Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fete din Austria gasim pe aici?


Recommended Posts

Fetelor, SINT MINDRA DE VOI, DE NOI !!! Si acum imi cinta inima de bucurie ca ne-am intilnit ! A fost o intilnire pe cinste, desi vremea n-a tinut cu noi, ca ploua rece. Uitasem sa iau palaria aia de care va spuneam, doar o umbrela pe care inafara de faptul ca ti-o smulgea vintul nici nu puteai s-o tii deschisa ca era foarte multa lume. Cind am ajuns la Dom eram singura: Alexandra tocmai suspina acasa (nu putuse inca veni si credea totul ratat) dar s-a reparat, uscat lacrimile si venit din urma; Toria tot facea turul orasului cautind un loc de parcare - iar cind a gasit in sfirsit unul am ramas eu fara curent la telefon mobil. Cit am alergat sa gasesc un telefon public, cu ploaia in cap ! Dar cind vrei cu adevarat ceva Dumnezeu tine cu tine, asa ca ne-am gasit in alta parte (Haus der Natur) daca nu la Dom, desi nimeni nu cunostea pe nimeni. Apoi a venit si Cat (& Co.) din Burghausen, cu succes recuperati din ploaie. Putin mai tirziu, hop si Alexa, URA !!! Stiti citi am fost ? 9 mari si 3 mici, a fost grozav, parca ne-am fi cunoscut dintotdeauna. Bineinteles ca am fost si in Piata de Craciun cind am terminat cu cafeneaua si ne-am facut putin de cap cu vin fiert, langosi si toate alea. Si...oare ce sa va mai spun ??? Doar ca in cintecul ala: ´Si-alta dat, si-alta data o s-o facem, o s-o facem si mai- si mai lata !´ Acesta a fost doar inceputul. Sa vedeti ce frumos va fi cind ne intilnim toate. Ar fi trebui sa fiu racita cobza de cit am umblat fara palariune; si n-am nimic, mi s-au incarcat asa de frumos bateriile sufletesti de nici macar raceala nu m-a atins. Data viitoare s-ar putea sa aduc prieteni noi: o austriaca si doi (el+ea) romani. Viena, multumim pentru poze, sinteti minunate ! Va urma- Nelke (un prieten în plus nu strica niciodata...)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 266
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut fetele, sunteti bine restul? Noi am facut un nani mic acum si m-am trezit uda toata(transpir ceva de speriat, nu mi se intampla inainte, presupun ca de la sarcina, nu??) si cam plictisita.Nu-mi vine sa mai ies din casa ca e tare frig, si cu masina e bine, dar cat stau la aer??[V]S-a lasat frig de-ala ca nu-l treci nici cu 7 cojoace, si ma gandeam ca daca e sa dea zapada gata, nu mai ies din casa.Mi-e frica singura, sa nu cad, etc.Doar sa luam sanie si sa ma plimbe Vio[:D](adica in imaginatia mea doar, ca in rest nu se poate-Vio operat n-are voie sa ridice 5 kg, dar sa traga 77[:D][:D]). Totusi mergem azi la medicul de familie, si sa vedem ce-i zice de menisc...si poate trece(sper si eu, na)Si apoi..stiti cum sunt barbatii, fac din tantar armasar[:D]ca parca e sfarsitul lumii. Nelke, ma bucur ca v-ati intalnit, ca ati trecut peste toate piedicile si Dumnezeu ne-a ajutat sa fim sanatoase si sa ne vedem.Se pare ca voi ati fost mult mai multi, la noi gasca mai micuta.Eu de fel sunt o plimbareata, asa ca de-abia astept sa-l avem pe bebe si sa treaca putin timp, si gata, la plimbari si intalneli.Cum va spuneam si alta data, nu am ajuns inca la Salzburg, si culmea e ca nici sotul meu, de-atatia ani aici nu a ajuns.Duminica, cand am dus-o pe Anto la gara,serios ca-mi venea sa raman in tren sa ma plimb, ca tare-mi place...Dar lasa ca mult nu mai e, si apoi [bonjovi][bonjovi][bonjovi] Safta calareata cum zice mama[:D][:D]. Eu acum astept Craciunul, de-abia astept sa fac bradutul si sa ascult colinde ...(ca de colindat n-o sa ne colinde nimeni), si nu stiu, am impresia ca asa repede a trecut anul asta...serios, voua nu vi se pare??[pegeam] Anto, pupici la voi, si vorbim curand...Alina am mai stat atunci nitelus de vorba dar ni se inchideau ochii si eram moarte de somn.Si-asa, parca nici nu a fost, nici n-am apuca sa vorbim mai mult...si stii cum e. Sa nu uit, Alina, cand treci pe-aici sa dai un semn, daca vii cu trenul maine, merg eu cu tine la aeroport daca vrei.Sau duminica, pana in 2 ne vedem nitel daca puteti, la 2 e botezul(puteti sa asistati daca vreti...se va face la capela, langa Rathaus).Si cam asa... Pupici la toate si la un grup cat mai mare[grup][flo][flo][flo] P.S. asteptam pozele de la Salzburg!!!! 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motto: ´In gradina lui Ion toate pasarile dorm toaaateee paaasariile dorm- numai una n-are somn si zboara din pom in pom tot chemindu-l pe Ion...´ etc... Si p-asta am ascultat-o dupa prea-frumoasa noastra intilnire (cînd spun ´întilnire´ ma gindesc bineinteles la ambele noastre intilniri, cea din Salzburg si cea din Viena - - cind veti vedea pozele ma veti recunoaste dupa mina mea ridicata in sus, cu semnul de VICTORIE !!! ´Esti nimeni pina te iubeste cineva.´ - nu-i asa ca e adevarat si frumos, Club Austria ? Azi am fost cumva in transa, nu 100% pe pamint: totusi mi-am facut cu brio datoria la serviciu si ma simt si mai puternica decit inainte acum, cind inima mea este plina, asa de plina ca ameninta sa se reverse... unde ? peste tot, sint asa de fericita incit ma simt in stare sa daruiesc tuturor prietenie si dragoste ! Tot nu v-am povestit destul (prea prozaic) despre intilnirea nostra. Azi m-am uitat pe harta (eu prin natura meseriei lucrez foarte mult cu hartile si stau binisor daca nu cumva foarte bine cu geografia): aveti habar, drage vieneze, de unde au venit toate (& Co.) ??? Eu eram singura din orasul Salzburg, de unde au venit si in ce conditii - imi smulge admiratia si ar trebui sa dau atitea premii ca nu stiu cum sa le impart; însir propunerile acilea, spre judecata voastra cu mentiunea ca ordinea in care le însir n-are de-a face cu prioritatile, doar cu memoria, îmi permit deci sa va prezint (pe cît pot) ´Gasca Salzburg´: ***Toria (=Victoria): prima ´piatra de temelie´ pe care am gasit-o. De la primul contact am avut o impresie pozitiva (eu, care am asa de mult de-a face cu oameni, am invatat sa ascult ce spune ´degetul cel mic´, sau inima); Asadeci: nu numai ca Toria a venit, dar n-a venit cu mîna goala: ci împreuna cu ea erau: 2 buc.copii formidabili, nr.1 Alice (cu care m-am împrietenit la catarama, cred ca data viitoare deja schimbam sosete... ha, ha p-asta n-o stiti) al doilea copilas dragut (Jan) nu prea m-a bagat în seama, dar am rabdare pîna mai creste-- înca nu l-am dat de-a hütza în brate- eu am timp...). Asta nu e tot: Tori a mai adus înca un prieten de nota zece, din Maramures, cu foarte mult umor, un baiat ca un brad de-al nostru, pe deasupra si nevasta (austriaca- - doamne, fetelor, tîrziu am bagat de seama ca nu stie BINE româneste... dar I-A PLACUT si abia asteapta sa ne vedem iar !) Mai era si soacra noului nostru prieten. Sigur ca n-a priceput o iota româneste. Si totusi a fost OK, cînd oamenii vor (ca noi) exista frumosul `se poate !` Asadar: propun pentru Toria un premiu de vitejie, nu numai c-a venit, c-a facut de trei ori turul orasului Salzburg pina a gasit o parcare, propun premiu de vitejie pentru Toria pentru urmatoarele: 1) Pentru ca Toria este ce este. (numele ei întreg, Victoria - nu-i asa ca va suna tuturor minunat, de simbata incoace ?) 2) Ca are doi puiutzi frumosi (Alice si Jan) stiti deja. 3) Toria nu vine cu mîna goala la întîlnire, mai aduce 2 (pe mama soacra o lasam deocamdata în liniste, ca a fost putin stressant) prieteni formidabili (i-am vazut, credeti-ma !) *** Alexandra !!! Aveti habar, stimati oameni, CE tocmai facea ea cînd am sunat-o zgribulind de pe treptele Dom-ului din Salzburg ? Tocmai dadea la soareci, era dupa ora 14, eu eram stropita de ploaie, ea de lacrimi (´ma simt asa de singura...` zice ea, eu:`nu-i nimic, nu esti deloc singura, vino încoace...´ Da-aaa. Si pe Alexandra o propun pentru premiu de vitejie. (Aaaa... sper ca-mi da voie, draga de ea, sa va spun ce ea nu poate spune: cu noi i s-au uscat lacrimile, cu noi a rîs, cu noi a colindat orasul, cu noi a facut planuri de întîlneli de primavara. ***Cat !!! (sau Catrin, sau Katrin ?)& Co. ??? Jos palaria (egal de-am avut-o sau nu, simbolic !)de-o suta de mii de ori, stimati oameni ! EI chiar au fost la Dom, dupa mine (eram deja cu Toria & Co.), pe ploaie amarnica, de-ati sti cum si ce rece ploua ! Da-i cu indicatii la telefon (Toria), cum sa iasa pe malul rîului si sa mearga tot-înainte... Am ramas eu ´de serviciu´ si tema mea a fost sa gasesc 2 adulti + 1 copil (pe care nu i-am vazut în viata mea) într-o oarecare statie aglomerata de autobuz. Sa nu cumva sa va închipuiti ca nu i-am gasit. Nu ma întrebati cum, nici eu nu stiu, i-am gasit. Doi puiuti formidabili+ copilas (Cat si Liviu + Daria- asta e aia mica: pîna acum înca n-am vazut un copil asa frumos si cuminte - - hop, hop, înca nu cunosc copii vostri !) Precum vedeti, si pe ei îi propun la pemiu pentru vitejie. Va invit sa votati si sa alegeti, de puteti. Eu nu pot discerne, eu va iubesc pe toti. Bunul Dumnezeu sa ne ocrotesca pe noi toti, sa se uite în inimile noastre si sa ne ajute si sa ne înfrumusetete dupa cum meritam. Mie mi se pare ca mi/ni s-a deschis o cale noua si frumoasa. Vi se pare si voua ? Nelke (un prieten în plus nu strica niciodata...)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babee Gabriela, dar cum de reusesti tu sa te misti asa de mult si sa rezolvi atatea lucruri cu burtica cu tot? ca io dupa ce alerg o ora prin casa dupa si pentru Adriana jr obosesc crunt, iar seara, dupa ce se culca, nu mai sunt in stare sa imi misc nici degetele pe tastatura!! ai luat vreo vitamina de care nu stiu eu? [cool] salutari celorlalte fete si noapte buna! Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, e secret[:D][:D][:D]Eu sunt tare activa de fel, si n-as putea sta locului prea mult.Cred ca asta e..ca m-agit si eu destul prin casa, dar cel mai mult imi place sa ma plimb pe jos.Si in seara asta m-am incumetat(cu Vio alaturi desigur[:D]) si am venit si eu obosita.Dar macar sa dorm bine la noapte.Fii activa si e mai bine...ca si la patinoar as merge dar mi-e cam frica acum[:D] toate bune[bibe] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelke ai vorbit minunat despre toti,pot sa spun ca esti minunata si ca daca ai scrie un roman ai face cariera.daca nu stii, tu atingi unde doare si cred ca lacrimile nu sau uscat bine ca vin altele(astea de bucurie)[:)].asa cum ti-am mai spus esti "puterea in persoana".[greutati].te pup dulce[pup] gandler
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru mamicile cu burtica si fara:eu nu beau alcool,nu beau cafea,nu fumez;asta e bine.cum va simtiti voi?eu dupa cum stiti am doar 9 saptamani dar burta pot sa spun ca nu am,nu ma ingras dincontra slabesc.voi cum v-ati simtit,sau ce schimbari au intervenit la voi?va pup pe toate si astept un raspuns,pentru o viitoare mamica care are nevoie de sfaturi si ajutor de la MAMICI[gravi]. gandler
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...