Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Invatamantul in lume...


Recommended Posts

quote:
[i] Ptr. Mimitete,disciplina era si Ro. si ce mare bucurie ca semnezi de ''receptie''?Si degeaba activ. sportive[hop], daca carte lasa de dorit..
Imi pare rau ca tu ai o experienta neplacuta cu scoala copilului tau, este nedrept insa sa lasi impresia ca TOATE scolile sint la fel. Mie mi se pare ca fac scoala FOARTE serios, cel putin la scoala unde merge fetita mea. Am auzit si de altii care sint foarte multumiti de scolile lor (fie ele private sau publice) si altii care sint ca tine nemultumiti. Inca o data, depinde foarte mult de scoala si mai ales de profesori. Partea sportiva nu este nicidecum promordiala dar este importanta dupa parerea mea ... ca vorba latinului :-) "o minte sanatoasa intr-un corp sanatos", am dat-o ca exemplu numai pt. ca mi s-a parut diferit de Ro. Nu stiu cum ai interpretat tu faptul ca parintii trebuie semneze caietele de teme, ei vor prin asta sa implice parintii si sa le atraga atentia atunci cind sint probleme. Stiu ca asta pare normal pt marea majoritate dintre noi dar nu este asa pt toti, sint foarte multi parinti care cred ca e datoria scolii sa le creasca copilul .... La scoala publica la care fiica mea a mers pt 1 an (ce e drept la kindergarten nu au lectii) nu exista asa ceva iar la sedinta cu parintii ne-am prezentat numai 10% din parinti si mai ales parintii cu copii fara probleme .... Eu iti sugerez sa incerci sa-i schimbi scoala daca nu esti multumita desi este mai greu de facut decit de spus ... Mult noroc, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Mihaela,[hia] Multumesc ptr. raspunsul tau.[flo] Nu cred ca m-ai inteles bine.Sunt de acord cu tine ca nu toate scolile sunt la fel,asa cum si oamenii sunt toti diferiti,sau orice pe lumea asta nu e nimic la fel. Si nici nu pot spune ca am o experienta neplacuta cu baiatul nostru,pentru ca de abia a inceput clasa a-IV-a la primaire,el a facut un an de accueil,ptr. invatarea limbii.De altfel nici nu mi-ar conveni sa-i copleseasca cu invatatul fiindca scopul primordial este sa-si insuseasca f.bine limba si in privinta asta nu ma plang. Ideea mea era alta,faptul ca el a terminat cls.I in Ro,a invatat sa scrie si sa citeasca ,(plus altele),intr-un singur an,iar aici cand am vazut ce fac,ma intrebam oare cum o fi in clasele mai mari,m-am interesat si multi spun ca de abia la colegiu,fac serios carte,abia cand trebuie sa dai bani,deci ce e pe gratis e la modul simplist.Cred ca la scolile private,nivelul e altul. De ce spun astea,ptr. ca ,am mai spus-o,era bine daca de mici ai "bombardau",ca sa spun asa cu multe lucruri de invatat.Fiindca tot m-ai luat cu sportul,cum spuneam in alt mesaj,cred ca mintea copiilor trebuie mereu "antrenata",ca si trupul unui sportiv.Fiindca,poate sa fie un copil istet si mediul sa-l faca sa "leneveasca",invers nu cred ca se poate. In orice caz,ar fi multe de comentat,pe acest subiect,speram totusi ca,pana la urma,copiii nostri sa fie la inaltime,asa cum isi doreste fiecare. Numai bine,Mircea[canada]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...