Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

probleme mari pt mine, minore pt altii....


geta_sava

Recommended Posts

Milia are dreptate, orice hemoragie in timpul sarcinii trebuie tratata cu toata seriozitatea. Am patit-o si eu cand eram prin luna a 2-a, au curs cateva picaturi maronii, am zis initial ca nu-i nimic, dar noroc ca am fost atat de inspirata sa-l intreb pe ginecolog.M-a chemat urgent la cabinet, sus pe masa, control vaginal, eco, si a descoperit ca am nu stiu ce buba pe placenta (nu mi-a zis exact ce e, probabil sa nu ma sperie), cert e ca am facut tratament cu Alilestrenol si Acid folic pana in luna a 4-a spre sfarsit.La eco se vedea ca o pata neagra intr-o zona a placentei.Desi nu am mai sangerat deloc toata sarcina,acid folic tot a trebuit sa iau pana in luna a 7-a.Asa ca nu-i de gluma cu sangerarile, oricat de minore par !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu sunt unul din cazurile cu final fericit.La prima sarcina am avut sangerari, am fost la spital unde m-au trimis acasa, sa stau in pat si sa iau vitamina E si nu mai stiu ce. M_am dus si la o policlinica particulara, mi-au facut analize, ecografie si au vazut ca era o sarcina oprita in evolutie de 2 saptamani.Nu am aflat niciodata de ce s-a intamplat, cu toate ca am facut o gramada de analize.Am plans mult, imi faceam o gramada de probleme, eram putin invidioasa cand vedeam pe strada gravide sau copii mici, dar Dumnezeu nu m-a lasat. La o luna dupa asta am ramas din nou insarcinata. Am fost imediat la control, hotarata ca de data asta sa nu scap nici un amanunt din vedere, in speranta ca totul o sa fie bine. Nici nu pot sa va spun ce disperata am fost cand au inceput iar sangerarile. Din fericire a fost doar o mica rana pe col, singura problema pe care am avut-o de-a lungul sarcinii. Am nascut un baietel frumos si sanatos, care ieri a implinit doi ani si care are deja o surioara de patru luni.Deci, curaj, ca se poate. Cu toate astea, durerea din sufletul meu n-a disparut nici acum. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei multumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns. Este socant sa citesti atatea povesti dar e bine ca sunt unele cu final fericit. Millie cred ca ai dreptate ca orice la orice semn trebuie mers urgent la medic, dar stii cum e mai ales cand esti fara experienta.... Ineleg ca tu ai ramas insarcinata la 3 luni dupa Bravo tie dar eu nu inteleg de ce mie mi-a zis medicul ca trebuie sa astept 6 luni pana sa raman insarcinata. Probabil la control voi sti mai multe! Bafta multa la cele care deja au burtica si Spor la incercari celorlalti....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acesta este raspunsul unui doctor cand cineva l-a intrabat daca timp de 2 luni se poate sa ii vina menstruatia peste sarcina. "Sarcina si menstruatia sunt doua fenomene ce se exclud reciproc. Daca exista sacina, nu mai apare sangerarea menstruala si invers, daca exista sangerarea menstruala, nu mai exista sarcina. Sangerare exista deoarece atunci cand sarcina este foarte mica, ea se nideaza (se cuibareste) in mucoasa din interiorul uterului intr-o zona limitata. Pana cand sacul ovular se dezvolta pentru a ocupa intreaga cavitate uterina, mucoasa situata in afara sarcinii se poate, uneori, elimina sub forma "falselor menstruatii". In aceste situatii sarcina se dezvolta normal. Dar ... poate exista sangerare peste o sarcina insa aceasta sangerare nu este similara cu sangerarea menstruala. Pot apare sangerari in timpul unei sarcini din diferite cauze : fibrom, endometrioza, dereglare hormonala, nidatie joasa ... Toate aceste cauze nu au nici o legatura cu sangerarea menstruala normala care are loc in afara perioadei unei sarcini. In cazul in care o sarcina este diagnosticata sigur si apar sangerari trebuie luata legatura imediat cu medicul ginecolog care are femeia si sarcina acesteia in observatie." [:)]Eli [il] de [bicla]si [dc]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...