Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici ian-feb 2004 (9)


vilma

Recommended Posts

Buna dimeineata burticutzelor. Va urmaresc de foarte mult timp, dar pentru ca de-a lungul celor 20 sapt. de sarcina am avut cateva probleme personale nu am avut dispozitzia necesara sa va scriu...desi tare as mai fi vrut sa impart cu voi primele senzatii pe care mi le-a lasat bebicul meu. Am inceput sa simt si eu de o saptamana miscarile foarte clare ale [copil]si sunt foarte incantata de fiecare data cand e vioi. Si eu am simtit ca atunci cand pun mana pe burtica bb se linisteste. Oricum sapt. de pana acum au fost pline de intrebari, de nelinisti, daca se naste cu ceva,etc...sunt convinsa ca stiti despre ce vorbesc:) De cand a inceput sa topaie parca, totusi mi-au mai trecut din miile de intrebari fara raspuns care-mi treceau prin cap. Totusi as avea si eu o intrebare. Care sunt simptomele toxoplasmozei? Eu fiind din Oradea nimeni nu mi-a spus ca trebuie sa fac analiza pentru asa ceva. Dar pt. ca am vazut ca toata lumea vorbeste despre asta, as vrea sa ma duc si eu sapt. viitoare si sa-mi fac si analiza toxoplasmozei. Banuiesc totusi ca ar trebui sa aiba niste simptome? Poate cineva sa-mi spuna cam cum se manifesta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga alexi a, bine ai venit in club! Nu stiu care sint simptomele toxoplasmozei, dar, daca o posezi, nu e bine pentru bebic. Asa ca, pentru linistea ta, fa-ti analiza (in strainatate se face si de mai multe ori pe sarcina). Doctora mea mi-a spus ca, daca prezint boala pot face tratament pe parcursul sarcinii si totul va fi OK. Evita pisicile, spala f.f.f. bine fructele si legumele, ai grija sa gatesti carnea de vita f. bine. Sanatate multa tie si gigilicii tale! Draga burtici, sper ca sinteti toate bine. Eu am facut o viroza nesuferita. Mi-am luat concediu medical trei zile si stau in virful patului cu nasul infundat. Am incercat ieri sa nu bag in seama boala, ducindu-ma la scoala, dar mai rau am facut. Mai-nainte a venit socrul meu si mi-a adus miere si struguri de la Bohotin. Din pacate noi n-am putut merge anul asta la cules (ca bebic nu trebuie sa munceasca). Abia astept sa va scriu simbata dupa ce vin de la echo. Puiu mic si Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, fericire si un copil sanatos si norocos![cheers]
quote:
Originally posted by georgy
Neata fetelor, Ne-am trezit si noi dupa betia de aseara...(A fost ziua lu' mami - 27 ani). Am primit un urs mare, mare...l-am vazut din burtica lu' mami...O sa fie al meu... Dragele mele, azi ma duc sa fac echo tridimensional la dr. Pop. Nu stiu ce sa zic, m-am programat de 2 luni la el si...Oricum eu am mai facut o echo tridim. la Sanador. Vreau si parerea altui medic...Este chiar asa cum spuneti, arogant? Dr. Pop
Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi burtici, hop si eu la apel! Unde v-ati obisnuit sa va povestesc ca totul e OK, acum va spun ca azi dimineata, in drum spre servici, m-a sagetat in burtica in partea dreapta, jos.Am incetinit pasul, dar intepatura persista. Am dat fuga la medicul de familie, matusica mea, care m-a prevenit s-o iau mai in usor, sa nu ma mai obosesc, m-a intrebat de scurgeri, dar n-am, singerari la contact sexual, alea alea...Deci dragi burtici, nu tu efort, nu tu curatenie generala, nici chiar repaus la pat dar menajare maxima. M-a sunat sotul meu sa ma certe, stie el ce stie - ieri i-am facut 3 feluri de mincare, prajitura , am intins rufele spalate, am copt ardei si asta in intervalul 18-21. Si de altfel pe Stef l-am nascut cu o luna mai devreme, tot in urma unui astfel de tur de forta. Am vorbit cu matusica si despre vitamine, i-am spus de prenatalele VitaLife pe care le i-au, mi-a spus cind le termin sa iau Preg Vit Zinc, ca-s mai bune si contin mai mult fier, mai ales ca si eu sunt anemica(am luat o sticluta de Fe Haussman - 10 zile, dar am terminat-o si a spus ca-mi va mai da luna viitoare, la fel si Ca).Pentru dureri sa iau supozitoare cu lizadon, si daca nu le suport no-spa. Draga Helen pe mine pentru o intepatura, am mers repede ce-i drept, m-aa certat toata lumea. Fii cumincioara, stiu ca-i tare greu sa te simti "inutila", dar nu-i asa. Acum suntem cele mai pretioase si-i musai sa fim si sanatoase. Uite fac poezii ... Pupici pe burtici, Misa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi inca o data fetelor...da o sa fiu mai cuminte adica o stau mai mult in pat dar mancare tot tebuie sa fac! oricum azi am dormit pana la 12 si abia acum am terminat de luat micul dejun! Cory..tare mult as vrea sa iti raspund ca dupa 8 eco. pana cum si o gramada de intrebari puse la doctori am inceput sa ma mai ,,pricep'' dar habar nu am ce scri tu acolo...Asa ti-a scris in carnetul de gravida? in mod normal principalele date sunt: BDP, LF etc...+ explicatii legate de placenta, lichid amniotic etc... Helen - sapt 21
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata cam tarziu..da neata mamici si burticute.. Corrydo, nu prea stiu eu ce reprezinta cifrele alea, dar eu cred ca la 15 e lungimea lui bebe[bibe] ca si la mien tot cam asa scrie..din ce descifrez eu..Nu am terminat medicina, ce sa fac, si nici mie nu-mi explica mare lucru pe poza... Zi faina si sa fim sanatoase 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns in legatura cu un echo performant la Cluj.............chiar imi sunt de folos toate info primite............intr-adevar de dr.Stamatian am auzit si eu cum ca ar fi cel mai tare in echo prin zona. Noi suntem bine in rest, bebe e tare agitat si s-a saturat saracul sa stea cate 9-10 ore pe scaun la birou.........dar ce sa-i faci, asta e.....dureri abdominale simt si eu mai ales cand ma ridic brusc, cateodata persista alteori nu.........cred totusi ca e normal sa fie asa.....bebe creste. Voi de cate ori v-ati facut analizele??.......eu doar o singura data, si aceea in spital cand am fost internata pt ""raul" ce mi-era. Totul pare ca a fost in regula atunci.......dar intre timp cine stie... Pupici dulci, Ioana si BB 19 weeks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Georgy La Multi Ani si un bebe sanatos[cheers]. Burticilor am tot citit ca multe dintre voi luati No-Spa nu sunt deloc indicate in timpul sarcini daca cititi prospectu veti vedea.Acum vro 3saptamani am avut o criza de stomac dar farte puternica nu mai puteam respira mam dus imediat la doctor dupa ce mia facut o injectie care ma calmat mi-a prescris NO-SPA dar mi-a spus sa iau doar daca mai fac asa o criza puternica dar am avut noroc si stomacu ma lasat. Eu am facut doar 2 analize pana acum si cred ca o sa mai fac una peste o luna jumate.Pupici la buricute anita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...