Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Invatamantul in lume...


Recommended Posts

Mi se pare un subiect foarte, foarte interesant. Mai ales pentru cei care ne aflam in alta tara si habar nu avem la ce sa ne asteptam pentru copiii nostri. Eu mai am mult pana sa imi duc copilul la scoala, nici macar nu am vreunul :) Dar, cu toate astea, mi se pare foarte util topic-ul. Cred ca niceieri in lume nu mai este invatamantul cum era, cu toate dotarile si bibliotecile. Sunt atatea tentatii in ziua de astazi pentru tineri, scolari sau studenti, incat e normal sa diminueze tempo-ul. Mai mult, scoala merge pe langa distractie si nu invers, cum era pe vremuri. Numai cei care sunt foarte constiinciosi, pasionati de-a dreptul de ceea ce fac sau sunt presati de bani, fac facultatea in timp util. In rest, viata de student este frumoasa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by dyana Imi pare rau Adela... Nu vorbesc in numele altora. Am fost la olimpiada la fizica. Si am dat examen de intrare la liceu la romana si matematica. Treapta a doua am dat examen la matematica si fizica. Bacalaureatul l-am dat la romana, matematica, istorie, fizica. Eu nu am chiulit. Dar daca cunosti personal elevi care faceau chestia asta..., nu e vina mea. Nu am fost eleva perfecta, la chimie, mai mult de nota 5 nu am luat, ca nu m-a dus capul si nu mi-a placut. Si mai am cateva materii unde nu m-am "priceput". Nu am fost elev de nota 10. Nu am luat premiul intai, am luat mentiune, asta ca informatie. Nu ma asteptam la acest mesaj care l-ai scris... Am avut o zi cam grea azi... Te rog sa ma scuzi daca te-am suparat cu ceva si faptul ca am participat la olimpiada de fizica.
Dyana hei dar de ce te-ai zburlit? [hop]Nu am facut referire la tine (daca era sa fac referire atunci specificam numele tau). Nu te cunosc si e treaba ta ce si cum. Eu am avut colegi care erau scutiti de unele ore fiindca se pregateau se olimpiade internationale (si nu numai); la randul meu am fost profesoara (de fizica [hia]) si a trebuit sa fiu foooarte indulgenta cu cei care se pregateau la alte materii (foarte talentati de altfel la materiile la care se pregateau insa la mine de-abia stiau vreo 2 formule. Nu generalizez desigur). Asta-i! [;)] [""Te rog sa ma scuzi daca te-am suparat cu ceva si faptul ca am participat la olimpiada de fizica""]. [:-)))][:-)))][:-)))]Relax, departe de mine gandul asta! De felul meu sunt o persoana echilibrata si calma si fff rar ma supara ceva sau cineva. [:p] Iti doresc reusite si succese in continuare. Adela & [biz]Julia (1 an si 3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tocmai am aflat ca mi s-au dat cateva ore la Conservator...sunt curioasa cum e perspectiva profesorului.... Am facut si un semestru in Germania, dar nu m-am omorat de placere, mi se pare mai simplu decat la noi.Plus ca nu exista asa de mult concurenta..dar barfa e acceasi( peste tot traisec oameni, nu-i asa?) Sistemul de invatamnt scolar seamana cu cel elvetian...dar cum decizi la 10 ani ca un copil e sau nu dotat? Unii se trezesc pe la 16 ani si devin elevi exceptionali. Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sa va scriu cate ceva despre invatamantul primar din Liban. Deci :Maria mea a implinit in august 5 ani,iar pe 30 sept. va incepe scoala.Daca e sa ne luam dupa sist. francez o sa fie in clasa a 12-a-se incepe numerotarea de la coada la cap. Daca e sa ne luam dupa cel american,abia la anul va fi grade 1- iar anul asta...PS3-habar n-am ce inseamna-cred ca preschool ,cam asa ceva. Noi am dat-o la gradinita de la 3 ani-se fac 2 ani de gradinita, dar pt. ca in lb. araba nu exista un echivalent pt. "gradinita" i se spune tot scoala.Se fac :petit jardin(PS1) si grand jardin(PS2) apoi,dupa cum v-am spus se trece in deuxieme(???am scris bine) adica a 12 a sau PS3. Acum incep sa scrie si sa citeasca,sa faca adunari si scaderi si au si manuale.Ah,le-am dat la copertat si nu pot sa va scriu cum se numesc exact.In orice caz-e unul de citire in franceza:"Pas a page" daca nu ma insel(care imbina deprinderea citirii cu cateva notiuni de baza de stiintele naturii-mie imi place grozav manualul asta-i l-am si citit deja Mariei),unul de matematica(tot in franceza)si 2 in araba pt. scriere. Scolile particulare sunt foarte bune si scumpe,cele de stat..asa si asa, dar ieftine(am mai spus asta pe undeva). Desi scoala Mariei este f. aproape de casa,din cauza traficului ingrozitor si a faptului ca nici eu,nici sotul nu avem timp sa o ducem-aducem la scoala,i-am pus si anul acesta school bus. Invatamantul aici mi se pare f. bine pus la punct,vorba ceea bani sa ai ...ca scoli e destule:-) Scolile sunt patronate de biserici(vorbesc de cele crestine), chestie mostenita tot de pe vremea coloniilor franceze.Incep totusi sa se auda voci, cum ca sunt prea scumpe si ca biserica se imbogateste de pe urma lor etc.Au dreptate ,dar ...asta e. Chiar anul acesta sunt f. multi cei care au renuntat la scolile particulare si s-au indreptat spre cele de stat.Cica or sa redevina si astea ceea ce au fost candva-adica scoli bune...ma rog...vom trai si vom vedea. Pana atunci...noi tot cu particolerele:-) O zi buna! Ortansa-de[copil][copil]X mamica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"de ce incep copiii scoala de la 5 ani? sunt suficienti de maturi pentru a invata?" Draga Lorelei, E la alegerea parintilor daca sa-si dea copilul la gradinita(acestea apartin de scoala la care va urma copilul urmatoarele clase-si in general este obligatoriu sa urmezi cei 2 ani de grad. pt. a te putea inscrie mai departe la respectiva scoala)de la 3 sau de la 4 ani.Dar majoritatea parintilor prefera varsta de 3 ani-e adevarat ca si eu eram putin speriata la inceput,mi se parea prea mica,insa timpul mi-a dovedit ca ma insel. Ma intrebi daca sunt destul de maturi pt. a invata.Nu stiu daca matur e cuvantul potrivit,dar stiu ca sunt capabili de mult mai mult decat eram noi la varsta lor. In clasele mici sistemul de notare este pe calificative-foarte bine,bine si nesatisfacator. Ortansa-de[copil][copil]X mamica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi scrie cate ceva despre invatamantul din Canada si mai precis despre cel din provincia Ontario. Canada este o tara federala in care provinciile au relativa autonomie deci sunt anumite chestiuni legate de sistemul de educatie care difera de la o zona la alta. Nu in mod semnificativ insa. Invatamantul public elementar in Ontario incepe la varsta de 4 ani cand copii sunt inscrisi la gradinita. Acest program de kindergarten tine doi ani si cuprinde grupele de junior K, primul; an, si senior K, al doilea. De cele mai multe ori gradinitele sunt in aceeeasi cladire cu scoala primara. La finalul gradinitei copilul incepe clasa intai sau grade 1. Gradinita are un program educativ de 2 ore si jumatate. Copii sunt dusi la scoala de parinti sau merg cu autobuzul special. Alte gradinite sunt cele catolice (invatamantul catolic este destul de influent aici) si cele din scolile franceze. Programa lor scolara este tot de doua ore si jumatate. Toate aceste programe sunt desigur gratuite. Exista desigur si invatamant privat, deci gradinite private. Acestea au variante de program full-time, adica si day care, si multi parinti care au servici full time prefera sa inscrie aici. Din aceasta categorie fac parte gradinitele Montessori si altele. Preturile difera de la 600 la 800 sau 900 de dolari in functie de faima gradinitei si de varsta copilului. Scoala primara, elementry school, incepe cu grade 1 si continua pana la grade 8. De la grade 6 la grade 8 este gimnaziu, middle school. Programul incepe in jur de ora 9 si se termina la 3 si jumatate. Exista o pauza de pranz de o ora dar in general copii stau la scoala in acest timp si mananca acolo. De asemenea, parintii pot plati ca sa le fie tinuti copii la scoala pna cand vin ei de la servici sa ii ia. Sistemul de notare canadian este literal. Incepe cu A+, echivalent cu 9 si 10 din sistemul romanesc, A- este 8, apoi B+, cam 7 si B- cam 6. Notarea include si C si D. Copii nu stiu ce note au colegii lor. Recordul e privat si se trimite parintilor. De asemenea nu se incurajeaza foarte mult copmpetitie intre ei. Se pune mult accent pe creativitate. Scoala e destul de usurica. Ma refer la programa. Copii nu sunt nici pedepsiti si nici stimulati . Totul depinde de cat vor ei sa faca si cat se pot ocupa parintii de lectiile lor. Din clasa a cincea si a sasea copii sunt la gimnaziu dar au de obicei un singur profesor la toate materiile (cu exceptia celor de franceza, muzica, sport). Copii foarte buni sunt selectati pentru gifted schools, scoli speciale pentru copii mai dotati. Desigur am scris doar cateva lucrui de baza. Daca aveti intrebari, revin. Z.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu, tot Canada, dar Quebec, alta gisca in alta traista, gistele seamana dar au penele de culoare diferita. :) Radu este la gradinita acum, aici poti incepe sa duci copilul la gradi de la 6 luni, depinde de gradinita de la ce virsta ii accepta. Gradinita nu este obligatorie, obligatoriu este sa mearga la Maternelle, echivalentul anului pregatitor de la gradinitele din Ro. Daca copilul implineste 5 ani pina in nu-stiu-cit octombrie al acelui an, la sfirsitul lui august incepe scoala. Spun scoala pentru ca Maternelle se tine in scoli, nu in gradinite. Programul este 9 - 16:30, platesti ceva pentru ca sta cineva cu ei in ora de pauza de la prinz. De asemenea, il poti duce de pe la 7 si lasa pina la 6 jumatate (programul poate depinde de scoala) si platesti 5 dolari pe zi extra. Gradinita sau scoala, Maternelle e buna pentru ca ii obisnuieste cu disciplina scoala, cu rutina autobuzului scolar si ii socializeaza, mai ales daca n-au fost la gradinita. Cert este ca, la sfirsitul anului scolar, copiii stiu sa citeasca si sa socoteasca pina la 10, unii pina la 20. Culmea e ca si la gradinita - despre gradinitele din Quebec pot sa dau detalii in alt mesaj, daca vrea cineva - Radu invata sa scrie litere, numara pina la 20 si socoteste cu cfrele pina la cinci. Dupa Maternelle incepe scoala, sase clase sint cursul elementar, inca trei sau patru sint cursul secundar- aici deja nu mai sint sigura pe mine, pentru ca nu m-a interesat f. tare subiectul - iar apoi urmeaza colegiul. Admiterea la colegiu depinde de notele obtinute la anumite materii in anumite clase. La fel, admiterea in universitati depinde de notele din colegiu. O alta chestie este ca nu poti urma o anumita facultate daca in colegiu n-ai optat pentru un anumit curs. Exemplu: vrei sa te faci "inginer de avioane" (cum vrea fiu-meu, in zilele bune, ca in alea asa-si-asa vrea pompier sau politist si in alea proaste gunoier, ca uite ce masini "cool" au! :) ) trebuie sa fi urmat in colegiu cursul de matematica-x. Daca ai urmat matematica-y poti sa te faci inginer constructor sau mai stiu eu ce alt inginer, dar nu de avioane. Una peste alta, eu asta stiu, poate completeaza altcineva, cu copii mai marisori ca pompierul meu, care acum cere de mincare si trebuie felicitat pentru ca a facut un vaccin azi, asa ca va las, numai bine! Cu drag, Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma preocupa mult acest subiect si ma gandesc cu groza cat de mult va trebui sa lucrez suplimentar cu copilul meu pt ca, calitatea invatamantului de aici lasa de dorit.Cum spunea cineva ca se intampla si prin alte parti,putini sunt cei care dupa absolvirea unui liceu stiu sa scrie corect in limba natala,deci nici nu se pune problema de matematica,fizica,geografie,literatura etc. iar concluzia mea este ca acest lucru se datoreaza in mare parte sistemului si nu calitatilor unui elev, care poate fi mai lenes sau mai harnic.Pana la o anumita varsta (in jur de 12 ani) n-au teme pt acasa,manualele si caietele sunt lasate la scoala,tu ,ca parinte,nu ai nici un control doar daca nu vrei sa-i stresezi pe invatatori.Si alta chestie...pana in clasa a8-a (echiv nostru) ei au acelasi invatator pt toate materiile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...