Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Retete rapide


Marianar

Recommended Posts

n-am inventat eu nimci nou : salata de telina se da pe razatoare morcov si telina (in functie de nr de persoane flamande) se adauga bucatele de pui preparat la cuptor (in general fac salata asta cand am resturi de pui facut la cuptor) se adauga maioneza, sare si piper. se amesteca toate ingredientele, si gata. e o solutie cand imi ramane cate o pulpita si o jumatate de piept care zac in frigider.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns
reteta rapidade branza o ciudatenie locala (tara fagarasului) se poate face tot in bucatarie din lapte de bivolita sau vaca nefiert: -se pune laptele la fiert -inainte de a da in clocot se picura putin otet de mere (sau bors) -branza coaguleaza si se scoate cu sita din zerul brusc limpede ce o inconjoara este o chestie foarte rafinata, cu gust bland si carnatie piersicoasa. in principiu nu se conserva, e un fel de reteta a bunicii de pe o zi pe alta. www.ajutormenaj.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mor de faome si imi curg balele in fata monitorului astuia. Sunt la serviciu si am comandat mancare libaneza si s-a pierdut pe drum...si masochista cum sunt, ma uit pe retete. PS: Buna, Iris79, incantata de cunostinta...eu sunt 78...nice to meet you!!!![pup] http://community.webshots.com/user/yrys78 Yrys78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Trandafiri-Se servesc f. bine langa bere. Se face un aluat ca si ptr. patura de taitei. Dupa ce s-a intins cu sucitorul si s-a pudrat cu faina, se taie in fasii cam de 2 cm latime.Se ruleaza fiecare fasie pe degete (3 degete nu mai multe) si se arunca in uleiul bine incins. Nu se lasa in ulei dacat pana cand isi schimba putin culoarea.Deasupra se poate presara sare. P.S. In aluat se poate adauga si branza si putin chimen. MG
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Eu fac urmatoarea crema pentru foile de napolitana: Ingrediente : 2 oua 8 linguri faina 1 litru lapte 12 linguri zahar (eu pun la ochi) miez de nuca prajit si maruntit Amestec ouale cu 6 linguri zahar, adaug faina si treptat laptele. Apoi se pune pe foc si se amesteca in continuu pentru a nu se prinde de oala. O lasati pana fierbe, apoi se da la o parte. Separat se pune la caramelizat celelalte 6 linguri de zahar, iar cand s-a topit se adauga crema deja facuta. Se amesteca cele doua compozitii si se aduaga si miezul de nuca. Se mai lasa sa fiarba putin, cam 5 minute, dupa care se pune la racit. Recunosc este o reteta putin mai complicata, dar credeti-ma ca merita.[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand sant in pana de idei, obisnuiesc sa fac placinta cu carne (sau cu ciuperci, branza, dulceata, mere, etc) Cumpar din magazin ''foi de placinta'' ( 25000 lei/pach,)sint f,f,f subtiri(1 pachet ajunge pentru 1 tava normala de aragaz) si incep asezarea in tava: 1 rand foi, unul de umplutura,1 rand foi, unul de umplutura, etc iar deasupra se pune smantana, iaurt, se orneaza si se da la cuptor cam 20 min. Se serveste de preferinta calda. E super buna si rapida . MG
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...