Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (9)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
pisi - voiam sa-ti spun.. baiatul meu e tare independent.. asa simt eu despre el.. si cind reuseste sa faca ceva de unul singur se bucura foarte tare, acolo in sinea lui.. asa ca ma bucur si eu cu el.. de exemplu, ca se intoarce singur sa rigiie. Cam de cind eram gravida in cinci luni am avut senzatia asta.. Singurul moment in care ma topesc si-l simt intr-adevar dependent de mine e cind il iau in brate noaptea, adormit, si-l mut din patul mare la el in patut. Ca noi asa luam masa de seara, in patul mare.. In brate nu-i place deloc cind maninca, se zvircoleste incontinuu, vrea sa fie la verticala si sa vada el tot.. Doar cind doarme si e tot moale pe umarul meu ma moi si eu.. :) Cind e treaz.. nu stiu.. parca nu-i asa dependent.. il tratez ca pe o persoana mai mititica, asa.. cind se arunca din bratele mele ii explic ca-i prea mic ca sa mearga deocamdata.. poate el de altceva se arunca, dar senzatia mea asta e.. ca el vrea sa mearga si nu-si da seama ca inca nu poate.. la fel si cind isi tine biberonul.. il tine citeva secunde, dupa aia uita de el.. uita ca trebuie sa-l tina.. cind vorbim noi el face pauza, cind facem noi pauza "vorbeste" el.. Ii cred si pe aia care zic ca abia acuma se formeaza conexiunile in creier.. asa ca nu stiu ce simt eu.. ceva care e deja format.. mai trebe doar ajustat.. Sanatate la bebei si mamici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parpalak inca alaptez ! Dar vreau sa incep si eu diversificarea ... ! Lapte am dar parca am senzatia ca nu ia in greutate ...! Miine mergem la doctor sa vedem ce sfaturi ne da! Nu stiu cum se comporta bebeii vostrii dar a mea giza de cite ori maninc cite ceva se uita la mine lung si nu-si ia ochii de la gura mea! Am senzatia ca ar dori si ea sa manince si chiar ma gindesc ca pofteste! Bebeii vostrii fac la fel? In rest bagam si noi in gurita tot ce prindem , nu ratam nimic! Facem galagie , vorbim in limba noastra si ne bucuram tare cind vedem copii mici si animalute. Ange sa stii ca inca sint in Romania si ma simt super! [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumi, asa zice la carti ca e bine sa-i obisnuiesti din timp cu lingurita... dar eu sunt terminata...nu stiu ce are micutza...adoarme ff greu ziua si de trei zile si seara ...mi-a facut primele crize de plans de doua ore din viata ei...e agitata, nervoasa, acuma rade, acuma plange si vesnica problema nu vrea sa pape.de la 170 ml/masa abia bag acuma 100 ml si la 4 ore inca nu-i e foame...fetita arata f bine, dolofana dar nu stiu care e cauza inapetentei. e un copil asa de dulce si vesel si sigur are ceva. azi dimineata , l-am sunat stressata pe medic si mi-a zis sa-i schimb din nou laptele praf cu Humana.maine mergem sa-i faca un eco la burtica:(( ma simt f demoralizata...pot fi dintii?nu vad nimic deosebit la gingii.arat mai obosita ca la o luna[bang][bang].depresia de 4 luni??ca mi se intuneca cand vad haine de calct mancare de facut mizerie in casa. da las' ca ma adun eu(si cu ajutorul vostru bineneteles) cristiana si bb Theodora Alexia http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carrie, poate are si ea toane, ca-i si ea om! Si cu dintii n-o sa se termine asa repede.. Plus ca, vezi ca vine toamna.. Si Paul a avut zile cind baga cam 100 ml si dupa 6 ceasuri tot nimica.. Abia ii indesam inca 60.. clar nu-i era foame.. Recupera mai pe seara sau dimineata sau a doua zi.. Daca cumva plinge de oboseala, vezi ca si la Aalina si la mine a functionat chestia asta: cum ne-am pus pe facut treaba, s-au facut puiutii cei mai cuminti.. :) O sa-i treaca cind vrei sa te odihnesti, dar ce conteaza? :) Lumy, nici n-o sa stii ce viata usoara ai avut pina la a incepe diversificarea, pina n-o incepi! :) Te-apuci dupa schema romaneasca sau cea canadiana? Sanatate la bebei si mamici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu pe aici ca va citesc cu drag si spor.Noi suntem la bebelusii de martie aprilie insa acum indraznesc sa iau cuvantul ca am avut-o asa necajita pe carrie.Sa stii ca si Rares al meu a avut toene de astea mereu imi impuneam sa-i schimb laptele.Eu ii dau Humana si ma gandeam sa-l bag pe Milulmi,ca am zis ca nu io place.Dar parca tot nu-mi venea ca dupa parerea mea e tare bun Humana(laptele asta l-a pus pe el pe picioare) si azi asa maine asa..mai cu o cura de zece zile de vitamina C acum nu ne mai saturam de laptic. Asa ca parerea mea este sa mai ai nitica rabdare! Pupici si sa va creasca bebeii mari si sanatosi. Adina si bb Rares
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lumy
Nu stiu cum se comporta bebeii vostrii dar a mea giza de cite ori maninc cite ceva se uita la mine lung si nu-si ia ochii de la gura mea! Am senzatia ca ar dori si ea sa manince si chiar ma gindesc ca pofteste! Bebeii vostrii fac la fel? Lumy
Elena plescaie de cate ori ma vede ca mananc. M-am gandit ca oi fi eu paranoica, dar daca mai e cineva care are impresia ca bebeii ar vrea si ei din ce mancam noi, inseamna ca nu sunt chiar nebuna. Fetelor, aveti mare grija. Elena mea a luat deja prima busitura.Nu stiu cum a reusit, ca am lasat-o in pat, cu multe perne in jur si cu vreo trei persoane pe langa ea. Nu s-a lovit rau, dar oricum, bine nu i-a fost. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mamicilor! Mai intai va multumim de urari, si voua la fel. Azi ne-am plimbat vreo 5-6 ore prin parcul Tineretului, am venit acasa cu basici in talpa. Alexa a luat masa la McDonald"s, Ilincuta la iarba verde ascunzandu-ne de ochii indiscreti (tare nu-mi place sa alaptez in public, mi se pare indecent). Am mai si dormit, am mai si scancit, dar cel mai mult am vorbit sau cantat, ceva intre. Asa ne-am facut si prieteni, ca vine lumea sa se uite in carut sa vada cine vorbeste asa tare si mult. Sa vedeti ce figura face cand vorbeste, se concentreaza, traieste cu adevarat ceea ce spune, e foarte convingatoare. Mai stii, o fi un viitor om politic? Suntem obosite fizic si odihnite psihic, Ilinca a papat si acum doarme. Parpalak, se pare ca noi diversificam si dupa sistemul canadian si dupa cel romanesc, papam supica cu cereale, amestecat, daca sunt prea zemoase si la fructe pun putina faina de orez. O fi rau? Nu mi-a spus nimeni, e inventie proprie. Nu prea mai consult medicul ca va am pe voi. Asa e se complica mult lucrurile cand incepi sa prepari minuscule cantitati din diferite preparate pt bb. Eu ii dau lui Ilincuta cam doua lunguri de mancare (supa sau fructe pesate), mananca incet, cu o lingurita mica, am nevoie de ajutor care sa o tina de maini ca le baga in lingurita, sau ma trage de mana si-si indeasa lingurita pe gat, o fi de lacomie? Apropo, pe voi va ajuta sotii la ceva? Ca pe mine ... doar se face uneori. Un sfat pentru cine nu stie inca: mananca mai usor cu lingurita daca bb sta culcat, va mai ajuta si gravitatia. Ieri a venit doctorita noastra pe la noi, nu in calitate de medic dar am abordat si subiectul sculatului noaptea care ma framanta pe mine acum. Mi-a dat o idee, stiti ca Ilinca ziua mananca destul de rar, 3-4 mese, s-a putea din cauza asta sa aibe nevoie de mai multa mancare noaptea. Asa ca ieri am pompat de mai multe ori, chiar daca nu a cerut nu a refuzat. Azi noapte s-a sculat doar pe la 2 cand am sculat-o eu ca era dezvelita si se trezeste foarte usor, cum misti un pic, si a trebuit sa prestez daca tot s-a sculat, apoi s-a mai sculat pe la 6 dar nu cu chef de vorba ci doar de mancat si culcat la loc. Asa ca am avut si eu o noapte mai linistita dar nu am profitat de ea ca am stat pana la ora 2 pe net. Parpalak, ce serial e ala asa interesant CSI, de nici sa nasti nu te induri sa pleci de la el? Eu ma uit cu sufletul la gura, la "Spitalul de urgenta", si mai putin cu sufletul la gura la "Tanar si nelinistit" care tare ma plictiseste dar nici sa-l las nu pot. Dar "Spitalul de urgenta" ma pasioneaza cu adevarat, abia apuc sa respir in timpul lui. Cine se mai uita? Va pup, Dana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va spun: si mie mi se pare ca Ilincuta se uita la mine cu pofta cand manac. Am citit in revista "Mami" ca asta e momentul cand treb sa incepem diversificarea: cand copilul incepe sa se scoale noaptea mai des sa manance, si cand pofteste la ce mancam noi. Deci poftesc, nu e nimeni paranoic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Si Emma se uita in gura mea cand mananc!! Asa cu o pofta se uita si plescaie, ca mi-e mila de ea!...Parca ar manca si ea...si eu ma simt tare vinovata ca mananc fara sa-i dau...Asa deci...Sa incepem si noi diversificarea? Chiar daca am lapte la san?...Am lapte mult...Nu stiu ce sa zic...Parca as mai fi asteptat...Suculet i-am mai dat, foarte putin, insa altceva, nu...As fi asteptat pana la 5 luni...Adica inca 2 saptamani...Hm! Si sa stiti ca se scoala noaptea sa pape, in ultimul timp...O singura data, insa mai demult nu se trezea deloc...Voi ce ziceti? [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...