Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (9)


vilma

Recommended Posts

Dana "La multi ani " pentru Ilincuta ! Sa va traiasca! Parpalak cred ca la diversificare o sa fac o combinatie romana -canadiana sa vedem ce o sa iasa! adita cum de a reusit Emma sa cada? S-a tirit? S-a rasucit? Si mie imi este frica sa o mai las singurica ... [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Lumy
adita cum de a reusit Emma sa cada? S-a tirit? S-a rasucit? Si mie imi este frica sa o mai las singurica ... [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Elena (ca banuiesc ca de ea e vorba) s-a intors de pe spate pe burta si pe urma s-a tarat pana a ajuns cu picioarele pe pamant, dupa care a venit pe spate(cel putin asa am inteles de la taticul ei care era chiar langa ea dar n-a reusit s-o prinda). Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumy si Joshua se uita cind maninci de ceva vreme face asta.Pot sa spun ca imi este si rusine ca la prinz cind oamenii au pauza de masa de la servici si tot ies in parcuri sau terase sa manince Joshua nu-i slabeste (nici nu clipeste) se uita si cind baga lingura in gura. Citeodata plec imediat cind vad faze deastea ca “mic mic” dar deranjeaza oamenii, unii il mai si intreaba daca vrea si el. Ceea ce a inceput de 2-3 zile sa imite ii zic E zice un fel de E, ii scot limba o scoate si el,ii zic mama tace si de pune pe ris si nu zice nimic. Ai vostri sint sociabili ca Joshua daca ii duc la petreceri cind vede mai multi oameni lasa buza sa plinga si o tine asa vreo ora (nu plinge dar nici mult nu are). Si sa aveti grija fetele care alaptati ca-I “testat” de mine daca va STRESATI pierdeti laptele. Va pupici Dana si Joshua
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai ce mai seamana bebelusii nostri. Si Dori se uita la noi cand mancam, de a spus tati ca de acum il intoarcem cu spatele :)) Fetelor ieri ne-am chinuit rau de tot cu constipatia. Bietul puiut plangea de cate ori dorea sa iasa afara de mi se rupea sufletelul. Acum s-a rezolvat, am incetat cu marul si branzica si i-am dat ceai de musetel. Ce sa fac ca sa nu il mai chinui asa? Cum sa ii pot da branzica si marul? Ca ii pun suculet de portocala da se pare ca nu ajunge. In legatura cu graficul am priceput eu. E clar ca luna trecuta nu mai era pe linie. Si acum ca sa ma pot panica definitiv mi-am tras si cantar :)) Dori iar e in perioada de asimilari. Baga peste 200 ml. Bineinteles si noaptea la 2. Eu nu il pot forta sa manance ziua mai mult. De fapt, in general nu il pot forta sa manance mai mult decat ii trebuie pentru ca strange biberonul in gingii si se stramba... Sunt multumita ca adoarme repede si singurel seara. Iar ziua doar ii cant un pic si gata. Si-a facut un program fix si ma bucur. Mie imi place cum se uita el la ceva nou, jucarie sau orice ii trezeste interesul. Mama, are o privire atat de atenta si interesata de iti vine sa il mamanci. Si e concentrat... Acum am inceput sa ma tem sa il las in caruciorul din casa fara supraveghere. In ala nu il pot lega si a inceput sa isi intinda manutele sa agate barele de pe acolo si imi este ca o sa il gasesc in cap. In pat l-am supravegheat si din 3 rotiri consecutive burta-spate e la margine. Sau prin taras burta-cap-genunchi. Ieri am fost in vizita si am fost cuminti dupa care mami si tati au mers la o pizza. Prima data cu bb. Si tare ne-a placut. Oricum noi neavand cu cine sa il lasam il luam cu noi si la cumparaturi si peste tot. Mai fetelor e clar ca nu va apucati sa dati zeama cu lingurita ca doar mai aveti si altceva de facut.Doar mancarea solida care nu se poate da cu biberonul. Sau cand introduceti ceva pentru prima data si ii dati una, doua lingurite. Carrie poate or fi totusi dintii. Cat despre mancat eu m-am convins ca au perioade cand mananca mult si cand nu. Cred ca e normal. Anisia pupici lui bb Rares. Elena fii cumintica si ai grija de nervii mamei. Dana nu sunt prea multe fainoase? Ca eu am inteles ca astea ii fac pufosi si nu sunt bune in cantitati prea mari.Cat despre masa... e normal sa bage manuta si cica e indicat sa ii lasi. Asa percep ei in perioada asta realitatea. Prin pipait. Noi am adoptat metoda manjit peste tot dar papat bine. Si se pare ca bb e multumit. Si mamai daca papa bebe. Pe noi tati ne ajuta la sfarsit de saptamana cand facem piata, mancare si curatenie impreuna. Seara iesim la plimbare cu tati si ii facem baita lui bb impreuna.Iar cand mami nu mai poate si pica de oboseala sta tati cu bb. Am incercat ieri sa dorm dar evident mi-am amintit ca nu ii pregatisem supica pentru pranz asa ca am ratat somnul[bang]In concluzie avem un tati model. Pisi daca bb ia in greutate mai dai lapte. Poate se trezeste pentru ca e in perioada in care creste mai mult si ii mai trebuie papa. Nu neaparat altceva decat lapte. Plus ca la noi diversificarea din cate vezi nu a insemnat ca nu mai papa noaptea, din pacate. DanaMario Dori zambeste la toata lumea si ii place sa fie in centrul atentiei. Avem un singur prieten pe care atunci cand il vede incepe sa planga. Eu am intrat in perioada de agitatie gandindu-ma la plecarea la Galati. Deja imi fac calcule ce bagaj o sa ii iau lui bb si mi se pare ca iau toata casa.Plus stresul drumului. A adaptarii lui bb. Plus nerabdarea mea de a-mi intalni prietenii. Asa ca am o noua preocupare :)) Cele care ati mai plecat cu bb de acasa ce bagajel i-ati luat si ce ati folosit? Pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisi-ella, si eu aveam lapte destul, si inca am, diversificarea poate sa nu scada decat putin cererea de lapte. Da-i cate putin sa se obisnuiasca cu gustul. Am citit ca sucul de fructe nu inlocuieste o masa de lapte, fructele pasate ii fac Ilincutei o foameee peste o ora, ca ar manca tzatza cu totul. Supica e un pic mai satioasa, daca e pasata, daca e zeama e acelasi lucru ca la suc. Aalina, si eu ma feresc sa o ingras si deja este, dar numai cu san, asa ca nu am avut ce sa fac. Ii dau foarte putine cereale in supa, nici o jum de lingurita, si nu mereu. In fructe s-a intamplat doar o data sa iasa prea zemos de curgea din lingurita. Seara ii dau cam doua masuri, din alea de la NAN, de faina de orez, in lapte, sa mai dorm si eu. Eu aveam impresia ca orezul nu prea ingrasa, ma insel? Nu ma indur de hainute si de canapea, sa o las sa bage mana in mancare, poate cand va sta in scaunel la bucatarie... si ma trage da mana de nu mai nimeresc gura. Stiti ce putere are? Noi nu avem program, eu ii dau "la cerere" si nu si-a facut un program fix ci cu abateri de aprox o ora sau mai mari daca si programul de plimbare e deranjat cum se mai intampla la sfarsit de saptamana cand umblam cu orele hai-hui. Vazand la voi atatea mese am constatat ca copila mea mananca ziua rar de tot, aproape ca un om mare ( nu eu), si daca i-am bagat tzatza in gura fara sa ceara, nu a refuzat. Asa ca de doua nopti dormim si noi noaptea, se scoala de doua ori ca inainte dar fata chef de povesti si joaca sau plans.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Lumy, te-am cautat pe messenger. Adita, si Ilincuta a cazut cam acum doua luni, de atunci suntem mai atenti dar norocul nostru e ca nu se prea taraste. DanaMario, si Ilincuta pune buza cand ii vorbeste un strain, ba rade, ba pune buza si chiar plange, dar e un plans altfel, de disperare, nu stiu, de ti se rupe inima. Dar de cele mai multe ori rade si la straini. Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aoleuuu mamicilor deja pagina 9!!! constat ca se scrie o pag. pe zi[cool][cool][cool] parpalak,promit ca am sa-mi fac timp ca intr-o luna sa pun povestea nasterii lui Robi pe forum.merci pt. ingaduinta[;)] si inca ceva,ti-am studiat pozele si am constatat ca esti intr-adevar reala[:D][:D]sa-ti traiesca flacaul si sa te bucure toata viata! Maine mergem si noi la cantar.Se pare ca bb de mai sunt tare voinici si frumosi!Da ,Domnul sa o tinem tot asa. Dintre toti bb de mai,numai noi avem probleme;ba cu torticolisul,ba cu dermatita...[:(!][greutati][:(][:(] Lasa ca venim si noi intr-o zi aici sa va spunem ca suntem un bb perfect! Lumy,bravo tie! Si eu de cate ori merg "acasa" ma simt extraordinar.Te invidiez [olala] Mamicilor,cu ce marca de cereale -ati inceput? Aaaaa inca ceva.Ieri l-a scos nasa pe Robi la biserica.L-a bagat popa prin altar.Flacau crestinat,nu gluma!Baia dupa botez tot ieri i-a facut-o.Peste botez,impartasit,baita,chef si mare tambalau am trecut cu bine.DUpa botez a dormit ca un ingeras chiar daca in jurul lui se dansa,se canta,urla muzica la max...nu l-a deranjat nimic[:D] ange,mamica de 2 ori http://community.webshots.com/user/maiaioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anisia, cum e cura aia de vitamina C? dana d si Lumy, buna treaba cu imbinarea sistemelor. Noi am inceput cu orez, ca Aalina, ca d-ala am gasit recomandat ca fiind primul. Dana, la ce masa ii dai cerealele? CSI e pe scurt de la Crime Scene Investigation, acum abia a ajuns la sezonul trei, probabil ca inca nu a ajuns in Romania. A fost nominalizat la 6 premii Emmie (sau cum s-o scrie) dar nu mai stiu ce a luat. Dana Mario, Paul avea obiceiul sa rida la orice strain, cu exceptia momentului cind l-am dus la servici si s-au bulucit strainii pe el, asa ca s-a pus pe niste urlete (precedate de buzita pusa) de nu i-au mai trecut decit cind am iesit (ii trecea un pic cind ma plimbam fuga-fuga cu el in brate de colo-colo). ange, credeai ca sint "a figment of your imagination"? :))))))) Aalina, spor la bagaje si sa ne zici si noua ce-ai luat si cum a fost drumul.. Ca vizita stim de pe-acuma cum o sa fie.. :) Fetelor, iar m-am uitat la bebeii vostri, sa-i manince mama de scumpisori.. :) A luat si Paul primul BUF, dormea si am dat fuga la baie (3 metri) sa spal pompa si numai ce aud BUF! si liniste. Abia cind am ajuns linga pat a inceput si el biza-biza, care i-a trecut cum l-am luat in brate, cred ca mai mult s-a speriat ca s-a trezit asa brusc din somn. Dar si somnul i-a sarit de cind l-am luat in brate.. Numai eu era sa fac infarct.. Vreau sa va spun ca abia de tin intr-o mina o cana de apa, cu dreapta e mai bine, dar stinga ma sageteaza pin'la cot daca incerc sa ridic mai mult. De am ajuns sa facem baie numai cind e tati acasa, sa-l tina el si sa-l spal eu. De azi iau doza dubla de vitamine prenatale si calciu, ca nu se mai poate. Am si niste B-complexuri injectabile, si ma tot uit la ele, sa le-nghit, sa nu le-nghit? Sanatate la bebei si mamici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, of mai Parpalak ...imi pare rau ca te doare mana. Totusi nu ai fost la un medic? Paul cat mai putine cazaturi ca o sa aiba mama probleme cu inima si uita de mana. Angi, Robi este un bb perfect doar ca e acum un pic bolnavior. Da noi ii uram sanatate. Si il felicitam ca a fost cuminte la distractie. Dana daca ii pui asa putine cereale cred ca e ok atunci. Nici noi nu am inlocuit mesele complet. Doar ca acum la masa de fructe primeste si suculetul si apoi mai tarziu un pic lapte. Iar dupa piureut la pranz ii dau lapte preparat cu supica in loc de apa. Da sunt zile cand nu mai doreste lapte in completare sau bea foarte putin si doctorita mi-a spus ca e ok. El stie cat ii trebuie si sa nu il fortez. Cat despre programul fix ma refeream la somn ca si-a cam delimitat orele: dimineata 8-9, apoi 11-13, 15-16, 19-20. Cam astea ar fi. Bine uneori doarme 30 de minute alteori poate dormi si 2-3 ore. Dar in general adoarme in aceste intervale. Si ma bucur pentru ca el dormea tare putin ziua. Nopatea ne-am pastrat obiceiul de a adormi pe la 22 si de a ne trezi la 2 sa mancam. Astazi am stat cu degetelele de la picioare in gurita. A mai avut el tentative da azi era clar ca le-a prins zdravan. Si tot astazi si-a amintit cum e sa tipi. Si abia ma bucuram si eu ca a uitat. Asa ca acum iar chiuie de bucurie de zici ca il tai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...