Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

LOTERIA VIZELOR USA


Recommended Posts

Pentru cei interesatzi: Loteria vizelor "Diversity Visa" Începând cu acest an, toti solicitantii care se înregistreaza pentru a participa în programul de imigrare "Diversity Visa", trebuie sa faca acesat lucru în mod electronic pe pagina de internet destinata, www.dvlottery.state.gov. Pagina de web va deveni operationala si aplicantii o vor putea accesa începând de sâmbata, 1 noiembrie 2003, pâna marti, 30 decembrie 2003, pentru a completa formularul electronic de participare la loteria vizelor. Scrisorile de participare trimise prin posta pentru înregistrarea în cadrul programului loteriei vizelor nu mai sunt acceptate. Sectiunea 131 a Legii de Imigrare din 1990 (Pub. L. 101-649) a modificat INA 203 prevazând o noua clasa de imigranti cunoscuta ca "diversity immigrants" (imigranti DV). Legea pune anual la dispozitie 50.000 de vize de rezident permanent persoanelor din tari cu rate mici de imigrare în Statele Unite. Programul anual DV pune la dispozitie vize de resedinta permanenta, persoanelor care îndeplinesc cerinte simple dar stricte de calificare. Solicitantii de vize DV sunt selectionati printr-o tragere la sorti aleatorie, facuta de un computer. Totusi, vizele sunt distribuite pe sase regiuni geografice, cu un numar mai mare de vize acordat regiunilor cu o rata de imigrare mai redusa, si cu neacordarea nici unei vize tarilor care au trimis mai mult de 50.000 de imigranti! catre SUA, în ultimii cinci ani. In cadrul fiecarei regiuni geografice, nici o tara nu poate primi într-un an mai mult de sapte la suta (7%) din numarul de vize DV disponibile în fiecare an. Pentru DV-2005, persoanele nascute în urmatoarele tari* NU se califica sa aplice pentru program deoarece aceste tari au trimis mai mult de 50.000 de imigranti catre SUA în ultimii cinci ani: CANADA, CHINA (continentala), COLUMBIA, REPUBLICA DOMINICANA, EL SALVADOR, HAITI, INDIA, JAMAICA, MEXIC, FILIPINE, PAKISTAN, RUSIA , COREEA DE SUD, MAREA BRITANIE (cu exceptia Irlandei de Nord) si teritoriile sale dependente si VIETNAM. Persoanele nascute în Regiunea Adminstrativa Speciala HONG KONG, Regiunea Administrativa Speciala MACAU si TAIWAN se califica în cadrul programului biankita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc mult biankita ! Deci nu se mai trimit scrisori prin posta ci se aplica prin e-mail ? Iar perioada nu mai este din prima luni din octombrie timp de 30 de zile , ci s-a mutat in lunile moiembrie si decembrie ? De anul asta poti sa aplici timp de 60 de zile (adica tot nov. si dec. )? Am si eu urmatoarea nedumerire : Mie mi-au spus mai multe persoane din Ro ca daca aplic pt. Loteria Vizelor si nu ma selecteaza calculatorul, iar ulterior primesc invitatie de la rude din SUA (care au acte in regula, viza H pe 10 ani, deci nu sunt imigranti ilegali )NU AM NICI O SANSA CA SA-MI ACORDE VIZA TURISTICA DE LA AMBASADA pt. ca ei considera ca eu vreau sa raman acolo din moment ce am aplicat pt. Loterie. Oricum, daca ma duc in vizita las in tara sot, copil, parinti, casa si deci nu am intentia sa raman acolo, ci doar sa merg ca turist. Daca as castiga Green Card-ul prin Loterie, ar fi cu totul alta situatie: as pleca cu sot , copil si drept de munca. Sincer, nu stiu ce sa fac, mi-e teama ca daca aplic pt. Loterie, cei de la Ambasada SUA n-o sa-mi mai dea viza de turist, si-mi doresc tare mult sa ajung in SUA , chiar si ca turist. Voi ce ziceti, o fi adevarata chestia asta ? Laura - mama lui Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu,nu,nu e adevarat!Atunci studentii care vin la lucru pe timpul verii si dintre care majoritatea sunt aplicanti la Loterie,cum primesc viza? Daca te intereseaza totusi mai mult despre acest subiect,o sa-ti trimit o adresa unde te-ai putea interesa mai exact. [gravi]Irina & Vevemica & margica din burtica[:D] Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." (Shakespeare)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru info - http://www.usnis.org Si Laura - nu e adevarat - nu are nici o legatura ca ai depus la Loterie si te duci in vizita! Noi avem amici romani - acum in State - care au fost in vizita dupa ce depusesera dosarul la Loterie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...