Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum imbracam bebelusii de iarna?


tulip

Recommended Posts

Salutare mamici cu experienta! Eu sunt o burtica [gravi] pt prima data si micul meu print va veni in toiul iernii, in decembrie. Incetul cu incetul eu as vrea sa ma aprovizionez cu toate cele necesare. Cum suntem singurei, nu ma pot baza pe ajutorul familiei cu cumparaturi-dupa nastere, pe sotul meu nu vreau sa il zapacesc cu asta. Voi mamici cu experienta, puteti sa ma sfatuiti, de ce am nevoie pt bebe - in materie de hainute - si pt casa, si pt afara? Va multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Felicitari pentru burtica! Pentru un bebe mic ai nevoie de body-uri cu maneca lunga, care se inchid cu capse astfel incat sa nu trebuiasca sa le tragi pe cap(asta pana la 6 luni cand sta in fundulet). Daca gasesti din finet, daca nu sa fie un material moale de bumbac. Sa nu aiba dantelute si alte aplicatii care sa jeneze bebelusul. Apoi salopetele cu botosei, care se inchid in fata si pe picioare, sa fie cat mai usor de imbracat. Si pantalonasi cu botosei, si dresuri. Sosetele nu sunt foarte practice ca dau din picioruse si le scot. Pentru afara trebuie o salopeta groasa, de "fas" captusita bine, care sa aiba botosei, daca are si manusi e perfect, gluga si neaparat sa se deschida in fata si pe picioare. A noastra avea doua fermoare si se imbraca foarte usor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un sfat. La costumasul pentru afara, sa fie captusit, ca sunt unele u un fel de blanita pe interior pe care o cam baga copilul in gurita, si care se cam ia si pe haine. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Noi i-am luat lui Andrei body-uri cu manecuta lunga si scurta (dupa baita transpira); caciulite subtiri care i le dadeam si in casa si afara(+inca una mai groasa); costumase cu botosei ca ii tineau tare cald; pantalonasi cu botosei ptr casa peste care ii mai puneam niste botosei. Cam asta imi amintesc - oricum in timp o sa vezi tu ce ii trebuie si ii cumperi pe rand. Nastere usoara si un bb [bb] super sanatos , Andra cu burtica de 31 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna tot body cu mineca lunga folosesc si eu si salopeta. Mi se pare mai buna decit pantalonul pt ca nu are elastic la mijloc si nu-l deranjeaza pe bebe. Salopeta din fis i-am luat din aceea captusita pe dinauntru. Intr-adevar e bine de evitat orice e captusit sau are puf pt ca inghite scame cit incape. Are si sosete insa ii sunt mari si i le pun peste salopeta. Caciulitele care se incheie sub barba nu sunt bune, nu-i acopera fruntea si dupa citeva spalari se largesc. Eu i-am luat fesuri. SIMONA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deasemenea sa nu uiti sa cumperi si cateva paturele bune, grosute, scutece din acelea de invelit(aici le zice receiving blankets)pe care le vei folosi la inceput sa-l invelesti dar si pt schimbat si alte chestii. Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o alta chestie care eu am gasit-o fff.folositoate este un fel de port-bebe cu gaura ca sa poti pune in scaunelul de masina...si are 2 fermoare pe laterale...descoperi usor copilul daca a adormit afara si il aduci inauntru... "receiving blankets" sunt f. bune ...ti le [poti pune pe umar cand il ragai. de asemenea in us exista niste paturici super absorbante...pe care poti schimba bebelusul...sunt din bumbac dar nu trece fluidul prin ele. caciulita in casa eu nu i-am pus niciodata. Eu am agreat f. tare salopetele care aveau fermoar de la gat pana in talpa la un picior...sunt un pic mai scumpe dar merita...noaptea cand il schimbam nici nu mai aprindeam lumina(era doar lumina de veghe)..si cu capse sunt f.practice...dar e esential sa se desfaca si piciorusele.. succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Tulip, intr-adevar salopetele sint de departe cele mai bune si mai practice,(vorbesc de cele de stat in casa) eu atat ii pun in casa acum ..o salopetica din bumbac subtire si cu capul gol (bb are cinci luni) iar noaptea de multe ori o las dezvelita, ziua oricum nu o invelesc. Bodyurile cu maneca lunga sint iarasi bune, dar iti trebuie pantalonasi pentru ele ( daca nu au ciorapel inclus iti trebuie si sosete sau botosei). Pentru afara iti trebuie -asa cum ti-au spus si fetele- salopetele (hainute cu totul)sint super bune, nu intra vantul, apa, frigul.... Eu o imbrac afara cu un body cu maneca lunga, un pulovaras sau hanorac, ciorapei lungi(dresuri)si pantalonasi, caciulita si gata....i-ai putea lua si niste manusi. In mare cam asta ar fi.....nastere usoara! Carmen si [copil]Maya Alexia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...