Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cat se plateste vama?


Recommended Posts

Cat se plateste vama pt produse electronice? Trebuie sa am chitantele la mine? Daca produsele nu sunt noi, se percepe taxa? Bijuteriile trebuie declarate? Daca sunt pt cadou platesc vama si pt ele? Gata. ca v-am inundat cu intrebari....dar m-am gandit ca poate o sti cineva.[greutati] Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Daca ai cetatenie romana pt produse electronice nu platesti vamä. Legea spune ca un roman care a stat 6 luni sau mai mult intr-o tara straina isi poate aduce acasa "ustensilele". Povestesc pt a mia oara dar noi din America adusesem o drujba si au vrut sa ne ia bani pe ea. Le-am invocat legea, le-am spus ca e a nostra si ei cica "Ei hai ca vedem ca stiti legea ...dar tre sa vedem daca e drujba sau altceva". Asta clar pot verifica pina nu mai pot si e dreptul lor. Dar daca nu esti cu bagare de seama te furä instant. Daca se incapatzineaza sa iti ia banii cere hartie cu suma exacta, cu semnatura, nume si stampila rotunda! Nu va lasati jecmaniti! (Ca o paranteza -noua vamesii de la Otopeni ne-au cerut bani de-o bere !!!!23 aug 2000 ca si data am tinut-o minte asa masca m-au lasat.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit-o de multe ori la vama din Otopeni.Ai dreptate papadie ,sunt de groaza vamesii in Romania[bang]Acum 5 ani mi-au cerut bani ca ,cica sa nu imi mai controleze bagajele.Dar bineinteles ca nu le-am dat nimik [:D]le-am zis ca nu au decat sa controleze ca am timp destul .Dar cand am fost ultima oara in tzara acum 1 an nimeni nu mi-a mai cerut sa imi controleze bagajul ,mi-au cerut doar pasaportul si gata[bis]Kiar m-am mirat atunci ,ma gandeam ca de cand au skimbat poarta de sosiri s-or mai fi skimbat si vamesii[;)] Cu drag, Erykutza ---„@un [pup] de aici din [japan] si [recevere]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela eu nu mai stiu acum cum mai este ,daca se mai plateste sau nu ,insa daca se mai plateste ,plata depinde de produsul pe care il ai,nu exista o sume anume la produsele electronice,eu am platit acum vreo 3 ani pe un aparat video 200$.[bang] Cu drag, Erykutza ---„@un [pup] de aici din [japan] si [recevere]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

wow, papa, chia asa? oamenii legii practic te fura daca nu cunosti legile...asta inca o data imi reconfirma ca e vorba de vamesii romani. Erika, pe mine tot timpul m-au controlat, fara exceptie, odata (la iesire din Ro insa) m-au si luat intr-o camera separata si m-au pus sa ma descalt...mi-au luat pantofii si mi i-au adus dupa 10 minute....nu stiu , asta e ghinionul nostru cred, imediat ne ia la puricat cu bagajele si abia le mai inchid dupa aceea ca tot imi ravasesc pe acolo. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

papa, revin....sti cumva unde pot gasi legea aceea, sa mi-o copiez si eu si sa le-o indic in caz de nevoie? daca am pasaport canadian dar celelalte acte romanesti, are ceva? sau vor si pasaport romanesc ca sa ma considere cu cetatenie romana?[hot] Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Adela, incerc sa raspund si eu la aceste intrebari ale tael ca tocmai ce am trecut prin astfel deprobleme la vama din Otopeni (de fapt sotul). el a fost in delegatie la firma mama din FR si de acolo i-au dat sa aduca o unitate centrala (pc)la filiala de aici si cand sa treaca de vama cu bagajele il intreaba: ati cumparat ceva?, la cer el spune NU, atunci ce aveti in bagaj?..si i-au controlat bagajele...si de aici a inceput nebunia...i-au oprit calc..pe motiv ca nu avea factura in original cu valoarea produsului etc....si de 5 zile face drumuri la aerport in vama sa scoata pc=ul...desi nu era al lui, era al firmei..a fost un tranfer intre firma-mama si filiala de aici...au zis cei de la aeroprt ca pe ei nu-i intereseaza..chiar si daca era pe persoana fizica tot trebuie sa plateasca TVA... si din discutiile cu cei de la vama, i s-a spus ca acum se platesc TVA la toate produsele, ce depasesc 100EURO/total....[bang]... adevarul este ca de 5 zile de cand merge sotul in aeroport la vama..a zis ca vamuiesc aia in draci acolo, desi pana acum nu a fost nici o problema...eu am venit din UK in aprilie si nu m-a intrebat nimeni nimic... nu stiu daca te-am ajutat prea mult, dar cel putin am spus experienta noastra in legatura cu ce se intampla acum pe aeroport.. Toate cele bune, Cati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Adela nu stiu exact la ce si mai ales cate produse electronice te referi dar iti pot spune ca daca atunci cand iesi din Canada le declari ca fiind ale tale, deci personale, vamesilor romani le fluturi hartia pe sub nas si nu au dreptul sa spuna nimic. Un prieten de-al meau a fost in Romania luna trecuta si a avut o problema asemanatoare cu o camera video digitala. Ei voiau sa-l puna sa plateasca vama dar a fost istet si a declarat-o la iesirea din Canada. Succes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...