Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce se face la botez?


bobi

Recommended Posts

buna ziua fetelor, probabil s-a discutat dar acum cu bb nu am timp sa caut si la "cautare" nu merge: poate ma ajutati voi... ce se face la botez? ce trebuie sa faca nasii, ce trebuie sa faca parintii? ma refer la cumparaturi, cadouri, etc, si cum se procedeaza cu botezul in sine, cine cum merge la biserica, cu ce se imbraca bb, etc. va multumesc tare tare mult, bobi si bb tudor andi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am botezat un baietel acum 4 ani, dar banuiesc ca lucrurile nu s-au schimbat prea mult de atunci.[b]In cazul nasilor[/b]: Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa inveti Crezul, pe care va trebui sa-l spui la botez. Apoi, vezi cam cat costa slujba de botez la biserica (eu am dat intai un avans). Lucrusoarele pt bb ar fi: o panza alba pe care va iesi bb cand va fi scos din apa, un pampers, lucrusoarele cu care vrei sa-l imbraci, sosete,etc. si o fasa pt botez (intreaba vanzatoarea de la magazin, stie sigur despre ce e vorba). Mama bb-ului stiu sigur ca va trebui sa participe la o slujba inainte de botez (molifta parca). Cadouriel sunt discutabile, vezi cum te intelegi cu nasii. A doua zi dupa botez i se va face o baie [baie]lui bb(cam cum e cu ursitoarele)de catre papaNasa. In cadita i se pun: o moneda de argint-sau ceva de argint, o pana, etc. Dupa iesirea din apa a lui bb, el va fi uns cu mir la toate incheieturile si pe frunte. Eu cel putin asa am facut-eu fiind papaNasa. Doamne ajuta, sa va fie bine si sper ca m-am exprimat indeajuns de bine ca sa fiu inteleasa. Adlemi[gravi]si bb[bb]de 18 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da exista: Cine nu poate fi nas de Botez? Cei care trãiesc necununati, adicã în concubinaj; cei ce sînt catolici sau sectanti; cei ce nu cred cu tãrie în Dumnezeu, nu merg la bisericã si nu sunt ortodocsi; cei ce înjurã de cele sfinte, sunt betivi si trãiesc în desfrânãri, ca si cei ce sunt din familii mixte sau dezmembrate si au nume rãu între crestini nu pot fi nasi de botez si de cununie. Nu este canonic sã fie mai multi nasi de botez si de cununie, cãci prin aceste sfintei taine ei se înrudesc unii cu altii, nemaiavînd voie copiii lor sã se cãsãtoreascã între ei. Pentru mai multe detalii citeste la "Botezul in rit ortodox" http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=302 Sa va fie de folos ! Ioana si [copil] Stefan Dimitri http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b32aaebf6598
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca la botez nu e nici o intedictie sau o conditie pentru nas. La cununie intr-adevar nasii trebuie sa fie cununati, dar pot fi si 2 sau 3 perechi de nasi (in functie de zona geografica), la botez, in schimb, nasul este practic unul singur, adica cel care tine copilul in brate fara a exista o interdictie din partea preotului (care oricum nu intreaba, pe noi nu ne-a intrebat daca suntem ortodocsi sau altceva). Probabil ca sunt niste chestii discutabile, dar eu asa stiu si asa consider ca e bine. Toate bune! cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bobi
probabil s-a discutat dar acum cu bb nu am timp sa caut si la "cautare" nu merge: poate ma ajutati voi... ce se face la botez? ce trebuie sa faca nasii, ce trebuie sa faca parintii? ma refer la cumparaturi, cadouri, etc, si cum se procedeaza cu botezul in sine, cine cum merge la biserica, cu ce se imbraca bb, etc.
Sunt o gramada de obiceiuri si ritualuri pe care le indeplinesc nasii, moasa, parintii. Noi l-am botezat pe Dinu la sfarsitul lunii mai. A mai fost un subiect in perioada aceea dar cum nu-mi aduc aminte nici autorul nici tilul imi este greu sa dau de el fara "cautare". Initial vroiam sa "contemporalizam" putin ceremonia dar am primit "indicatii" atat de clare si frumoase legate de obiceiurile vechi incat pana la urma le-am urmat pe toate. Cred ca te poate ajuta cel mai bine adi69 pentru ca de la ea am primit cele mai vaste explicatii. (Nici nu stiu daca am apucat sa-i multumesc atunci... asa ca, ma "lipesc" de subiectul tau si: Multumesc Aditushca, hai!)
quote:
Originally posted by corina teo
Daca tot vorbim despre botez, stiti cumva daca exista vreo interdictie data de biserica ortodoxa impotriva nashilor de alte religii (in special musulmana )?
Cum in ritualul botezului nasii trebuie sa rosteasca "lepadarile", "Crezul", si "marturisirile(... si ma rog Lui ca unui Dumnezeu si Imparat)" nu prea merge cu nasi de alta religie. Q (Gabriela si Dinu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...