Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Big mama Q la Baby Expo


qsar

Recommended Posts

Baby Expo. Ce bine, zic, ca si asa n-am nimic de facut sambata. Ma duc sa-i caut lu' asta micu' ceva; o gheata, o jucarea... ma rog. Aflu in urma cu vreo cateva zile ca DC este prezent la expozitie si ca noi, comunitatea DC, adeca membrii, am face figura fromoasa daca ne-am pune ecuson sa ne adunam si sa vada lumea ce multi si uniti suntem. Si mai bine, zic, ca si asa n-am nimic de facut sambata, ma duc sa-i caut lu' asta micu' ceva; o gheata, o jucarea... si pe de-asupra, mai vad si eu in lumea reala cum arata si cine sunt forumistii. S-au anuntat prezenti cativa. Sambata dimineata, (ce vreme buna de plimbarici!) intru io pe forum, mai un chat, mai o lectura, mai un raspuns. Ma uit la subiectu cu expozitia... totul OK. Ecuson? Zic: ia sa-mi fac io de acasa unul, ca acolo poate nu au etichete, marker... Prevazatoare! Si exigenta fiind, nu ma multumesc sa-l scriu asea, oricum. Il fac pe calulator, frumos, cu logo DC cu ratushca, cu www... , cu nik-u' meu. Mai scot pe imprimanta inca vreo doua fara nume pe ele, sa le dau la "comunitari", daca ma intalnesc cu ei. Pun si markeru, in sac, sa fie acolo. Buuun. Trezesc copilu', hranesc copilu', imbrac copilu', fac comanda la taxi... pun rucsacu-n spate, copilu' in marsupiu si la 11,30 fix, haida Big Mama la targ. Cum in lumea nevirtuala nu sunt prea indrazneata, nu-mi pun ecusonu-n piept; il las la indemana in buzunar si cand oi intalni un camarad mi-l plantez. In taxi mirosea a deodorant-bradut, si canta manele. "Puteti, va rog, sa dati muzica putin mai incet? Multumesc" Las' ca trece, ma gandesc, ca merg numai un sfert de ora. Ajungem, platesc (las si bacsis), cobor... Uoau! ce de lumeee! C-am uitat sa va spun, in lumea nevirtuala sunt si cam agorafoba - ma cam tem de multimi. Stau la coada, iau belet, intru si vad baloane multe-multe, si copii, mamici-tatici-bunici, burtici, si-un arici (arici n-am vazut da-mi place cum suna!). La tejgheaua de "info", un copil pierdut. O doamna anunta la microfon ca o sa fie nush' ce cuvantare tinuta de o alta doamna care prezinta o emisiune la TV. Ce-mi pasa mie? Lume multa, baloane si mai multe-multe, standuri in hol; dau o tura si cobor in sala. Intre timp primesc sapte pliante, doi ghionti si-un balon explodat in ureche. Dinu, fi-miu, pare incantat de tot ce vede, intinde manutele, gungureste. "Ma, da' tu cand te facusi atat de greu? Cand ajungem acasa te cantaresc." Nu intru io bine in expozitie si ma ia la intrebari o duducutza de 190 cm, subtirica-frumushica, imbracata sumar (taticii vizitatori: aaaaaa! eeeeee! oooooo!) sa-mi spuie de nush'ce scutece recomandate de Alexandra Mutu. 1. Cine-i Alexandra Mutu? 2. Ce cata duducutza acolo, printre atatea burtici si mamici care inca ofteaza dupa silueta? Mai fac cativa pasi, "Pot sa va retin cu cateva intrebari?". Sigur! Zambesc amabil, raspund, primesc o broshura, inca un ghiont. Alt balon explodeaza, de data asta mai departe de mine. Alt copil pierdut! Plange tare saracu'... il ia un organizator sa-l duca la tejgheaua de "info". Hai sa vizitez! Ma strecor prin multime, incerc sa vad cate ceva da n-am loc de baloane. In boxe se aude iar anuntu' cu doamna de la TV. Ce-mi pasa mie? Ma gandesc: Hai mai bine sa vad unde-i baneru DC si standu' revistei Mami, poate gasesc vre-un forumist... "Mai Dinu, mama, da greu te-ai mai facut!" O iau usor-usor spre spatele salii, c-am vazut baneru suuuuuuus-sus pe perete. Brosuri, fluturasi, baloane intregi si baloane explodate, un ghiont, o calcatura, Pardon, Nu face nimic ('mnezeii ma-tii), inca un copil pierdut (ma-sa: jeap-jeap. unde umblii? ti-am spus sa nu pleci de langa mine?), iar anuntul la boxe. Da' ce dom'le? Canta Maria Callas, de tre' sa ne anunte din doua in doua minute? Ajung in sfarsit. Ma tot uit nauca la lume, poate vad vre-un ecuson... Ntz! Aha! Standul "Mami"... O domnisoara cu un chitantier, face abonamente instant. Buna ziua. Imi puteti spune, va rog, daca aici se intalnesc membrii DC? Domnisoara de la stand: ????? Vad un poster cu www. Il arat domnisoarei. Ea: ????? O las cu chitantieru' ei cu tot! Ma mai uit inca o data la poster. "Noi nu ne aratam muschii". Misto bratu' lu' nea asta din poza! Ooops m-am dat de gol! Ma uuuuit de jur imprejur. Nimeni cu ecuson... " Dinule, Dinule... cred ca ai zece kile, pe putin!" Eeeeeeee, ce s-o mai lungesc? Mai dau vreo doua ture de sala, ma mai invart vreo ora prin targ, nici un ecuson, ma uit dupa ghete pentru Dinu - nu gasesc... Fiu-meu cantareste din ce in ce mai mult. Cand am ajuns in sfarsit acasa, am culcat copilul, mi-am pus in piept ecusonul meu cel frumos, mi-am turnat o cafea, am sudat doua tigari, si am intrat pe forum sa povestesc cum a fost. Q (Gabriela si Dinu - 8,2 kg)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fost si noi dar mai dupa amiaza.de ce nu ne-om fi lamurit de aseara sa merem impreuna..off ce rau imi pare.Nici noi nu am fost tare incantati dar am adunat multe pliante si cataloage informative pentru bebelusi-bani sa avem sa cumparam ce-au expus aia acolo-mama ce preturi mai scump ca-n magazine..ma gandeam si eu ca daca e expo cu vanzare au si ei neste preturi na..nu stiu cred ca visammm....Oricum cum am ramas fara pampersi si bani prea multi nu aveam am luat asa cu juma de inima pampersi de aia facuti la Romanicka noastra--nici macar acum la inceput nu au putut si ei sa-i faca cat de cat calumea--sa vedem cum or fi..deocamdata am bagat unul la proba..Daca rezista pana dimineata si nici nu se irita e perfect!Cam atat cu baby expo si cam tot ce-a zis Gaby foarte adevarat. Adina si bb Rares-Costin
quote:
Initial creeata de qsar
Baby Expo. Ce bine, zic, ca si asa n-am nimic de facut sambata. Ma duc sa-i caut lu' asta micu' ceva; o gheata, o jucarea... ma rog. Aflu in urma cu vreo cateva zile ca DC este prezent la expozitie si ca noi, comunitatea DC, adeca membrii, am face figura fromoasa daca ne-am pune ecuson sa ne adunam si sa vada lumea ce multi si uniti suntem. Si mai bine, zic, ca si asa n-am nimic de facut sambata, ma duc sa-i caut lu' asta micu' ceva; o gheata, o jucarea... si pe de-asupra, mai vad si eu in lumea reala cum arata si cine sunt forumistii. S-au anuntat prezenti cativa. Sambata dimineata, (ce vreme buna de plimbarici!) intru io pe forum, mai un chat, mai o lectura, mai un raspuns. Ma uit la subiectu cu expozitia... totul OK. Ecuson? Zic: ia sa-mi fac io de acasa unul, ca acolo poate nu au etichete, marker... Prevazatoare! Si exigenta fiind, nu ma multumesc sa-l scriu asea, oricum. Il fac pe calulator, frumos, cu logo DC cu ratushca, cu www... , cu nik-u' meu. Mai scot pe imprimanta inca vreo doua fara nume pe ele, sa le dau la "comunitari", daca ma intalnesc cu ei. Pun si markeru, in sac, sa fie acolo. Buuun. Trezesc copilu', hranesc copilu', imbrac copilu', fac comanda la taxi... pun rucsacu-n spate copilu' in marsupiu si la 11,30 fix, haida Big Mama la targ. Cum in lumea nevirtuala nu sunt prea indrazneata, nu-mi pun ecusonu-n piept; il las la indemana in buzunar si cand oi intalni un camarad mi-l plantez. In taxi mirosea a deodorant-bradut, si canta manele. "Puteti, va rog, sa dati muzica putin mai incet? Multumesc" Las' ca trece, ma gandesc, ca merg numai un sfert de ora. Ajungem, platesc (las si bacsis), cobor... Uoau! ce de lumeee! C-am uitat sa va spun, in lumea nevirtuala sunt si cam agorafoba - ma cam tem de multimi. Stau la coada, iau belet, intru si vad baloane multe-multe, si copii, mamici-tatici-bunici, burtici, si-un arici (arici n-am vazut da-mi place cum suna!). La tejgheaua de "info", un copil pierdut. O doamna anunta la microfon ca o sa fie nush' ce cuvantare tinuta de o alta doamna care prezinta o emisiune la TV. Ce-mi pasa mie? Lume multa, baloane si mai multe-multe, standuri in hol; dau o tura si cobor in sala. Intre timp primesc sapte pliante, doi ghionti si-un balon explodat in ureche. Dinu, fi-miu, pare incantat de tot ce vede, intinde manutele, gungureste. "Ma, da' tu cand te facusi atat de greu? Cand ajungem acasa te cantaresc." Nu intru io bine in expozitie si ma ia la intrebari o duducutza de 190 cm, subtirica-frumushica, imbracata sumar (taticii vizitatori: aaaaaa! eeeeee! oooooo!) sa-mi spuie de nush'ce scutece recomandate de Alexandra Mutu. 1. Cine-i Alexandra Mutu? 2. Ce cata duducutza acolo, printre atatea burtici si mamici care inca ofteaza dupa silueta? Mai fac cativa pasi, "Pot sa va retin cu cateva intrebari?". Sigur! Zambesc amabil, raspund, primesc o broshura, inca un ghiont. Alt balon explodeaza, de data asta mai departe de mine. Alt copil pierdut! Plange tare saracu'... il ia un organizator sa-l duca la tejgheaua de "info". Hai sa vizitez! Ma strecor prin multime, incerc sa vad cate ceva da n-am loc de baloane. In boxe se aude iar anuntu' cu doamna de la TV. Ce-mi pasa mie? Ma gandesc: Hai mai bine sa vad unde-i baneru DC si standu' revistei Mami, poate gasesc vre-un forumist... "Mai Dinu, mama, da greu te-ai mai facut!" O iau usor-usor spre spatele salii, c-am vazut baneru suuuuuuus-sus pe perete. Brosuri, fluturasi, baloane intregi si baloane explodate, un ghiont, o calcatura, Pardon, Nu face nimic ('mnezeii ma-tii), inca un copil pierdut (ma-sa: jeap-jeap. unde umblii? ti-am spus sa nu pleci de langa mine?), iar anuntul la boxe. Da' ce dom'le? Canta Maria Callas, de tre' sa ne anunte din doua in doua minute? Ajung in sfarsit. Ma tot uit nauca la lume, poate vad vre-un ecuson... Ntz! Aha! Standul "Mami"... O domnisoara cu un chitantier, face abonamente instant. Buna ziua. Imi puteti spune, va rog, daca aici se intalnesc membrii DC? Domnisoara de la stand: ????? Vad un poster cu www. Il arat domnisoarei. Ea: ????? O las cu chitantieru' ei cu tot! Ma mai uit inca o data la poster. "Noi nu ne aratam muschii". Misto bratu' lu' nea asta din poza! Ooops m-am dat de gol! Ma uuuuit de jur imprejur. Nimeni cu ecuson... " Dinule, Dinule... cred ca ai zece kile, pe putin!" Eeeeeeee, ce s-o mai lungesc? Mai dau vreo doua ture de sala, ma mai invart vreo ora prin targ, nici un ecuson, ma uit dupa ghete pentru Dinu - nu gasesc... Fiu-meu cantareste din ce in ce mai mult. Cand am ajuns in sfarsit acasa, am culcat copilul, mi-am pus in piept ecusonul meu cel frumos, mi-am turnat o cafea, am sudat doua tigari, si am intrat pe forum sa povestesc cum a fost. Q (Gabriela si Dinu - 8,2 kg)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa deci ... aaaare peste 8 kg..... sa-ti traiasca! Si eu am fost pe la 15 si ceva pina la 16 si ceva. Nu am vazut nici eu pe nimeni de la DC. In rest cum ziceai, mamici, tatici, carucioare si burtici. Eu am vrut ceva hainute pentru bebele de 3 luni si prevazatoare m-am dus cu centimetrul dupa mine ca sa masor ce cumpar. Nu de alta dar nu vreau surprize si sa nu incapa bebele cu scutec cu tot in hainute, ca daca te iei dupa cei ce-ti ofera marfa.... totul e bun si totul de potriveste. Nu au fost prea multe hainite de unde sa alegi asa ca am luat si eu doar ce am gasit si tot mai am nevoie de cite cele, asa ca trebuie sa merg si la magazine. Ce m-au socat, au fost scarile alea abrupte ce le-am coborit tinindu-ma dee balustrada si mirindu-ma mai apoi cum au reusit cele cu carucioare sa le coboare fara sa-si rupa gitul. In rest.... m-am pototlit si cred ca stau cuminte si astept o alta editie, poate sa fie ceva mai bine, adica mai multi expozanti si preturi mai mici (?!)... Va saruta in cor Romana si [copil] Cristian car a stat cuminte cu taticul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by anisia la ora unu noapteaaaaaaa?
...de ce nu ne-om fi lamurit de aseara sa merem impreuna..off ce rau imi pare. Nici noi nu am fost tare incantati...
1. Anisia, de ce nu dormi la ora asta? 2. pacat ca nu ne-am vazut 3. nu ma intelege greshit; mie mi-a placut, cu toata aglomeratia, preturile, si baloanele explodicioase.
quote:
Originally posted by romana la ora cinci dimineataaaa?
Ce m-au socat, au fost scarile alea abrupte ce le-am coborit tinindu-ma dee balustrada si mirindu-ma mai apoi cum au reusit cele cu carucioare sa le coboare fara sa-si rupa gitul.Va saruta in cor Romana si [copil] Cristian car a stat cuminte cu taticul
1. Romana, de ce nu dormi la ora asta? 2. Aaaaaaaaa scarile... pai io le-am coborat prima data*) intre balonu albastru care a explodat in urechea mea dreapta si intalnirea cu d-ra hostesa (22/1,90/52 - sa-va-pretezint-scutecele-"Pippi"-recomandate-de-Alexandra-Mutu). Pe scari mi-am dat seama ca fi-miu "trage" cam greu. 3. "Cristian care a stat cuminte cu taticul" - mai, mai mai! ce baieti cuminti ai tu! Am vrut sa ma uit dupa un carucior sport mai usurel, ca noi avem unul infernal de greu, c-am vrut io carut nemtesc, ca astia fac marfa de calitate, solida. Zic: ce bine, las' ca merg la expo si sigur vad acolo ceva... Intr-adevar, oferta bogata. La intrarea in sala mare, dreeeeept in fata, un ditamai standu. Scap de hostesa, scap de domnisoara cu sondaju, si incep sa ma uit la carucioare. Ma invaaaaaart, ma uiiiiiiit si, deodata, il vad: asta e! Carutul pe care-l vreau eu! Ma indrept hotarata catre el si ma abordeaza un domn dragut**) "pot sa va ajut cu ceva?" "sigur, va rog, ma intereseaza carutul acesta..." "are roti duble, suspensii bla-bla-bla, se pliaza..." si-uite asa vreo cinci minute; "si pretul?" "unsprezece milioane". Io, in gand, "uuunshpemilioooaaaneee?". Ma uit la domnul cel dragut, ii multumesc pentru explicatii, clipesc maruntel, si, cu cel mai dragalas zambet de care ma simt in stare, il intreb "are airbag lateral?" _________________________________ *) V-am spus ca am dat mai multe ture prin targ in cautare de ecusoane? Am urcat inapoi pana-n hol, am iesit din cladire sa ma uit pe terasa cu umbrelute unde se beau sucuri si apa de izvor, am intrat din nou printre copii-mamici-tatici-bunici-burtici-arici(?) si-am coborat-urcat-coborat-urcat pe scarile alea abrrrrrupte. Aaaa! si inca ceva! Bancile de lemn de pe terasa cu umbrelute albastre sunt pliante... auto pliante... se hotarasc sa se faca mici cand ti-e lumea mai draga. **) aici cu sensul de amabil, serviabil, gentil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...