Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Diete pentru sanatate


dyana

Recommended Posts

DIETA TIP B (pentru cei cu grupa de sange de tip B) Mai jos am repostat si dieta de tip A, pentru cei cu grupa de sange de tip A. Am fost rugata la mesaje private de catre oamenii interesati sa le pun impreuna. PRODUSE DIN CARNE DE PASARE : Produse de carne rosie slaba – 120-180g (barbate), 60-150g (femei si copii), 2-3 ori/sapt.; carbe de pasare : 120-180 gr.(barbati), 60-150 gr. (femei si copii), 0-3 ori/sapt. DEOSEBIT DE BENEFICE: MIEL, OAIE, IEPURE, VANAT. Neutre : carne de vita, carne toccata de vita, bivol, ficat, fazan, curcan, carne de vital. De evitat: costita, carne de pui, gaini, rata, sunca, inima, potarniche, carne de porc, prepelita.. ALIMENTE MARINE: toate alimentele marine recomandate, 120-180gr., 3-5 ori/sapt. DEOSEBIT DE BENEFICE: COD, PLATICA, GROUPER, EGREFIN, HAKE, HALIBUT, MACROU, MAHIMAHI, MONKFISH, BIBAN OCEANIC, STIUCA TANARA, STIUCA, PORGY, SARDINE, PASTRAV MARIN, SCRUMBIE, CALCAN, STURION, ICRE DE STURION (CAVIAR). Neutre : abalone, ton, bluefish, crap, drac de mare, hering proaspat si murat, pastrav curcubeu, red snapper, sailfish, scallop, rechin, biban argintiu, smelt, snapper, calmar, peste spada, tilefish, weakfish, biban alb, peste cu carne alba, biban galben, somon. De evitat: ansoa, barracuda, crab, beluga, biban cu branhii albastre, clean, scoici, crab, rac cu platosa, tipar, broaste, homar, lox (somon afumat), midii, caracatita, stridii, creveti, melci, biban dungat, broasca testoasa, yellowtail. PRODUSE LACTATE SI OUA: oua, 3-4 ori/sapt., branzeturi 60 g, 3-5 ori/sapt., iaurt 1-2 dl, 2-4 ori/sapt., lapte 1-2 dl, 4-5 ori/sapt. DEOSEBIT DE BENEFICE: BRANZA COTTAGE, FARMER, FETA, DE CAPRA, RICOTTA, LAPTE DE CAPRA, KEFIR, MOZZARELLA, LAPTE ECREMAT SAU 2%, IAURT (CU FRUCTE, SIMPLU, CONGELAT).. Neutre: branza: de Brie, Chedar, Colby, cu smantana, Edam, Emmenthal, Gouda, Gruyerre, Jarlsberg, Munster, Neuftchatel, Provolone, sherbet; unt, lapte batut, camembert, cazeina, Monterey Jack, parmesan, lapte de soia, zer, lapte integral, Schweitzer.. De evitat: branza americana, blue cheese, inghetata, string cheese. ULEIURI SI GRASIMI: uleiuri, 4-6 linguri/sapt. DEOSEBIT DE BENEFICE: ULEI DE MASLINE. Neutre: ulei din ficat de cod, ulei din seminte de in. De evitat: ulei de porumb, de canola, din seminte de bumbac, de arahide, de sofran, de susan, de dloarea soarelui. NUCI SI SEMINTE: 6-8 nuci de 2-5 ori/sapt., unt de nuca, 2-3 lingurite/sapt. Neutre: unt de migdale, migdale, nuci braziliene, castane, nuci ameicane si litchi, nuci macadamia si pecan, nuci in general. De evitat: nuci de mahon si de pin, alone, boabe de fistic, arahide, unt de floarea soarelui, seminte de floarea soarelui, de dovleac si mac, unt de susan. FASOLE SI LEGUME: toate tipurile de fasole si legume recomandate – 1 ceasca sub forma uscata, 2-3 ori/sapt. DEOSEBIT DE BENEFICE: FASOLE MARE, LIMA, NAVY. Neutre: fasole: cu boabe late, cannelloni, aramie, fava, verde, jicama, nordica, rosie, saltareata, cataratoare, tamarind, alba, soy; mazare verde si pastai. De evitat: fasole: aduke, azuki, neagra, garbanzo, pinto, linte: domestica, verde, rosie, mazare neagra. CEREALE: toate cerealele, 1 ceasca sub forma uscata, 2-4 ori/sapt. DEOSEBIT DE BENEFICE: MEI, TARATE DE OVAZ, FAINA DE OVAZ, OREZ EXPANDAT, TARATE DE OREZ, SECARA ALBA. Neutre : crema de orez, faina de cartofi, granola, grape nuts. De evitat: amaranth, orz, hrisca, fulgi de porumb, faina de porumb, crema de porumb, crema de grau, kamut, kasha, secara, cereale combinate, grau decorticate, tarate de grau, germeni de grau. PAINE SI BRIOSE: paini, biscuiti –1 felie/zi, briose 1/zi. DEOSEBIT DE BENEFICE: PAINE DIN OREZ BRUN, PAINE ESSENE, MEI, PAINE EZECHEL, FIN CRISP, PRAJITURI DE OREZ, PAINE WASA. Neutre: paine fara gluten, paine hiperproteica fara grau, lipie ideala, briose din tarate de ovaz, paine de secara alba, paine din faina de soia. De evitat: covrigi de grau, briose de porumb, grau arnaut, paine policerealiera, paine de secara 100%, fulgi de secara, secara Vita, briose din tarate de grau, paine de grau integral. CEREALE SI PASTE FAINOASE: grane – 1 ceasca sub forma uscata, 3-4 ori/sapt.; paste fainoase – 1 ceasca sub forma uscata, 3-4 ori/sapt. DEOSEBIT DE BENEFICE: FAINA DE OVAZ, FAINA DE OREZ. Neutre: faina de graham, de secara alba, faina alba, paste fainoase semolina, paste fainoase cu spanac, Quinoa, basamati de orez, de orez brun, orez alb. De evitat: kasha de hrisca, faina de grau arnaut, faina de cus-cus, faina de orz, paste fainoase cu anghinare, taitei soba, faina cu gluten, faina de grau, faina de secara, faina de grau bulgur, orez salbatic. LEGUME: crude, 1 ceasca preparate, 3-5 ori/zi , gatite; 1 ceasca preparate 3-5 ori zilnic. DEOSEBIT DE BENEFICE: SFECLA, FRUNZE DE SFECLA, VARZA CHINEZEASCA, VARZA ROSIE SI ALBA, MORCOVI, CONOPIDA, BROCOLLI, VERDETURI COLLARD, VINETE, NAPI, FASOLE LIMA, CIUPERCI SHIITAKE, MUSTAR, PATRUNJEL, PASTARNAC, ARDEI VERZI, JAPALENO, ROSII, GALBENI; CARTOFI DULCI, VARZA DE BRUXELLES, INGAME, TOATE TIPURILE. Neutre: arugula, sparanghel, muguri de bambus, Bok choy, telina, asmatui, cicoare, castravete, ridiche Daikon, papadie, marar, andive, escarole, chimen dulce, usturoi, ghimbir, hrean, zucchini, guile, praz, laptuci; iceberg, romaine, mesclun; ciuperci: abalone, domestice, enoki, Portobello, tree oyster; okra, ceapa: verde, rosie, spaniola, galbena; cartofi rosii si albi, radicchio, rappini, rutabaga, arpagic, alge, shallots, mazare de iarna, spanac, muguri de alfalfa, dovlecel de toate tipurile, sfecla mangold, nap, castanet de apa, nasturel, (macris de balta). De evitat: anghinare domestica si de Ierusalim, avocado, porumb alb si galben, dovleac, rosii, masline: negre, verzi, grecesti, spaniole; ridichi, muguri de mung, muguri de ridichi, tempeh, tofu. FRUCTE: toate fructele recomandate, 1 fruct sau 90-150 gr., 3-4 ori/zi. DEOSEBIT DE BENEFICE: BANANE, FRUCTE DE MERISOR, ANANAS, PAPAYA, STRUGURI NEGRI, VERZI, ROSII, CONCORD, PRUNE NEGRE, VERZI, ROSII. Neutre: mere, caise, mure, afine, boysenberries, cirese, coacaze negre si rosii, curmale, boabe de soc, smochine uscate si proaspete, agrise, grapefruit, mandarine, guava, kiwi, kumquat, stafide, lamai, loganberries, mango, pepene: canang, cantalup, casaba de Craciun, Crenshaw, dulce, spaniel, lubenita; piersici de toamna cu coaja neteda, portocale, pere, piersici, patlagina, prune uscate, zmeura, capsuni. De evitat: nuci de cocos, curmale japoneze, rodii, prickly pear, rubarba, carambola. SUCURI SI LICHIDE: toate sucurile recomandate 2,5 dl, 2-3 ori/zi; apa 2,5 dl, 4-7 ori. DEOSEBIT DE BENEFICE: VARZA, FRUCTE DE MERISOR, STRUGURI PAPAYA, ANANAS. Neutre: mar, cidru de mere, prune uscate, caise, morcov, cirese negre, castravete, telina, grapefruit, portocala, apa cu lamiae, suc de legume recomandate. De evitat: rosie. MIRODENII: DEOSEBIT DE BENEFICE: ARDEI ROSU, CURRY, GHIMBIR, HREAN, PATRUNJEL. Neutre: agar, anason, arrowroot, busuioc, frunze de dafin, pere pergamute, sirop de orez brun, capere, chimen, nucsoara, roscove, asmatui, arpagic, ciocolata, cuisoare, coriandru, crema de tartru, chimion, marar, dulse, usturoi, miere, varec, sirop de artar, majorean, menthe aguatica, miso, melasa, mustar (uscat), oregano, boia de ardei, piper boabe, fulgi de piper rosu, menthae piperita, cuisoare, sirop de orez, rozmarin, sofran, salvie, cimbru, sos de soia, menthe crispa, zahar brun si alb , tamarind, tarhon, timian, vanilie, cidru din otet de mere, otet balsamic, otet din vin rosu, otet alb, perisor. De evitat: cuisoare englezesti, esenya de migdale, malt de orz, scortisoara, amidon si sirop de porumb, gelatina simpla, piper negru macinat, piper alb, tapioca. CONDIMENTE: Neutre: unt de mere, gem, jeleu, maioneza, mustar, muraturi cu marar, muraturi cosher, muraturi dulci, condimente picante, condimente pentru salata (cu continut scazut in grasimi, din ingrediente premise), sos Worcestershire. De evitat: ketchup. CEAIURI DE PLANTE: DEOSEBIT DE BENEFICE: GHIMBIR , GINSENG , RADACINA DE LEMN DULCE (NU FOLOSITI FARA ACORDUL MEDICULUI), PATRUNJEL, MENTHA PIPERITA, FRUNZE DE ZMEURA, MACESE, SALVIE. Neutre: alfalfa, brusture, iarba-matei, ardei rosu, musetel, studenita, papadie, dong quai, echinaceea, soc, ceai verde, paducel, voronic, menthe crispa, dud, iarba Sf. Ioan, sarsaparilla, ulm alunecos, frunze de capsuni, thimian, valeriana, verbena, mesteacan alb, acoarta de stejar alb, coada soricelului, stevie galbena. De evitat: aloe, podbal, matasea porumbului, schinduf, gentiana, hamei, tei, lumanarica, trifoi rosu, rubarba, siminichie, traista ciobanului, gura-lupului,goldenseal. DIVERSE BAUTURI: DEOSEBIT DE BENEFICE: CEAI VERDE. Neutre: bere, cafea decofeinizata, cafea obisnuita, ceai negru decofeinizat, ceai negru obisnuit, vin rosu, vin alb. De evitat: bauturi distillate, apa carbogazoasa, cola, sifon dietetic, alte tipuri de sifon. SUPLIMENT ALIMENTAR BENEFIC: MAGNEZIUL (toate verdeturile, cerealele si legumele recomandate). PLANTE-SUBSTANTE RECOMANDATE: enzime digestive (bromelaina), plante adaptogenice (ginko biloba), lecitina. Exercitii: aerobic 45-60 min., 3 ori/sapt., tenis 45-60 min., 3 ori/sapt., arte martiale 30-60 min. 3 ori/sapt., gimnastica suedeza 30-45 min., 3 ori/sapt., plimbare 30-60 min., 3 ori/sapt., ciclism 45-60 min. 3 ori/sapt., inot 30 min-45 min., 3 ori/sapt., mars 30-60 min., 3 ori/sapt, jogging 30-45, 3 ori/sapt., gimnastica de intretinere a greutatii corporale, 30-45 min., 3 ori/sapt., golf 60 min., 2 ori/sapt., hatha yoga 45 min., 2 ori/sapt., tai chi 45 min., 2 ori/sapt. ALIMENTATIA RATIONALA: · Evitati sa consumati sare, faina alba, zahar, rosii fierte – introduce acid in corp. · Consumati pe cat posibil hrana vie (fructe si legume proaspete, negatite). Fructele , vegetalele precum si sucurile lor trebuie consummate numai pe stomacul gol. · Evitati carnurile, in special cele afumate, sarate sau tocate. · Consumati unt, uleiuri si branzeturi cat mai putin rafinate. · Feriti-va de cafea si de ceaiul chinezesc. · Combinati correct mancarurile: cartofii, orezul, pastel e fainoase, mazarea si alte alimente de acest tip se pot combina cu vegetale – dovlecei, varza, morcov, conopida, telina, vinete, usturoi, salate de cruditati, dar nu cu paine si in nici un caz cu carne. · Nu se bea apa in timpul mesei pentru ca dilueaza sucurile gastrice. Alcoolul nu este recomandat. · Folositi numai paine neagra sau integrala. · Cand sunteti stresat sau nervos nu mancati. NUMAI PENTRU CEI INTERESATI! Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cu multa placere. Nu am scris-o repede... Mi-a fost cam lene. Dar ce nu fac eu pentru prietenele mele. Daca mai aflu sfaturi despre sanatate, vi le voi impartasi si voua. Nu-mi mai multumiti atata, treceti la fapte, sa vedem , puteti? Ca eu pot sa o tin cam 80 %. [bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, am mai spus, dupa ce am iesit de la D-na Varlan din consultatie am luat doua formulare: dieta pentru grupa de sange de tip A si dieta pt.... de tip B. Ce am eu si sotul meu. Altele eu nu am. Poate e spus gresit dieta, pentru ca nu e un regim de slabire ci se dau informatii legate de ce e benefic si ce nu pentru organismul tau, sa mananci. Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dyana poate era mai bine sa intitulezi subiectul "Ceva si mai interesant" [:D] deoarece subiectul cu "dieta" pentru grupa de sange A a ramas unde ai postat-o initial. Asta asa sa mai pun si eu paie pe foc [:D] Poate ar fi indicat sa le pui pe amandoua la un loc, asa macar ar gasi lumea (cei cu A2 si B3) retetele la un loc, mai ales ca cea de la A2 nu prea e bine ales titlul [;)], parerea mea, adica cei care nu stiu, poate nu deschid subiectul chiar daca e "Ceva interesant". Numai bine, sper sa reusesc macar 50% din sfaturi sa urmezi si pe parcurs sa fac progrese, [flo]Katink Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...