Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (9)


vilma

Recommended Posts

Buna! Deja ma dor ochii de cand citesc, si am fost si pe la "Nasterea pe glob" si mi-am maintit de vremea aia care pare atat de departe. Ange, imi pare rau ca experienta nasterii maiei nu a fost minunata asa cum ar trebui. la ce spital s-a intamplat? Eu am nascut la Giulesti si nu am de ce sa ma plang in afara de faptul ca spitalul este cam vechi si destul de paraginit dar personalul face eforturi sa-l mentina curat. Si inca ceva foarte important, am observat ca e o tendinta la Giulesti in a nu se uita mai intai la plic si apoi la pacient. Eu am fost foarte bine si atent tratata inainte de a cotiza. Doar infirmierele par mai interesate. Parpalak, nu stiam ca ai facut cezariana, de fapt uitasem, scuze! Si eu la fel dar cu anestezie generala din pacate, asa ca nu prea am ce povesti la "Nasterea pe glob", poate doar groaznica frica dinaintea intrarii la sala si fericirea de dupa ca am un copil sanatos si ca am scapat cu bine si nu am murit[:D] Aaa ar mai fi ceva, cum m-am trezit eu din anestezie cand coseau aia la mine si aveam un tub in gat si am intrat in panica pana mi-a bagat iar anestezic si am mai tras un pui de somn. Poate totusi o sa scriu si eu povestea nasterii Ilincutei, cand o sa simt inspiratia ca da pe-afara. deocamdata astept din clipa in clipa sa se trezeasca iar Ilinca tocmai cand eu ma duc la culcare, asa ca nu ma grabesc. Azi dimineata s-a sculat pe la 5 si un sfert, i-am dat sa pape, si am pus-o la loc sa doarma, dar ce credeti ca ea nu avea alte planuri, nici nu se gandea sa mai doarma, gata la ea era dimineata si dimineata ea e plina de viata si energie. Asa ca s-a pus fata mea pe o comferinta la 5 jumate de a sculat si vecinii de jos care asteapta si ei un bb in ianuarie. Sa se invete de acum cu programul. Si-i dadea fii-mea cu tot felul de sunete prelungi si cu sonor la maxim de s-a sculat si tati care dormea in alt dormitor destul de departe de noi. cand a vazut ea ca vorbeste singura si nu o lauda numeni s-a pus pe plans si asa a tinut-o pana la ora 7 ba cu gangurit, ba cu plans pana cand se luminase afara si mie-mi fugise somnul de mult. Sunt curioasa ce surprize mai imi rezerva si noaptea asta asa ca ma duc sa ma culc cat mai apuc. Pupici la mamici si bebici si nopti linistite! Dana si ea mamica de 2 X[bibe][copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
carrie, daca te uiti la linkul de pe pagina 7, jumatatea la 4 luni e cam 6,1kg - acuma depinde cit de buna e lupa cu care te uiti.. Dar tine cont ca 100 de grame poate sa fie diferenta intre un stomacel plin si unul gol, asa ca mie nu mi se pare ca ati fi sub jumatate.. Programul nostru de masa e complet bramburit de cind am inceput cu cerealele, cu exceptia mesei de cereale de la ora 10 seara, cind e deja adormit de la jumatea biberonului, si e singura data cind pot sa-l ridic sa rigiie si nu se trezeste. Si nu-l trezeste nici macar rigiitul.. Ca in rest se intoarce singur pe burtica - ii ia cam juma de secunda - se ridica in miini si rigiie singur. adita, vezi ca pentru baieti e alt grafic.. La Multi Ani, Ilincuta, vezi ca fetele mari dorm noaptea, nu se tin de shotii.. :)) pisi, si noi i-am luat prima carte lui Paul, e de pinza si are copertile de plapiumioara. E in forma de catelus si inauntru catelusul povesteste ce-i place lui sa faca. Paul e cu ea in gura tot timpul, e deja toba de carte! :) Lumy, tu mai alaptezi sau ai trecut pe formula? Tinem pumnii la vaccin.. Pe Paul l-am tuns, mai, nu l-am ras in cap! :) alycia, intrucit la mai multe dintre noi ne lipseste chestia aia care sa ne faca sa vedem sedilele cum trebuie, n-ai putea tu sa inlocuiesti sh cu s si tz cu t? 'Ai ca intelegi tu ce vreau sa spun.. Numai daca nu-i prea greu.. Sanatate la bebei si mamici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor e clar. Mi-am luat adio de la scosul meselor de noapte. Mananca Dori seara 200-220 lapte cu cereale iar la ora 2 baga la foc automat 150-200 ml lapte. Deci al meu va fi copilul care va manca noaptea [bang] Nu imi mai fac sperante desarte. Macar bine ca e cuminte ziua. Si doarme foarte bine. Fara sa faca talente. De cand mananca asa bine la 2 noaptea se trezeste si el dupa 7 ca ma albise cu ora 5. Carrie a bine ca ii plac cerealele. Sper sa te distrezi si tu cand ii dai cu lingurita si ea va invata sa faca ploicica cu tot ce are in gurita [:D] Bravo Paul. Pe cand primii pasi? Si nu iti reduce numarul de mese ca dupa aia se invata mami :)) Adita toti copii fac asa la inceput. Da incet incet se prin ei cum e treaba cu lingurita. Mai rau e cand se prind dar dau afara doar ca sa o streseze pe mami cum face acum al meu. Asa Ilincuta obisnuieste-ti vecinii sa vada ce ii asteapta [:D]La multi ani pentru 5 luni :) Ma, da ce de carte au copii vostri [:D][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe schema noastra cu diversificarea sint numai cereale intre 4 si 6 luni, asa ca noi o s-o asteptam pe buni, sa se distreze ea cu lingurita.. :) Aalina, Paul probabil ca m-a auzit ca ma intorc la servici in decembrie si vrea probabil sa ma ajute sa-mi adun puterile! :) Dar continua sa nu manince cine stie ce. La masa de la 1 baga 150 de lapte cu cereale si la 5 baga 130 de lapte. Restul meselor sint toate innadite din 60-70-90 la o ora-doua-trei. Cred ca ma apuc iar sa scriu ca sa-mi dau seama cit maninca. carrie, subscriu la intrebarea cu lingurita. Eu sincer nu ma vad dindu-i cerealele de seara cu lingurita, ca-s zeama chioara. Lumi, poate ar fi bine sa ramii la cele externe pina te lamuresti daca apar cheaguri sau nu.. Eu inca fac parte din fericitele care mai au de asteptat.. Sanatate la bebei si mamici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumi si eu cred ca ar trebui sa mai astepti cu OB. La mine luna asta tot se incapataneaza sa nu mai vina de ma iau de cap. Dori iese cam greu afara de ieri, cred ca de la merele cu branzica. Asa ca am oprit merele cu branzica si ne-am reintors la piureutul de fructe din borcan. Si pe astea numai cu lingurita pot sa i le dau. dar ii plac atat de mult ca mananca precum un copil model. E mult mai comod de dat cu biberonul dar Dorian nu mananca piureutul de legume cu biberonul. Si decat sa nu manance deloc prefer sa ne distram cu lingurita [bang] Am reusit si eu sa atipesc o juma de ora dupa care mia-m amintit ca nu are supita asa ca mi-a trecut si odihna pe azi. Si de maine o luam de la capat... M-am uitat si eu la graficul de baietei si bb e acum pe 50. Care e vrajeala? E de bine?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by parpalak
adita, vezi ca pentru baieti e alt grafic..
Il gasisem si pe ala de baietei. cred ca daca il luam pe ala de fetite s-ar fi situat ceva mai bine, dar asa e cam jalnic. Si mananca binisor, nu stiu ce sa mai zic. Asa o fi felul lui, mai pitic (poate seamana cu socrul meu). In legatura cu mancatul cu lingurita, eu incepusem sa-i dau lui Antim suc de fructe cu lingurita. A fost bine cat erau 2-3 lingurite, dar sa-i dai 20 te ia durerea de cap. Asa ca tot cu biberonul mi se pare mai usor.Deocamdata Elena nu vrea deloc, asa ca mai astept Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aalina, vrajeala e ca graficele astea sint pentru mamici care n-au cintar de bb acasa si trebuie si ele sa se paranoizeze cumva! :) Ideea e ca bb sa stea pe curba lui de crestere si sa n-o ia in jos. Deci se foloseste impreuna cu greutatea de la nastere si restul de greutati de dupa aceea. Si repet, pentru baieti e alt tabel decit cel pe care i l-am dat lui adita. Si nu te mai lua de cap... in loc sa-ti para bine ca nu te mai iei de burta si de spate... :) Basca economia pe care-o faci la tampoane! :) Sanatate la bebei si mamici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...