Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

se declara sau nu


Midori

Recommended Posts

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
midori, [hia] e mai bine sa declari obiectele astea electronice; sotzul meu a declarat laptopul o singura data la otopeni si i-au emis o declaratzie cu seria acestuia; la iesirile ulterioare (multe, si cu avionul si cu masina),declaratzia veche a fost valabila si nu a mai fost nevoie de alta. numai bine, teo [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cite stiu eu, la vamä te intreabä dacä ai alcool, tigäri si obiecte electrice si electronice...care trebuie declarate. Era si cu banii ceva, dacä aveai peste 2000 $, trebuia declarat...acum am auzit cä a cäzut chestia cu banii. La fel e si cu produsele indigene alimentare si care se altereazä repede...dar acum imi ies din atributii si o lungesc prea mult...[:D] Eu n-am declarat niciodatä nimic[:D] si nici nu mi s-a intimplat vreo nepläcere, cu toate cä am "rupt" granitele cu Ro...[:D] Eu zic cä e mai sigur sä declari, cä nu picä cerul....sau mäcar sä spui la intrarea in Ro cä ai laptopul personal la tine, pe durata concediului...si o sä-ti spunä vamesul dacä trebuie sä faci declaratia scrisä, sau nu...cä doar nu ai 10 bucäti, sä faci contrabandä cu ele!!! Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu ca musca in lapte[:I]: si daca il declari trebuie sa platesti ceva? O intrebare similara am pus si eu mai de mult pe forum si la fel ca si acum parerile au fost impartite, asa ca nu l-am mai luat cu mine.[alcool] Cineva imi spunea data trecuta ca ar fi bine sa il declar direct la iesirea din Jp. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La iesirea din tzara se declara laptopul, altfel cand intri te pun sa platesti vama, chiar daca e obiect personal. Eu am patzit-o, dar i-am rugat sa nu imi ia bani, ca e computerul meu pesonal, sunt studenta, n-am decat 100Euro si stau doar patru zile in tzara apoi ies, dar o prietena care a fost mai artzagoasa si a incercat sa ascunda laptopul cand a intrat a trebuit sa plateasca 250 euro amenda ca nu a declarat laptopul la intrare. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta proprie, pot sa-ti spun ca e bine sa-l declari (o data, mai precis prima data). Eu l-am declarat la iesirea din tara si am primit o tzidula (o chitantza) pe care scrie numele meu, seria de pasaport si un cod unic de identificare al laptop-ului pe care la citit vamesul de pe "verso". La toate iesirile si intrarile ulterioare (si n-au fost putine!) la vederea laptop-ului eram intrebat : "- aveti hartia? " raspundeam "da" si mi se spunea: "pastrati-opentru data viitoare". Il declari o data si bagi hartiutza intr-un buzunar al port-laptopului si ai scapat de bataie de cap. e-Marius o zi buna, e-Marius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...