Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Intrebare despre bone


Recommended Posts

Fetelor, am si eu o rugaminte. Va rog mult, imi puteti comunica parerile voastre referitor la alegerea unei bone? Ce urmariti in mod special? Experienta, atasament, comunicare in relatia cu cel mic? Mi-ar prinde bine parerea voastra si experienta voastra. Multumesc anticipat si sanatate la puiuti, Gabriela si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
MA vut o bona pt scurt timp aici, a stat de cateva ori cu Andra cand am iesit in oras doar noi doi. De atunci am fost plecati sau a fost cineva la noi, dar teoretic mai putem apela la ea oricand. Am mai scris asta: nu avea deloc experienta cu bebei mici, eu i-am arata cum sa schimbe un pampers si cum sa-i dea lapticul. Cred ca s-ar fi descurcat si daca era vorba de papita cu lingurita. Nu stiu cum se spune asta in termeni psihologici dar cel mai mult ne-a interesat: sa fie descurcareata. Cu un copil poti fi pus in diferite situatii in care tb sa reactionezi repede si cu capul limpede. Nu am ajuns la detalii de genul: facut curat, spalat, calcat, etc. de aceea nu ma pot exprima despre capit. asta. Poate o sa para ciudat da' la anumite chestii nu as avea nevoie de prea multa "proprie initiativa". Adica daca eu ii spun ca aia tb sa faca la ora resp., atunci aia sa faca (la copil ma refer). Dupa ceva timp putem discuta si despre parerile proprii. Ce sa mai spun: curatenia si igiena personala ... nu spun decat: luna! Varsta: nu am prejudecati , poate fi perfecta pt copil si la 15 si la 40 ani (apropo de sub. Adelei unde sunt multe experiente proprii cu bone mai tinere sau mai la varsta a 2-a) pregatirea: si aici la fel, poate nu a avut posibilitatea sa termine un liceu sau poate a trecut prin facult. ca "voda prin loboda", conteaza ce are in capusor si daca si-l foloseste. Nu stiu cat te-am ajutat, poate daca mai scriu fetele cu mai multa experienta imi mai vin idei, sau te ajuta ele mai mult. Succes! Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, [hia] niciodata n-ai sa gaseshti pe cineva "ideal" shi, de multe ori, nici noi nu facem intru totul ceea ce pretindem unei bone. Totul cred e sa nu te-ashteptzi/ sa ceri prea mult, in fond, majoritatea sunt femei simple, fara multa pregatire shi cu anumite limite. Pentru mine f. importante sunt: 1. In ceea ce priveshte copilul: buna-vointza - sa fim serioshi, sa ingrijeshti un copil nu e treaba de licentziata la Oxford, e totushi o munca necalificata, important este sa aiba buna-vointza sa vrea sa faca ce trebuie sau ceea ce-i spui sa faca. Chiar daca n-ai avut copii niciodata nu cred ca nu te duce capul ce sa faci cu un sugar/copil mic, totul e sa vrei. Pentru copiii mai marishori: o minima educatzie si bun-simtz. 2. Cinstea-corectitudinea . Cel putzin in Ro trebuie sa fii f. atent pe cine bagi in casa, mai ales ca-i lashi totul pe mina: casa, chei, bunuri, bani etc. In ceea ce priveshte experientza, e o chestie relativa shi mie mi se pare irelevanta / vezi ce-am scris la pct.1 , potzi lua tzeapa chiar cu alea care zic ca au, chiar shi daca vin cu recomandari Atashamentul fatza de copiii tai: e chestie de timp Comunicare in relatzia cu cel mic: e prea mult cred, adica prea subtil, astea sunt finetzuri deja. De obicei, vrei sa-tzi ingrijeasca copilul, sa stea cu el, nu sa-i faca ea educatzie. Cred ca e f. bine sa gaseshti pe cineva fara familie sau in orice caz fara probleme familiale care sa-i afecteze munca, cineva care sa aiba nevoie de banii tai, dar careia sa-i placa totushi sa vina la "servici" (sa nu vina doar pt. bani) Succes! tzi-am facut capul mare! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiate din http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=10626 postat de monica pentru mine au contat urmatoarele: - sa nu fie fumatoare!! - sa nu aiba animale în casa (pâna la urma am facut rabat :-(( - ce a lucrat înainte - sa nu fie bolnava - sa fie în putere - sa aiba rabdare - sa fie curata am mers pe prima impresie (cum vorbeshte, cât e de îngrijita, etc.) mai sunt multe de spus...poate mai vorbim! postat de roxanal sa enumeram : * responsabila * curata * sanatoasa * rabdatoare * sa aiba experienta (daca a mai lucrat cu copii) * sa aiba dorinta de a invata * sa aiba aplecare spre copii(conteaza foarte mult sa-i placa ce face si sa stie ce are de facut, mai ales in cazul unor probleme) * sa faca excat ceea ce vrei tu, nu sa zica ca tine si sa faca ca ea(multe bone,mai els cele cu experienta cred ca mamicile nu prea stiu ce sa faca cu copii lor asa ca fac cum stiu ele) asta-i cam tot ce mi-am amintit acum! succes postat de iomi Eu am urmarit in special reactia lui bb si cum se intelege cu ea la prima intalnire. Cred ca e foarte important asta, bineinteles pe langa toate cele enumerate mai sus. E foarte dificila alegerea, dar trebuie sa fii atenta la toate amanuntele, sa ii studiezi reactiile, pt. ca de multe ori persoanele neavizate se dau usor de gol... Succes! postat de ivonne Pentru noi au contat, in aceasta ordine: -nefumatoare!!! -cu referinte verificate -curata -calda, iubitoare, responsabila, cu experienta -fara greseli gramaticale ... si pana la urma tot pe feeling am mers.. postat de cati10 Subscriu la toate cerintele care le-au scris fetele dar as vrea sa mai adaug si eu cateva-din experienta. -sa discutati CLAR de la inceput daca face ceva in casa(in sensul ca face o ciorbica sau un piure, etc) pentru bebe. -daca mai face altceva in timp ce doarme bebe. -concediul-(daca ii dati asa ceva)-cate zile, cate sunt platite. -daca copilul este plecat sau sta altcineva cu el(bunic, bunica...) ii platiti sau nu zilele respective. Si in primul rand sa nu va fie jena sau teama sa intrebati ceva anume...este in joc copilul vostru. eu cred ca trebuie discutate foarte bine toate conditiile, inclusiv cele materiale ca sa nu fie neintelegeri sau nemultumiri de nici o parte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...