Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Invatamantul in lume...


Recommended Posts

Da, ei invata primele 2 silabare din gradinita - katakana si hiragana. Pentru kanji le raman primii 9 ani de scoala. Si abea atunci vor fi capabili sa citeasca un ziar, si nici macar dupa 12 ani de scoala nu vor putea citi in voie o carte, fiindu-le necesara pentru aceasta prezenta unui dictionar (circa 56.000 de kanji utilizate in total) Nu neg ca ar fi violenta, dar violenta in scolile japoneze nu se ridica la nivelul celor din alte tari dezvoltate. In plus, ceea ce mie mi se pare deosebit de grav, este tratarea in presa si la televiziune cu lux de amanunte a cazurilor de violenta, si in general a crimelor, ca si cum s-ar dori "instruirea" viitorilor faptasi, nicidecum ca un exemplu negativ. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Imi cer scuze pentru mesajul de mai sus, nu-mi sta in caracter sa fiu rea, sau sa jignesc...[flo] Bogdana imi pare rau ca esti asa de suparata pe tara asta, dar poate ai motivele tale!Ti-am citit si replicile de la mesajul Irei si razbate supararea din tonul tau! Incearca sa vezi si partile bune, nu se poate sa fie totul chiar asa de negru! Numai bine! Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca sar si eu cu contrazisul [mariaj]atit pe Danro in ceea ce priveste calitatea invatamintului cit si pe Simona in legatura cu citeva mici detalii nu tocmai adevarate. Fetita mea este in clasa I (grade 1) si deocamdata am fost multumita atit de maternelle (a fost la scoala publica) cit si de clasa I (acum e la scoala privata). Profesorii mi se par dedicati, programa mi se pare mai incarcata fata de ce imi amintesc eu ca aveam la scoala la virsta lor. Cu siguranta e cu mult mai interesant si mai stimulant. Eu am si caietele din Ro (trimise de mama !! ca nu care cumva sa ramina copilu' in urma dupa materia quebecoisa :-)) si pot sa va spun ca nu mi se par deloc mai avansate. Au foarte multe activitati sportive (piscina, patinaj), au curs de morala. Disciplina este foarte stricta la scoala unde este ea, lectiile ii sint verificate zilnic de catre profesoara si eu trebuie sa semnez "de receptie" :-) Citeva clarificari minore la datele furnizate de Simona in ceea ce priveste invatamintul in Quebec. Invata literele si cifrele la maternelle dar nu invata sa citeasca si sa scrie, asta se invata in clasa I. Invatamintul secondar incepe din clasa a 7 pina in clasa a 11 . "Admiterea" atit la colegiu cit si la facultate se face nu numai pe baza notelor dar si pe baza de "dosar" , da ati citit bine, dosar, ca pe vremea lui Dej[V] si pe baza unui interviu cu decanul. Desi nu se confirma dar nici infirma, este de notorietate ca la admiterea la medicina conteaza daca mama sau/si tata sint medici...asta ca sa nu-si inchipuie cineva ca exista societate perfecta[dual]. Si aici ca peste tot sint scoli bune si scoli mai putin bune si chiar scoli foarte proaste. Depinde destul de mult si de cartierul unde stai. In general se spune ca scolile private sint mai bune, discutiile pro si contra sint destul de aprinse pe subiect si sper ca nu stirnesc zizanie :-). Eu nu cred ca dotarea si selectia profesorilor face marea diferenta (desi conteaza si astea intr-o anumita masura) ci faptul ca elevii sint deja "selectionati"de catre director/decan la admitere asa ca ii aleg pe cei cu note mari si mai ales ca provin din familii pt care invatatura este importanta si se ocupa de copii. Sa uzim numai de bine, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarumina, conita![pup] Sa stii ca ai dreptate... bine zici, ca a sti literele si cifrele nu inseamna a sti sa scrii si sa citesti. Mie, cei pe care i-am intrebat, asa mi-au zis, ca invata cifrele si literele, ceea ce, in capul meu, care merge la MAternelle abia la anu', s-a tradus automat prin invata sa scrie si sa citeasca. Simonna PS: Imi arati si mie caietele tale? [zz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am idee despre care e programa detaliata la pitici (noi sintem de abia in grupa de toddlers la gradinita), dar in invatamintul superior (ca sa folosesc terminologia romaneasca) lucrurile sint cam asa (la fel in US si Canada). Dupa liceu se aplica pentru college sau university (universitatile sint institutii de 4 ani, care au si programe de research pentru doctorat, in timp ce college-urile pot fi de 4 ani, deci echivalente cu o universitate, dar si de 2 ani). Aplicatia se face intradevar pe baza unui dosar, dar intentiile acestuia sint la ani lumina de comparatia cu vremurile lui Dej!. Scopul dosarului este pur si simplu de a pune la un loc un numar de documente relevante pentru performantele candidatului (note, scoruri la teste standard, scrisori de recomandare de la profii din liceu, scrisori personale in care se descriu planurile de viitor, etc.) care pot fi apoi submise identic la n scoli. Aplicatia se plateste, asa ca n depinde de bugetul fiecaruia. Fiecare scoala are un comitet care analizeaza dosarele si hotareste (pe baza unor criterii foarte variate si care depind de la scoala la scoala) pe cine admite. Interviurile sint posibile, dar sint mai degraba exceptia si nu regula, si in nici un caz nu se fac cu dean-ul (decanul). In felul asta, sistemul elimina stressul admiterii pentru ca evident toata lumea poate aplica simultan si la scoli foarte competitive dar si la scoli "sigure". Nici nu se compara cu teroarea din Ro de pe vremea mea unde la 18 ani ti se hotara viata in trei zile de examen. Problema asa numitelor "legacies", candidati ai caror parinti au fost studenti la acelasi college sau au donat bani multi universitatii, nu trebuie sa intre in calculele muritorilor pentru ca reprezinta un procent foarte mic si formeaza o categorie total aparte (a nu se intelege totusi ca toate loazele sint admise by default, scolile au de pastrat o reputatie indiferent cine e daddy). Odata admisi, studentii aleg un standard de cursuri in disciplina in care vor sa se specializeze (major), care in functie de pasiunile ulterioare poate fi schimbat. Contrar aparentelor, college-ul este o treaba foarte serioasa si aici nu numai ca se recupereaza diferentele fata de stilul european de educatie, dar la sfirsit rezultatul este net superior (poate cu exceptia celui britanic). Personal, imbatabilitatea absolventilor de facultate din Ro (sau a imigrantilor in general) in comparatie cu cei de aici mi se pare un mit (vorbesc de medie, nu de cistigatorii de olimpiade internationale). Dupa college, urmeaza graduate school, adica anii de scoala suplimentari pentru doctorat, law school, medical school, MBA. Deci, medicina si law (avocatura) sint graduate schools, adica se fac dupa 4 ani de college, in general inca 3-4 ani. Medicina (umana si veterinara) are statut aparte si e urmata de rezidenta si specializare (adica alti ani de studii). Admiterea in grad school e tot pe baza de dosar (din nou teste standard, scrisori de recomandare, note, etc.). Iarasi, interviul nu este o regula decit in cazul scolii de medicina unde potentialii admisi (deci nu orice aplicant ajunge in faza asta) sint investigati de catre o comisie (intotdeauna!) pentru a depista interesul lor real pentru meserie, umanismul si compasiunea lor, atribute esentiale pentru viitoarea profesie. In rest, admiterile se fac pe ne-ve.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dcm, comparatia cu dosarele lui Dej era sarcastica :-)), nu mi-am inchipuit ca trebuie sa precizez asta ... uite ca o fac acum ca sa nu mai fie intepretari gresite ... Ai dreptate, interviurile nu sint norma decit la facultatea de medicina si mai ales la obtinerea rezidentiatului. Si mie mi se pare ca "superioritatea romaneasca" este un mit bine intretinut. Am avut colegi foarte buni si foarte bine pregatiti si am avut si din cei care te intrebai cum au trecut ei prin facultate ... dar asta nu e nimic nou fata de Ro. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mimitete trebuie sa recunosc ca ai dreptate. Aici e corectitudine si nu se merge deloc pe pile (abia acum mi-am dat seama)ca lanoi. Nu conteaza cine e tatal si citi bani. In fond de ce sa fie vinovat el studentul ca tatal are putul in fundulgradinii(ma refer la petrol ca sa nu se faca confuzii) sau ca nu-i cade cipilica nici cind face dus. Se poate trece din anul 1 de medicina direct la doctorat fara fii super de inteligent. Cît despre mitul de superioritate asa e. Prea ne credem caucazieni, ar trebui sa luam exemplu de la nemti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Simi, Iti multumesc de contrazicerile tale[flo],lucrurile nu sunt asa de simple totusi... Am auzit de colegiul Saint-Louis,cred ca e bun. Totusi eu am cu ce compara,e adevarat ca baiatul meu a facut numai cls.I in Ro. dar aici nivelul e net inferior. Ptr. Mimitete,disciplina era si Ro. si ce mare bucurie ca semnezi de ''receptie''?Si degeaba activ. sportive[hop], daca carte lasa de dorit..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...