Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Retete rapide


Marianar

Recommended Posts

Nu stiu daca a mai scris cineva asta ... Eu pun intr-o farfurie plata niste frunze de salata verde apoi iau piersici (jumatati de piersici) din sirop (la conserva) si pun peste piersici salata de ton cu maioneza. Asez pirsicile cu salata ton pe farfurie si le mai las vreo ora la frigider. Pofta buna Simona si Maria Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iei o chifla taiata in doua, ungi feliile cu putin unt, pui dupa gust ketchup sau maioneza sau alte sosuri, cite o felie de cascaval subtire, putina ceapa, o fripturica din frigider, sau sunca - 2 min la microunde si ai un fel de hamburger facut de tine. Miruna, Horia si Martin, 26 August 2003 http://community.webshots.com/user/petimiru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OMLETA CU VINETE INGREDIENTE: pentru 2 pers. -1 vinata, -2-3 ls.ulei, -2oua mari s-au 3-4 mici, -2ls. smintina, -sare,piper.nucsoara de muscat MOD PREPARARE: Se curata vinata de coaja se taie felii se sareaza si se lasa ca.10-15 minute deoparte. Dupa aceea se pun feliile intr-un servet si le zvintam bine. Intr-o tigaie se pune uleiul la incins se pun feliile de vinete la prajit si dupa ce se intorc se toarna peste ouale batute in prealabil cu smintina,sare,piper si nucsoara de muscat. Se lasa sa se omogenizeze dupa preferinta si se serveste fierbinte cu salata de sezon. schuster laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Conserva de mazare cu baby carrots (se gasesc la orice supermarket) - Marco Polo sau Maxim am luat eu - se pune ton din conserva de ton (maruntit) - lamaie, patrunjel si GATA!!!!! 10 minute? Cred ca e mult! Spor, Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by schuster laura
MINCARE RAPIDA CU OREZ INGREDIENTE: OREZ -la cerinta fiecaruia SUNCA sau PARIZER -la fel dupa dorinta UNT CONDIMENTAT PREPARARE: Intr-o tigaie se incinge putin ulei in care se prajeste sunca sau parizerul,dupa aceea se amestena cu orezul deja fiert si dupa ce totul s-a incins bine se pune untul condimentat si mult patrunjel. Se serveste cu salata. TIPP: Cine doreste si are timp poate praji ceapa (verde) si usturoi pisat este f.bun. Aceasta reteta nu stiu daca exista undeva,mie mi-sa intimplat de multe ori sa fierb orez prea mult si mi-a parut rau sa-l arunc si asa in urmatoarea zi m-am gindit la aceasta metoda sa-l ptegatesc. Sper sa v-a placa si celor care probeaza v-a urez; POFTA BUNA! schuster laura
Si eu fac o varianta a retetei tale, in sensul ca in loc de sunca sau parizer folosesc carne conservata (luncheon meat), pe cre o amestec cu orezul cald, cu putin unt si cu pasta de rosii. Copiilor le place enorm chestia asta[pofta] Cu bine, Elena http://community.webshots.com/user/emarusceac
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salata de pui piept de pui - se fierbe si se taie fin; cartofi - se taie cubulete si se fierb; 2,3 mere - se decojesc si se razuie; ciuperci - ideale sunt ghebele; porumb; telina - se razuie fin; castraveciori murati - se taie cubulete mici; maioneza si smantana in parti egale; sare, piper. Se amesteca toate intr-un bol mare si se lasa putin la frigider. Delicios! http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=lizeta Lizi si Ana mica (10.07.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa contribui si eu cu o reteta "OREZ CU SOS DE SPANAC" ce trebuie: orez,(500g) spanac (ideal la borcan 400g) cateva cepe, ardei gras (2 bucati) 2 linguri de bulion, un macrou (potrivit) afumat se gaseste la orice alimentara (atentie nu marinat ci afumat) delikat piper si sare.Orezul si sosul se fac separat Se spala orezul (intr-o singura)si se pune la fert, atentie dupa fiert orezul trebuie sa se desprinta bob cu bob (de aceea trebuie cumparat un orez bun de la fourmi sau carrefour)si pentru a nu se pistosi dupa ce il puneti in oala apa de deasupra nu trebuie sa depaseasca 2 degete, si foarte important nu amestecati in el in timp ce fierbe acoperiti si lasati-il, din momentul in care puneti orezul in oala dati focul mai incet altfel se arde la fund si nu se face. Sosul: Se taie ceapa si ardeiul gras marunt si se calesc in ulei, apoi se pune bulionul se caleste si el putin si dupa aceea puneti spanacul si pestele dezosat in prealabil si facut bucatele ( el da gustul acela bun de afumatura)apoi se mai lasa aproximativ 5 min timp in care se amesteca ( foc potrivit)apoi se pune aproximativ 400 ml de apa se adauga sare piper si delikat dupa gust selasa la fiert 30 de min.Sosul trebuie sa fie gros ( nu ca ciorba)el practic dupa fiert asa ramane. Mod de Servire Se pune cateva linguri de orez intr-o farfurie si si cateva linguri de sos langa oreas in aceeasi farfurie ( sau peste orez depinde de preferinte)se amesteca orez sisos si se duce la gurita....HMMMMM daca ati sti ce bune e, incercati sa vedeti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salata pt zile caniculare 1 salata 250 gr branza 150 gr. salam uscat 1 castravete mare sau 2-3 mici 2 rosii mari 1 ceapa 3 lingurite otet 1 lingurita mustar 1 lingurita zahar marar, patrunjel, sare, piper. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=lizeta Lizi si Ana mica (10.07.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...