Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Care este procedura de a adauga inca un prenume?


anis

Recommended Posts

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Trebuie sa ceri schimbarea prenumelui pe cale administrativa. In acest scop te adresezi la starea civila la primaria de care apartii (daca esti in Bucuresti la cea de sector). Trebuie sa ai un motiv bine determinat ca sa se aprobe acest lucru . Actele pe care le depui la starea civila vor ajunge la biroul de evidenta a popuatiei pe raza de competenta a caruia ai domiciliul. Acest birou va face propunerea de aprobare a schimbarii prenumelui forului superior . In general se aproba, dar cum spuneam trebuie sa ai un motiv . A si sa nu uit ... se da anunt la monitorul oficial, dar pentru mai multe amanunte eu zic sa te duci pina la stare civila si sa te interesezi acolo. Cu drag Romana si [copil] Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragä Romana, am si eu o intrebare...mie mi-a intrat in cäpätinä, sä-i schimb prenumele fiului meu, din Alexandru, in Alex. De fapt, niciodatä nu l-am strigat Alexandru!!! Eu l-am näscut pe Alex in Ro, chiar in ziua cind a venit sotul meu sä mä ia in De...cu 2 säptämini inainte de termen!!!...stres aveam destul pe atunci!!![:D] Nestiutoare cum eram, i-am ales un prenume, care sä fie uzual si in Ro, si in De...dar cind am sosit aici, mi-am dat seama ce gresealä am fäcut!!!...sunä asa de urit cind e pronuntat de nemti, cä-mi vine s-o iau la fugä!!! Si el m-a certat, cä ce i-am dat prenumele ästa asa de incurcat!!![bang] El are 14 ani acum si este trecut in pasaportul meu rominesc, la fel ca si fetita, pe care am näscut-o aici. La 16 ani, pot hotäri singuri ce vor sä fie: romini, sau nemti...asa cä m-am gindit cä acum ar fi cazul sä intreprind ceva, cä nu sint prea multe acte de schimbat. Numai certificatul de nastere si pasaportul meu...cä eu il am incä pe äla vechi, care trebuia schimbat cindva. Dacä nu te pricepi si la cazuri de domiciliati in sträinätate pe viatä, poate este si altcineva care are tangente cu problema mea!! Pupici de la Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Camelia: In cazul tau trebuie sa semneze si copilul cererea deoarece a implinit 14 ani. Cererea de schimbare a prenumelui se depune la biroul de stare civila de la primaria ultimului loc de domiciliu pe care l-ai avut in tara. In cazul in care nu poti sa te deplasezi se poate depune si prin intermediul altei persoane in cazul in care ii faci procura la consulat. In acest caz persoana respective va umbla sa rezolve toate formalitatile. Oricum nu uita ca se da anunt in Monitorul Oficial si dureaza pina apare, iar cei de la starea civila nu trimit actele la evidenta populatiei fara acest ziar ( care se ataseaza la dosar). In mod normal si cei de la consulat ar trebui sa stie sa-ti dea amanunte. Va trebui sa faci copii xerox de pe acte si sa le atasezi la cerere. Cu drag Romana si [copil] Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragä Romana, iti multumesc pentru räspuns. O sä scriu cererea din partea mea si a sotului si o sä-l pun si pe Alex sä semneze cä e de acord. Fac copii dupä pasaportul meu si dupä certificatul lui de nastere...cä alte acte nu mai am!!!...aaaah, si dupä cel de cäsätorie!!! O sä i le dau sotului cind se mai duce in Ro...si acum este pe acolo, dar e prea tirziu!!!...cred cä lui nu-i fac figuri, ca sot, dacä nu sint eu personal acolo!!! oricum, mai räscolesc si prin cutia cu "pile"!!! [:D] Pupici de la Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...