatat ca am avut dreptate, aveam o carenta de progesteron si de aceea pierdeam orice sarcina. Am avut noroc ca am putut sa pastrez sarcina pana cand am facut toate cate ti le spun (cred ca numai Dumnezeu m-a ajutat). Mi s-a dat un tratament cu Alilestrenol (am inteles ca nu se mai foloseste) si hemoragiile au incetat. E adevarat ca nu am dus sarcina la termen, dar la 7 luni si 20 de zile am nascut un copil sanatos care are acum 10 ani si jumatate si cu care nu am avut nici un fel de probleme. Eu ti-am spus povestea mea, care poate nu e la fel cu a ta, dar poate cate ceva iti foloseste (macar si faptul ca nu esti singura in situatia asta, sau faptul ca istoria asta poate sa fie cu happy-end!). Am vrut sa-ti spun si ca, cel putin in Romania, TU trebuie sa ai grija de tine si sa lupti impotriva tuturor, daca nu ai noroc sa dai de un medic mai deschis la minte (scuze fata de medicii membri ai acestui forum, dar eu vorbesc de cei de care m-am "lovit" eu). Mult noroc si ai grija de tine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva, draga Geta si fetele cu burtica[gravi]! O hemoragie cat de neinsemnata in timpul sarcinii constituie o urgenta si nu se asteapta nici un moment, daca vrei sa pastrezi copilul! Nu se posteaza intrebari pe forum, nu se presupune ca e o falsa menstruatie doar pentru ca si altcineva a patit la fel! Te duci la orice cabinet ginecologic sau la orice spital si intri in fata, nu astepti la coada, esti o GRAVIDA CU HEMORAGIE!!! Daca nu este nimic grav, trebuie sa ti-o confirme medicul! Sanatate si mult noroc![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...