Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fete din Austria gasim pe aici?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 266
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Babee, Eu sunt inca in Romania, dar in curand urmeaza sa ma stabilesc in Austria. Sotul meu , are inca din 1991 domiciliul acolo si urmeaza sa ne " reintregim". E super sa pot comunica cu romance care au experienta vietii acolo caci eu sunt panicata rau de ce va sa fie.... Azi, ceva mai devreme , pe chat unde era mare aglomeratie, scumpa de papadie m-a trimis sa-mi caut prieteni pe forum , printre austriece. II multam fain ca uite am gasit. Ce zici , facem club? Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai eu am zis ca facem[8D]...si cum am scris si saptamana trecuta pe forum, eu si burtica deja ne-am intalnit cu o alta mamica cu burtica si bebe.am anuntat ce si cum, dar noi speram sa fim mai multe la viitoarea intalnire...te asteptam, si sa nu fii speriata....asa este la inceput..dar vei vedea ca sunt si oameni buni prin alte locuri...Nu te astepta sa te primeasca toata lumea cu bratele deschise,ca deh...niciunde nu se intampla asta.In Austria in Austria, dar unde va stabiliti?? Numai bine...Iubi si bubu mic care se agita rau....[hop] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, aici se pun urmatoarele probleme:locul de munca si locuinta.Daca are deja cetatenie, este usor, cu cerere i se poate da..dar in orasele mari:Viena, Graz,salzburg, Linz..etc, chiriile sunt cu mult mai mari decat in alte locuri.Presupun ca sotul tau are cetatenie daca faceti reintregire de familie, cu roman nu este posibil decat rar..cu austriac imediat.Atunci implicit ai si tu drept de munca..si se mai gaseste cate ceva, eventual iti mai spun eu pe unde ce si cum...un mimin de germana sa ai(valabil Viena).Invatamantul este foarte bun peste tot, mie una asa mi s-a parut..., o spun din experienta..in rest..o sa iti fie greu..la inceput... Eu acum aproape 3 ani faceam mereu socoteala cat costa ceva.Din silingi(acum euro), transformam in lei..si ma socam...acum m-am invatat nu mi se mai pare ciudat.Inceputu-i greu..apoi te inveti. Am vazut ca ai lasat mesaj pe pagina persoanal, mercic[dual]. Daca tot mai stai online, mai bine folosim ceva sa discutam daca vrei....Si sa va traiasca bebe-ul...[grup] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Babee, astazi am avut activitate. Ti-am votat site-ul de exemplu, m-am mai uitat la pozele tale ca sa intru putin in atmosfera de acolo.... De hotarat unde ne stabilim e mai greu... Sotul mea are serviciu stabil in apropiere de Amstetten. Lucreaza la o fabrica de lifturi sau componente de lifturi sau cam asa ceva. Oricum eu sunt foarte interesata de piata imobiliara. daca gasim ceva , cred ca as fi in stare sa stau si in cap numai sa avem si noi o casuta cat de mica acolo. Ca degeaba avem casoi in Romania daca eu sunt la Ana si el la Caiafa.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Victoria, Dupa cum vezi eu sunt ala hotaratu' ( sa ma stabilesc acolo) si nehotaratu' ( in ce oras sa ma stabilesc). Pas 1 . Vad si eu ce posibilitati sunt sa gasim o locuinta la preturi neastronomice ( de cumparat) pas 2. vad si eu ce posibilitati sunt sa inscriu Ancuta la o gradinita. Pas 3. vad si eu cum pot sa invat germana , ca sa nu stau ca bomboana pe coliva acasa. Pas 4. Vad si eu pe unde mai sunt romance , ca sa nu innebunesc fonfaind toata ziua pre limba lor. Pas 5. Il conving eu sa se mute cu serviciul. Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...