Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici ian-feb 2004 (9)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Coryydo noi avem 19 saptamani si 4 zile...sanatosi sa fim..ca uite..mai vine[q] cate-o pleasca... Week-end frumos si voua...noi ne ducem maine la muzeeeeeeeeeeeeeeeee...sutn bucuroasa[olala].Pupici 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit fetelor, Cory, felicitari ptr. baietelul tau din burtica...chiar sunt reusite pozele de la eco! Am lipsit aprope 2 sapt. ptr. ca din nefericire am fost internata in spital dar nu este chiar asa grav...am avut insa usoare sangerari rosii si apoi maro si tot asa... si bineinteles si ceva dureri de burta...am luat tratament( alilestrenol, gravibinon, vitamine si minerale la greu ca sunt anemica) si sper ca totul o sa fie bine! BB-le meu este bine, se misca tot de colo pana colo...uneori parca ii simt miscarile si in vagin( ma rog, undeva mai sus). Placenta are o usoara dezlipire pe de vre-un 1 cm dar nu-i f grav; colul este inchis... Doar ca trebuie sa continui repaosul fizic si sexual si cam asta... M-am patat un pic pe nas si pe sub ochi dar cu fond de ten nu-i f vizibil...oricum sper sa fie fetita asa cum mi s-a spus prima data ( oricum nu se vdea nimic intre picioare) si sa decurga totul bine..de ce nu - mai bine ca pana acum! Burta este tot mai mare si mai rotunda..din cate am vazut in spital, mai mare ca altele din perioada cu mine..dar dr. a zis ca fiecare cu constuctia lui...bb sa fie bine! Am intrebat medicul despre compesarea perioadei neluate din prenatal cu postnatalul si a zis ca nu se compenseaza, asa ca nu ma mai agit ..o sa imi iau prenatal normal..ca asta e...as fi vrut sa prind mai multe luni dupa nastere cu 85% dar daca asa vrea guvernul...cunva ne-om descurca (oricum la ce probleme am avut pana aacum cu sangerarile, a ma duce la serviciu pana in luna a 9-a ar fi un fel de ,,pasarea malai viseaza'' dar daca merita si puteam as fi facut-o) Voi sta in concediu medical pana la 1 oct. apoi daca ma simt bine merg la serv...problema este ca a sta 8-10 ore aplecata peste birou la calculator nu este bine la fel ca si stresul si munca sub presiunea timpului si uneori din prostia altora, mai ales in cazul meu..asa ca nu stiu cum o sa ma descurc...daca nu...stau in concediu medical ca asta este..bb este cel mai important( pana acum directorul meu a fost mai mult decat intelegator)! Legat de spital..chiar nu este f rau, in afara de mancare care este mai mult decta dezastru...altfel chiar mi-a placut admosfera..imi aducea aminte de camera de camin din facultate (este ptr. prima data in viata mea cand am fost internata in spital)iar cadrele medicale sunt OK si nu cred ca daca nu le dai nu te baga in seama - bine nu a fost cazul meu dar din cate am vazut mai ales in cazul urgentelor vin cate 3 medici si sunt mai mult decat operativi si din cate am inteles nici nu primesc nimic de la persoane cu multi copii sau pe care le vad ca au conditii de viata grele indiferent ca este vorba de opratii de ruptura de perineu, cezariene sau exrauterine... Deci eu, sa zicem ca sunt destul de bine, ceva urme vagi mai am totusi si nu pot sta prea mult in picioare sau pe scaun ca mi se intareste burta si incepe si sa ma doara usor...A... mi s-a spus ca ar fi bine sa evit drumurile lungi cu masina si cu atat mai putin sa conduc eu...se pare ca in general nu este indicat ptr. ca se contracta uterul la cel mai mic soc( o franare brusca sau o denivelare mai mare)!..si inca ceva am fost ,,certata'' din cauza tocurilor...si va trebui sa merg sa imi cumpar ceva fara toc de loc, ca nu am! Acum ma duc in pat ca deja parca nu mai stau bine in fata calculatorului! Va pup si sa auzim numai de bine! Helen - sapt 21
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helen, imi pare tare rau ca ai trecut prin toate astea, bine ca acum este ok. Am o prietena care a patit la fel ca si tine. A stat in concediu medical tot timpul si nu facea absolut NIMIC. Statea in pat toata ziua pentru ca daca ar fi stat 10 min in picioare contractiile ar fi inceput plus scurgerile maronii. Acum are doua(la ambele sarcini a fost foarte rau cu o tona de medicamente) fetite superbe si destepte. Are noroc de un sot super intelegator, care a ajutat-o enorm de mult. Asa ca incearca sa stai cat mai linistita si fa cat mai putin efort. Ar fi bine daca nu ai mai face nici treaba in casa absolut deloc, menajeaza-te cat mai mult. Eu m-am patat putin la prima sarcina si am avut fetita, acum nu m-am patat deloc si o sa am baietel, cred ca si la tine sigur o sa fie fetita. Iti urez sanatate multa si sa ai cat mai multa grija de tine. Pupici. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, Eu si Andrusca(o dulceata de mamica+ Andrei+tataie) am spart gheata si ne-am intalnit vineri la Baby expo [bis]!!! Poate vom reusi in viitor sa punem la cale o intalnire intre mai multe mamici de ian.-feb. Ar fi super!!! Nu e pacat de vremea frumoasa de afara??? De vreo doua zile simt din cand in cand ca mi se intareste burta ca un pietroi. Si asta mai ales noaptea. Mi s-a intamplat sa ma si trezesc din somn din cauza presiunii, parca sta sa-mi iasa afara. Voua vi s-a intamplat asa ceva? Am vorbit cu dr. mea si mi-a zis sa iau scobutil si papaverina trei zile. Cred ca sunt contractii. Imi este cam teama. Sper sa nu fie ceva grav pentru ca in rest si eu si bb ne simtim foarte bine. Am inceput sa simt din ce in ce mai bine miscarile pestisorului din burtica, iar senzatia este nemipomenita [olala]. Va urez o saptaman usoara si multa, multa sanatate [flo]. Adriana[gravi]in 19 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana si eu patesc la fel de cateva zile. Sunt cam stresata pentru ca o sa merg la doctor abia pe 8 si pana atunci am o multime de lucruri de rezolvat, deci nu prea o sa pot sta linistita. In plus pe 15 o sa plec in Ro si am un drum foarte lung si obositor, sper sa nu mi se intample nimic. Anita, daca tu vrei sa-i cumperi lucrusoare si nu esti superstitioasa da-i bataie. Eu am cumparat si pentru primul copil si pentru ce-l de acum lucrusoare inca din primele luni de sarcina. Nu am lasat totul pe ultima luna pentru ca am vrut sa fiu pregatita, nu sa alerg atunci dupa toate cele.... si tare bine a fost. Sotul si familia habar nu aveau ce sa-mi ia, cand au venit sa ma scoata din maternitate au venit cu aproape toate lucrusoarele, nu stiau ce sa-mi aduca, cu toate ca eu le pregatisem o sacosica cu ce trebuia. Pupici. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi viitoare mamici, Sa fiti sanatoase si sa duceti cu bine sarcina pina la capat, sa aduceti pe lume copii sanatosi si frumosi, ceea ce imi doresc si mie. Eu intru acum in 20 de saptamini si nu simt nici zbenguiala, nici meciuri de fotbal, nici exercitii de aerobica si nici senzatia deosebita, pe care le descrieti voi. Am uneori vaga idee ca pulsatiile sau gidiliciul din burtica ar fi bb. Sa fiu oare atit de insensibila - ca sa nu zic nesimtita -vsau sa fie copilutul asa de lenes, incit sa nu-i simt miscarile? Abia simbata merg la cabinet pentru controlul de la cinci luni. (Atunci voi face si echo, poate aflam si sexul gigilicii). Sigur o sa ma lamureasca doctora ce e cu lenea asta a copilului, dar poate imi puteti spune si voi o vorba de incurajare. Nu o data mi-a trecut prin cap ca ar putea fi ceva in neregula, desi n-am nici dureri prea mari (doar putin in zona anexelor, ca apasa puiul), ma simt si maninc bine. Va pup, Elena. E.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut burticutelor, incepe o noua saptamana si sper sa treaca repede si fara prea mult stres. Helen imi pare nespus de rau pentru problemele pe care le ai. Ce spune medicul tau in legatura cu faptul ca ai dezlipire de placenta. Mie mi-a spus dr. ca placenta e la limita inferioara si ca deocamdata nu sunt probleme dar sa am grija la efort si ca pe viitor pe masura ce creste sarcina si uterul creste si ca placenta s-ar putea ridica.Astept cu nerabdare urmatoarea intalnire cu medicul sa pot avea o discutie mai ampla cu el. Fetelor voi ati observat ca daca strangi un pic de san iese un pic de laptic. Aseara i-mi faceam masaj si am observat ca iese un pic de lichid , a fost o senzatie foarte placuta si am fost foarte fericita. In legatura cu cumparatul lucrusoarelor pentru bb eu cred ca depinde de cat esti de superstitioasa. Eu nu vreau sa ma las pe ultima luna cu toate cheltuielile si asa ca cu ocazia asta vineri am fost si am cumparart patut. Sta in mijlocul casei ca un trofeu. Este primul lucru cumparat de mine pt. bb si am mai primit cadou un set de creme si pampers. Va pup si va doresc la toate o sarcina cat mai usoara si fara probleme. O zi minunata si o viata la fel. Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata burticutze, Elena multumim de urari si-ti dorim si tie sarcina usoara, un bb sanatos si cit mai putine griji. Daca bb este primul tau copilas este f. probabil sa nu-i sesizezi miscarile. Stiu ca la Stefan ma intreba gineco daca a miscat si nu stiam ce sa-i spun. Ceea ce simteam era ca un fel de filfiiala in stomac(burta) de parca s-ar fi aranjat mincarea. Asa ca eu zic sa nu-ti faci griji, ca-i faci rau lui bb. Ai sa vezi ca-i sa-l simti de ai sa te trezesti noaptea cind creste mai maricel. O saptamina minunata va doresc tuturor , Misuca, Stef (4ani, 8 luni- mai precis)& delfinasul auriu -21 sapt, PS.Miine trecem in 22 de sapt...abia astept!! Misa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...